Skopeloskí hasiči, predajcovia, skopeloský cintorín

HASIČI A PREDAJCOVIA
DSC_0682_K Na Skopelose podobne ako na ostatných ostrovoch či pevnine sa stretnete s hasičmi. Ich hliadky sú rozostavené na viacerých miestach. Tí na obrázku aj s atraktívnou hasičkou (nazvali sme ju Shakira) práve čerpali vodu v Neo Klima. Hasiči musia byť stále v strehu. V lete bývajú v celom Grécku veľké horúčavy a požiar môže veľmi ľahko vypuknúť hocikde. Nehovoriac o podpaľačoch.

DSC_0423_KTakisto sa stretnete aj predajcami keramických nádob, dreveného či plastového nábytku alebo ovocia a zeleniny, ktorí sú neodmysliteľnou súčasťou Grécka. „Brázdia“ ostrov a až do zachrípnutia vyvolávajú niečo, čo znie ako u nás „kóžky, perie…“ – teda myslím tí predajcovia, nie hasiči. Po úspešnom dni ich hlinené nádoby už so zasadenými rastlinkami hrdo trónia na priedomiach.

DSC_0678_KCINTORÍN
Raz podvečer sme zablúdili na cintorín nad hlavným mestom. Najprv sme obišli pekný kostolík so zvonicou. Mám dojem, že vedľa neho stojí márnica.

DSC_0695_K

Mramorový cintorín

Skopeloský cintorín žiari bielobou mramoru, ktorý pokrýva všetky hroby. Je čistý, plný kvetov, čerstvých aj umelých, mosadzných váz a kahancov. A mramorové sú aj  schránky s čistiacimi potrebami, ktoré by u nás nevydržali na mieste ani hodinu. Mnohé náhrobné kamene svedčia o tom, že ich majitelia sa dožili závideniahodného veku.

 

Pokoj mŕtvych okrem všade prítomných cikád občas rušil bľakot oviec z neďalekého poľa a erdžanie bieleho koňa, ktorý nás sledoval z dvora naproti cintorína. 

DSC_0699_K

Zvedavý koník

Pridaj komentár