Arkádia v srdci Peloponézu, skvosty a lákavé miesta

Arkádia

Arkádia – slovenský slovník ju definuje ako krajinu uprostred Grécka, obkolesenú horami a izolovanú od sveta. Táto definícia musí byť poriadne stará, lebo dnes už Arkádia určite nie je izolovaná. Kto navštívi túto oblasť zistí, že skrýva mnohé skvosty a lákavé miesta. Poďme sa na ne pozrieť. 

Arkádia neleží len v srdci Peloponézu, ale siaha až k jeho východnému pobrežiu. Lákavých a zaujímavých miest je v tejto oblasti viac než dosť. Na nasledujúcich riadkoch spomeniem tie, ktoré sme navštívili.

Divadlo v Megalopoli

Megalopoli, staroveké divadlo Arkádia

Megalopoli leží necelých 60 km severne od Kalamaty. Nad ním sa nachádzajú ruiny starovekého divadla z 3. storočia pred n. l. Údajne bolo najväčšie spomedzi všetkých divadiel tej doby.

Viac v článku Megalopoli – kedysi a dnes

Staroveké Megalopoli

Staroveké Megalopoli, Arkádia

Staroveké Megalopoli sa nachádza asi 800 metrov od divadla. Stačí prejsť po moste ponad rieku Elissonas, ktorá sa vlieva do známejšej rieky Alfeios. Pohľad na západ síce kazí uhoľná elektráreň, ale pomedzi ruiny kedysi prekvitajúceho mesta sa pravdepodobne budete prechádzať celkom sami. Teda pokiaľ nestretnete pastiera so stádom oviec a kôz. 

Viac v článku Megalopoli – kedysi a dnes

Staroveký Gortys a roklina Lousios

Ak sa rozhodnete ísť na výlet k starovekému Gortysu, k rokline Lousios s dravou riekou rovnakého mena a s kláštormi, rezervujte si čas na celodennú túru. My sme na tieto miesta zamierili po návšteve Apolónovho chrámu v Bassai a odtiaľ pokračovali okolo Karytainy cez dedinu s pekným názvom Elliniko, čo znamená grécka. 

Viac v článku Apolónov chrám, staroveký Gortys, roklina Lousios a horské dediny 

Arkádia a jej horské dediny Karytaina, Dimitsana a Stemnitsa

Horské dediny Arkádie kedysi skutočne vystihovalo slovo „izolované“. Dnes k nim vedie celkom dobrá asfaltová cesta. Vzdialenosť medzi Gortysom a horskou dedinou Dimitsana je asi 17 km. So zastávkami a výhľadmi na krajinu nám cesta zabrala viac ako polhodinu. Vzdialenosť medzi Dimitsanou a Stemnitsou je necelých 10 km, ale opäť nám to trvalo dlhšie ako predpokladaných desať minút.

Franský hrad v Karytaine, Arkádia

Radi by sme sa na tieto miesta vrátili. Prešli sa k rieke Lousios, vyštverali sa na hrad v Karytaine, navštívili Múzeum vodnej elektrárne v Dimitsane alebo si pozreli Folklórne múzeum v Stemnitsi. A potom si posedeli v miestnej taverne.

Viac v článku Apolónov chrám, staroveký Gortys, roklina Lousios a horské dediny 

Astros, lagúna Moustos a pláže pod Astrosom

Paralio Astros, Arkádia

Od horských dedín sa presunieme k východnému pobrežiu Arkádie. Astros je príjemné prímorské letovisko s dlhou plážou a ruinami hradu. Pod ním leží viacero pláží, ako napríklad Xiropigado, Krioneri, Tserfos, Zaritsi, Tigani, Tyros. Pláže sú organizované, aj panenské. Stačí si vybrať.

Viac v článku Astros, Moustos, čokomyši a pláže

Tyros

Tyros, Arkádia

Asi 30 km južne od Astrosu nájdete prímorské letovisko Tyros, ktoré navštevujú najmä domáci. Pre nás trocha hlučné miesto, ale je vhodné ako tip na výlety do širokého okolia. Nechýba tu množstvo taverien a kaviarní.

