Serifos, ostrov Medúzy a dávnych baní

Ostrov Serifos, Livada, pláž Avlomonas a Chora Livad

Serifos – čo s ním majú spoločné Medúza a Odyseus, a prečo je ostrov deravý ako ementál? 

Serifoská krajina je impozantná, na pohľad nehostinná, drsná a neokresaná. 

Serifos – ostrov Medúzy a Perzea, "naša" rýchloloďOstrov Serifos – základné informácie

Prístup Na ostrove nie je letisko. Môžete sa naň plaviť z Pirea trajektom či rýchloloďou (ako my s čiernymi pasažierkami), prípadne letieť z Viedne alebo Athén na ostrov Milos a odtiaľ trajektom.

Poloha Serifos leží juhovýchodne od Atén v súostroví Kyklady v Egejskom mori. Zo Serifosu vidíeť okolité ostrovy ako Kythnos na severe a Sifnos, Kimolos a Milos na juhu.

Serifos – ostrov Medúzy a Perzea, krajinaPríroda – terén Serifos je prevažne hornatý a kamenistý ostrov s nespočetnými zálivmi, zátokami a plážami. Rozloha: necelých 75 km², počet obyvateľov: cca 1 450. Najvyšší vrch – Troulos – meria 560 metrov. Názov ostrova pochádza zo slova στέρφος (stérfos), čo znamená suchý, neplodný, a tieto prívlastky ho vystihujú. Vrchy a doliny pokrýva nízky trávnatý porast, voňavé oregano či tymian, a miestami políčka so zeleninou a vinice. Pláže a nábrežia lemujú zväčša tamarišky a palmy.

Áno, serifoská krajina je drsná a neokresaná, no vyžaruje z nej pokoj a ticho.

Serifos - ostrov Medúzy a PerseaPočasie Kyklady sú všeobecne veterné ostrovy. Od jari do zimy na nich málokedy zaprší, preto je krajina koncom leta a na jeseň vyprahnutá, spálená od slnka, ošľahaná vetrami a sfarbená do hrdzavočervenej až hnedej (na Serifose zvlášť, a to vďaka bohatému obsahu železnej rudy). Meltemi  vraj vrcholí koncom augusta, môže však prekvapiť aj uprostred septembra tak ako nás. Príroda sa zazelená a krajina zakvitne až koncom zimy a začiatkom jari (na ostrov vtedy prinesie vlahu snehová nádielka a dážď). 

Serifos – ostrov Medúzy a PerseaArchitektúra je typicky kykladská. Biele, väčšinou dvojpodlažné domy so štvorcovým alebo obdĺžnikovým pôdorysom a plochou strechou, drevenými okenicami a dverami modrej farby. Dediny ďalej od mora, aby sa ich obyvatelia chránili pred nájazdmi pirátov. Budovy obklopujú kamenné múry a terasy, na ktorých sa pestuje zelenina. Nevyhnutnou súčasťou ostrova sú kláštory, kostoly a staré veterné mlyny, niektoré už zrenovované. Zazreli sme aj dva holubníky, ale na tie slávne tinoské sa nechytajú.

Serifos - ostrov Medúzy a PerseaOstrov Serifos – stručne o histórii

História ostrova siaha do 7. storočia pred naším letopočtom. Vtedy ostrov osídlili najmä obyvatelia Tesálie, Jónskych ostrovov a Kréty. Neskôr Feníčania a Mykénčania (po ktorých sa zachovali zvyšky Bielej veže z 5. storočia). Rimania používali ostrov ako miesto pre politický exil. Neskôr prišli Frankovia, Benátčania a až do revolúcie v r. 1821 ho okupovali Turci.

Pretože ostrov je bohatý na železnú rudu, jeho obyvatelia sa oddávna venovali najmä baníctvu. Ruda sa ťažila až do polovice 20. storočia. Stopy po ťažbe vidieť na každom kroku. Ostrov je prevŕtaný banskými chodbami a prešpikovaný dierami ako ementál. Všade naďabíte na haldy hlušiny a hrdzavejúce zvyšky banských strojov a rámp. V súčasnosti sa ostrovania venujú turistickému ruchu, rybolovu a skromnému poľnohospodárstvu (spomínané pestovanie viniča a poľnohospodárskych plodín).

