Pôsobivý Milopotamos a ďalšie pláže na Pelione

Milopotamos

Posedenie v taverne nad plážou Milopotamos

Pelion oplýva plážami rôznej šírky aj dĺžky, organizovanými aj skrytými, s morom pokojným aj búrlivým. Jednoducho každý si môže vybrať podľa svojho vkusu. 

Keďže na Pelione sme strávili iba päť dní, mali sme možnosť vidieť a vyskúšať len niekoľko pláží z tých, ktoré polostrov ponúka. Najviac sa nám páčila pláž Milopotamos.

Presvedčili sme sa, že more na východe Pelionu nebýva vždy pokojné. Neodradilo nás to však od toho, aby sme ich napriek tomu zopár prelustrovali. More na každej z nich hýrilo nádhernými odtieňmi od modrej až po smaragdovozelenú.

MILOPOTAMOS

Pláž Milopotamos je z pelionských pláži azda najkrajšia, najlákavejšia a najpôsobivejšia. Schádza sa k nej z pomerne veľkého parkoviska popri malej taverne. Rozdeľuje ju skala s dierou uprostred. Určite tu býva aj pokojné more. My sme však zažili pomerne veľké vlny, na ktoré sa dobre pozerá, ale nemusia každému vyhovovať. V sezóne tu však nechýbajú slnečníky a ležadlá. Povrch tvorí piesok a malé okruhliaky, vstup do mora je pozvoľný.

Niekoľko záberov z pláže Milopotamos nájdete v našom videu.

Z pláže Milopotamos sme pokračovali na pláž Potistika. Táto je pomerne dlhá, piesčitá s menšími okruhliakmi a pozvoľným vstupom do mora. Uprostred pláže sa vynímajú dve skaly, ktoré dodávajú pláži na jedinečnosti a atraktívnosti. Na konci pláže je nízky kopec, cez ktorý sa dá prejsť na pláž Melani.

Na Melani vedie iba poľná cesta,  Na obrázku vidno, že sa k nej dostanú aj autá. My sme na ňu netrafili, tak ponúkam aspoň pohľad z kopca, na ktorý sme vyliezli z Potistiky.

Do dediny Horefto (Chorefto) a pláž rovnakého mena sme zbehli z dedín Zagora. Osemkilometrová cesta je samá serpentína a trvala nám asi pol hodiny. Horefto patrí k najdlhším plážam na Pelione. Je piesčitá, hrubozrnný piesok sa strieda s okruhliakmi aj jemnejším pieskom a vstup do mora je pozvoľný. Táto pláž je organizovaná. Obľubujú ju aj surfisti, ktorých sme ich stretli na južnej strane, kde boli vlny najväčšie. Keď sme k nej dorazili, nad morom ešte videli mraky, no v priebehu hodiny sa úplne vyjasnilo.

DSC_0687_K

Súbežne s plážou vedie miestna komunikácia, ktorú z jednej strany lemuje niekoľko obchodov, taverien a ubytovacích zariadení.

 

 

 

Informácie o plážach Plaka, Agios Ioannis a Papa Nero nájdete v predošlých článkoch.

Pláže v Pagasitickom zálive

Argalasti

Elektrické vedenie v zábere na Argalasti

Ako som spomínala vyššie, more na východe Pelionu nebýva vždy pokojné. A preto, ak je rozbúrené a vy uprednostňujete pokojnú hladinu, Pagasitický záliv to istí. Z východnej strany polostrova sme prešli do Argalasti, odkiaľ sme pokračovali po pobreží po Marathias. DSC_0464_K

DSC_0466_K

 
Tunajšie pláže nie sú také ohromujúce a podmanivé ako na východnej strane polostrova. Na rozdiel od nich sú aj pomerne úzke a krátke. To však neznamená, že nie sú pekné. Mať viac času, určite by sme si aj tu našli tú svoju. Pláže v malých zálivoch tvorí väčšinou zmes piesku a okruhliakov a vstup do mora je pozvoľný.

My sme sa po pomerne dlhej ceste napokon zastavili v na pláži v príjemne pôsobiacej dedine Milina, kde sme si dali čerstvú pomarančovú šťavu a trocha si zaplávali. Sprcha na pláži nás potešila.

Pláže severne od Chorto resp. na juhovýchod od Volosu, ako napríklad Kala Nera, Koropi alebo Afissos sú o niečo väčšie aj širšie. Navštevujú ich najmä domáci Volosania, Na fotografiách z Google Earth vyzerá pekne aj plážička Agios Sostis severne od Kalamosu, ale tam sme sa už nedostali.

O ďalších plážach sa môžete dozvedieť z pelionwebu.

Mapa pláží, o ktorých tu bola reč.

Pelion Pláže

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Pelion 2012: 39.421654, 23.155338
Pelion 2012: 39.409191, 23.169276
Pelion 2012: 39.374864, 23.202508
Pelion 2012: 39.454288, 23.122187
Pelion 2012: 39.265329, 23.291906
Pelion 2012: 39.260935, 23.296294
Pelion 2012: 39.171108, 23.221106
Pelion 2012: 39.416743, 23.160930

2 názory na “Pôsobivý Milopotamos a ďalšie pláže na Pelione

  1. Ivana

    Katko jako vždy krásné fotky a vystihující popis. Obdivuji tvoji trpělivost nad tvorbou propagace „našeho“ krásného Řecka. Ale jak praví klasik dnešní doby “ když je miluješ, není co řešit“ 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.