Larissa v znamení koňa – Peloponéz 2015, 1. zastávka

Larissa - kôň, symbol mesta
Na juh Grécka zvykneme jazdiť po diaľnici A1 Evzoni – Pireus. Keďže cesta je pomerne dlhá, vždy si naplánujeme prestávku na oddych (prípadne na noc).

Neďaleko diaľnice vo východnej časti Thesálie asi tak v tretine trasy medzi Thessalonikami a Aténami leží mesto Larissa. Veľké tabule s jeho názvom míňame cestou na juh aj späť, tak si vravíme, že to musí byť nejaké významné miesto. Hľadala som na Google Earth-e, čo zaujímavé by sme tam mohli vidieť, a upútali ma fotografie starého divadla, baziliky aj rozsiahleho mestského parku. Povedali sme si, že toto mesto asi stojí za bližšie spoznanie.

Hornatá oblasť okolo Larissy bola osídlená asi pred 100 000 rokmi. Archeologické nálezy priamo z mesta svedčia o tom, že tu ľudia bývali už pred 4 000 rokmi a neskôr aj v časoch Východorímskej ríše. Mesto pomenovali po Larissovi, ktorý pred spomínanými 4 000 rokmi postavil prvé mesto. Akropola (najvyššie položená časť starogréckych miest) sa rozprestierala na Frouriu (Pevnostnom vrchu).

V súčasnosti patrí Larissa so svojimi vyše 270 tisíc obyvateľmi medzi najväčšie mestá v Grécku. Je obchodným, priemyselným aj kultúrnym centrom oblasti. V meste je mnoho námestí, no najväčšie sú dve námestia, Centrálne – pri divadle a kultúrnom centre (bývalom mlyne) – a Poštové, samozrejme, pri pošte. Na východ od mesta leží veľké vojenské letisko, čo sa nedalo prepočuť. 

Larissa – čo navštíviť

divadlo dal postaviť Filip V. macedónsky v 3. storočí pred n. l. Malo kapacitu 10 000 sedadiel a fungovalo až do konca 3. storočia n. l. Konali sa v ňom nielen divadelné predstavenia, ale aj stretnutia oblastných úradov. V súčasnosti v ňom prebiehajú archeologické a rekonštrukčné práce.
ranná kresťanská bazilika na Frourio
ranné kresťanské kúpele
bezesteni (turecký trh)
Katedrála sv. Achilliosa
park Alcazar 39°38’33.15″S 22°24’42.91″V
Hippokratova hrobka 39°38’46.20″S 22°24’37.54″V
historické a folklórne múzeum
galéria
a ešte zo dve mešity a turecké kúpele.

Viac informácií nájdete pod fotografiami.

Nevideli sme všetky miesta, ani nenavštívili múzeum, či galériu. Na začiatku septembra bolo v meste hádam 38 °C, ak nie viac. A keďže mesto neleží pri mori, cítili sme sa ako doma na rozpálenom sídlisku. Kým domáci siestovali, my sme sa v tej horúčave  potili pri bazilike a bezesteni.

Mimochodom, až po návrate domov som zistila, že na predmestí Larissy neďaleko parku Alcazar leží hrobka zakladateľa modernej medicíny Hippokrata. Zaujímavé je, že pôvodnú hrobku objavili v roku 1826, keď sa v Gianouli neďaleko Larissy vyliala rieka Pineios. Novú hrobku postavili v roku 1978. Navrchu stojí mramorová socha Hippokrata, ktorú vytvoril sochár Giorgos Kalakalas.

Ak sa chcete zastaviť v tomto meste, najväčším problémom bude – ako vo väčšine gréckych miest a mestečiek – parkovanie a jednosmerné ulice. Nepriateľom číslo dva bude horúčava. Vtedy choďte radšej k moru a do mesta zájdite, až keď sa ochladí.

Info: http://www.bio.uth.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=205%3Ausefull-info-larissa&catid=88%3Ainformation-material&Itemid=94&lang=en

Webkamera
https://www.skylinewebcams.com/en/webcam/ellada/thessalia/larissa/kentriki-platia-larissas.html

icon-car.png
Grécko 2015

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Grécko 2015 39.642446, 22.411766 Larissa

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.