Mýty spojené s ostrovom

Bol to práve Serifos, kam podľa mytológie doplávala truhlica s Danae a jej malým synom Perseom. Keď totiž kráľovi Akrisiovi z Argosu v Delfách vyveštili, že ho zabije vlastný vnuk, dal svoju dcéru Danae zavrieť do podzemnej komnaty, aby ju skryl pred mužmi. Zapáčila sa však Diovi a ten sa k nej dostal v podobe zlatého dažďa. Keď Akrisius zistil, že Danae porodila, dal ju aj s malým Perseom zavrieť do drevenej truhlice, ktorú sám zatĺkol a hodil do Egejského mora. 

Na Serifose ju vylovil rybár Diktys, brat kráľa Polydekta. Polydektes sa ujal Danae aj jej syna, no venoval jej pozornosť väčšiu, než sa jej páčilo. Polydektes vedel, že ju nedostane, kým sa nezbaví Persea, a tak preňho vymyslel nadľudskú úlohu. Mal zabiť Medúzu, jednu z troch sestier Gorgón. 

Ostrov Serifos - stredná škola

Motív Persea a Medúzy na múre strednej školy.

Motív Persea a Medúzy na múre strednej školy.Perseus úlohu splnil s pomocou bohov. Hermes mu dal zakrivený meč a Aténa lesklý medený štít. Od nýmf dostal Hádesovu prilbu, ktorá ho robila neviditeľným, okrídlené sandále, vďaka ktorým mohol lietať, a čarovnú kapsu. Spoznať Medúzu spomedzi sestier mu znova pomohol Hermes. Perseus vedel, že ju nesmie vidieť priamo, lebo by skamenel. Preto pozrel na Medúzin odraz v zrkadle. Šmahom jej odťal hlavu a skryl do kapsy. Na spiatočnej ceste sa ešte trocha zdržal, aby okrem iného zachránil Andromedu. Vďaka Medúzinej hlave nechal premeniť na kameň bývalého nápadníka Andromedy Finea a jeho družinu a Andromedu dostal za ženu.

Polydektes chcel vidieť dôkaz, že Perseus zabil Medúzu. Pri pohľade na jej hlavu samozrejme skamenel. Perseus netúžil vládnuť nad Serifosom, odovzdal vládu Diktysovi a vrátil sa do Argosu. A ako dopadol Akrisis? Pri slávnostných športových hrách ho Perseus nešťastnou náhodou zasiahol do hlavy diskom. Veštba sa naplnila. 

A čo Odyseus?

Podľa Homéra sa Odyseus vracal na Ithaku práve okolo Serifosu. Aby oslobodil seba a svoju družinu, najprv musel kopijou oslepiť kyklopa Polyfema. Údajná jaskyňa kyklopov leží na juhovýchode ostrova. Je však prepadnutá. 

Žaba zo Serifosu

Keď si vyčerpaný Perseus ľahol, aby si konečne oddýchol, serifoské žaby robili taký hluk, že požiadal Dia, aby im vzal hlas. Nemajte obavy, dnešné žaby už kvákajú ostošesť. Traduje sa však fráza „žaba zo Serifosu“ alebo „serifoská žaba“. Charakterizuje človeka, ktorý veľa rozpráva, ale jeho reči nemajú nijakú výpovednú hodnotu. Veríme, že tento článok výpovednú hodnotu má. 🙂

 

V ďalšom článku predstavíme serifoské dediny a zaujímavé miesta.
 
Zdroje informácií:
Vojtech Zamarovský: Bohovia a hrdinovia antických bájí, Prefekt, 1998
http://www.discover-serifos.com/en/discover/serifos/mythology/perseus-medusa-and-frog
https://www.greeka.com/cyclades/serifos/about/

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.