Pelion, polostrov Kentaurov, horských dedín a nádherných pláží

PelionPelion (Pilio), hornatý polostrov na východnom pobreží Pagasitického zálivu, leží oproti ostrovu Skiathos. Dominuje mu vrch Pelion, nazvaný podľa Pélea, Achillovho otca. Pelion bol domovom kentaura Cheiróna, Achillovho vychovávateľa. 

Toľko z gréckej mytológie. Pelion je známy vďaka horským dedinám Zagora, Portaria, Tsangarada či Vizitsa, lyžiarskym strediskám, turistike, ale aj dlhým plážam. K tým na východnom pobreží sa dostanete z veľkého prístavného mesta Volos po prudko stúpajúcich a klesajúcich kľukatých cestách. Ďalšie pláže nájdete v Pagasitickom zálive s pokojnejšou hladinou, ako napríklad Kala Nero, Afissos alebo Milina. Všetky dediny však majú jedno spoločné – množstvo kvetov, ktoré rastú v predzáhradkách, alebo v črepníkoch na balkónoch či okolo domov.

Pelion, najmä v severnej časti, oplýva bujnými lesmi, v ktorých rastú najmä duby, buky, javory a platany. Vegetácii sa darí vďaka nespočetnému množstvu potokov a bystrín, ktoré veselo zurčia nielen v lesoch, ale aj v jarkoch pri cestách. Polostrov je domovom dvadsiatich štyroch rázovitých dedín. Mnohé z nich obklopujú jabloňové sady a stráne hojne porastené jedlými gaštanmi. Dozrievajú  tu aj výborné slivky.

Architektúra Pelionu

DSC02688_KNa Pelione nás zaujala tamojšia architektúra. Nie sú tam tie bielo-modré domčeky ako na Kréte, Kythire alebo Kykladách. Väčšinu budov postavili z dreva a kameňa v 18. storočí. Nádherné panské sídla minimálne s dvoma podlažiami a arkiermi vznikli už v 17. storočí. Za starých čias mali budovy obranný charakter. Mnohé nemali balkón, a ak mali, tak na vrchom podlaží. V nasledujúcich storočiach bola architektúra ovplyvnená tureckou nadvládou, čo sa odzrkadlilo na výzdobe. Zrenovované budovy často slúžia ako hotely. Strechy starších budov a kostolov pokrýva bridlicová krytina podobne ako na neďalekých Sporadách.

Malebné dediny s úzkymi uličkami krášlia historické platany, ktoré stoja často uprostred námestia a ponúkajú príjemný tieň najmä počas horúcich dní. Horský ráz polostrova znamená, že zdanlivo tridsaťminútový úsek trvá autom najmenej hodinu. Teda, pokým nebudete každú chvíľu zastavovať a kochať sa výhľadmi na krajinu.

Pri návšteve Pelionu sa odporúča poldruhahodinová jazda parným vláčikom z Milies do Ano Lechonia, resp. naopak. My sme ju  nestihli, ale cestujúci si môžu užiť veselú jazdu s otáčaním lokomotívy v cieľovej stanici.

Ďalším lákadlom Pelionu je jazda na koni. Kone patria k polostrovu už historicky. Veď práve tu sa učil jazdiť Achilles, Jáson aj Tézeus. Kone chovajú najmä na farme v Argalasti.

Ak nemáte radi húsekovú dráhu či serpentíny, výlet na Pelion asi radšej vynechajte. Pokiaľ vás to ale neodradilo, čaká vás tam krásna príroda, zaujímavá architektúra a v neposlednom rade i príjemné piesočné a kamienkové pláže. 

Naše staršie video z Pelionu
a z pláže Milopotamos
Naša trasa je zaznačená v úvodnom článku Cesta na ostrov jeleňov.

icon-car.png
Pelion 2012

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Pelion 2012 39.420945, 23.161240 Pelion

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.