Viac v článku Tyros a jeho kačky

Kláštor Loukou, rímsky akvadukt a vila Herodesa Atticusa 

Kláštor Loukou, Arkádia

Výlet k ženskému kláštoru Loukou a k rímskemu akvaduktu neďaleko Astrosu nás nesklamal. Pokojná atmosféra kláštora Loukou s udržiavanou záhradou príjemne pôsobila na zmysly a nabádala k tichému rozjímaniu v tieni platanu. Areál rímskej vily Herodesa Atticusa bol v čase našej návštevy zavretý. Nemáme info, či už je dostupný.

Viac v článku Kláštor Loukou, rímsky akvadukt a vila Herodesa Atticusa

Dramatické Leonidio

Keď sme sa prvý raz blížili k Leonidiu, s úžasom sme pozerali na majestátne, dočervena sfarbené útesy horského pásma, ktoré sa nad mestečkom vypínajú zo severnej strany. Leonidiom sme vždy len prechádzali a chvíľu sa poprechádzali, aby sme po celý čas nesedeli v aute. Myslím si, že táto oblasť stojí za návštevu, aj keď je viac poľnohospodárska než turistická. Asi by sme si zašli na blízku pláž Plaka alebo Poulithra a v niektorej z taverien si pochutili na jedinečných fialových baklažánoch s bielymi pruhmi, ktorými je oblasť preslávená.

Viac v článkoch Kantia – Elonis – Leonidio – Elafonisos
Palamidi Nafplio – Leonidio

Majestátny kláštor Elonis

Ženský kláštor Elonis, Arkádia

Ženský kláštor Elonis je na rozdiel od kláštora Loukou vybudovaný v skale vysoko nad údolím rieky Dafnon. Nájdete ho po šestnástich kilometroch po ľavej strane nad cestou z Leonidia do ďalšej horskej dediny Kosmas. Je to majestátne miesto s veľkolepými výhľadmi na okolitú krajinu.

Viac v článkoch Kantia – Elonis – Leonidio – Elafonisos
Kosmas, Gytheo, jaskyňa Vlychada

Arkádia je hornatá

Podobne ako v iných hornatých oblastiach Grécka, vzdialenosť napríklad 20 kilometrov trvá autom dvojnásobne dlhšie ako na rovine. V súčasnosti prechádza Arkádiou diaľnica. Vďaka nej sú mnohé miesta dostupné rýchlejšie. Pod Megalopoli sa rozdvojuje. Západná vetva smeruje do Kalamaty a východná do Sparty. Miestne cesty sú pomerne kvalitné. Stalo sa nám viac ráz, že sme v horách aj hodinu nestretli jediné auto. Iba občas, keď obchádzalo nás a stádo kôz.

Pláž Tserfos, Arkádia, Peloponéz

Ak sa neradi túlate po horách a roklinách, kláštoroch a dedinách, môžete si užívať priezračné more a pláže východného pobrežia Arkádie. Je ich oveľa viac, ako som spomenula.

Prečo názov Arkádia

Z mytológie sa dozvedáme, že Arkas bol synom Dia a nymfy Kalisto. Tá bola najkrajšou členkou Artemidinej družiny. Žiarlivá Héra ju premenila na medvedicu potom, ako porodila Arkasa, Diovho syna. Podľa jedného mýtu bol Arkas poľovníkom, ktorý sa stal kráľom Lykosúrskeho kraja. Ten po ňom nazvali Arkádiou. Podľa iného mýtu Zeus premenil na medveďa aj Arkasa, aby v lese nezastrelil svoju matku premenenú na medvedicu. Potom Arkasa s matkou vyniesol na oblohu, kde sa stali súhvezdiami Veľký a Malý medveď (teda Veľký a Malý voz).

Mapa miest

Arkádia

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Megalopoli, divadlo: 37.410272, 22.127280
Staré Megalopoli: 37.414823, 22.126336
Gortys: 37.539614, 22.045307
Dimitsana: 37.595838, 22.039604
Stemnitsa: 37.554444, 22.080288
Astros: 37.416600, 22.766100
Tyros: 37.248200, 22.858000
Kláštor Elonis: 37.145690, 22.768967
Leonidio: 37.167200, 22.860900
Karytaina: 37.484800, 22.042700
Kláštor Loukou: 37.414030, 22.683560
Vila Herodesa Atticusa: 37.415956, 22.685502
Rímsky akvadukt: 37.412124, 22.683093

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.