ELAFONISOS znamená ostrov jeleňov. Tak ho nazvali ešte v staroveku pre stáda jeleňov, ktoré sa tu v hojnom počte popásali, keď ešte nebol osídlený.
V staroveku bol polostrovom. Dnes má rozlohu iba 19 km2. Podľa wikipédie sa počet obyvateľov uprostred leta z odhadovaných tristo (v zimných mesiacoch) vraj zvyšuje minimálne na tritisíc a počet áut denne až na tisícšesťsto. Mimochodom, juhozápadná oblasť Kréty vďačí za identický názov práve rybárom z tohto ostrova. Tí sa tam plavili na svojich plachetniciach a tamojšie tyrkysové more im pripomínalo vody rodného ostrova. A tak ho nazvali rovnako, Elafonisos.
Z pláží je najkrajšia pláž Simos. Leží na juhovýchode ostrova, je piesčitá, dlhočizná a rozdelená nízkym polostrovom na dva zálivy. Piesčitý je aj povrch polostrova porastený nízkymi krovinami. Je z neho pekný výhľad na ostrov aj na Peloponéz. Od parkoviska treba prejsť cez piesočné duny asi 300 metrov. Dobré duše vyložili chodník paletami pre ľahšiu chôdzu. Len si treba dať pozor, aby vám medzi ne nezapadla noha, ako mne. Jedna doska bola totiž rozlomená, čo som si nevšimla. Mala som šťastie, že to členok zvládol.
* Na západe ostrova leží pláž Panagitsa. Takisto je piesčitá a môžeme z nej pozorovať úžasné západy slnka.
* Na východe ostrova leží malá pláž Sarakiniko alebo Lefki. Aj tu je more nádherné tyrkysovo-modré a v sezóne tu býva dosť ľudí. No nie je taká krásna, ako spomínané dve pláže, lebo má drsný, kamenistý breh.
* Na Kato Nisi a vedľa Simosu leží malá osada Lefki, ktorú tvoria najmä prázdninové domy a ubytovacie zariadenia.
Viac o pobyte na ostrove sa dozviete v článkoch 7. deň . 8. deň , 9. deň a 10. deň .
Na ostrove už funguje webová kamera.
Naše dve videá.
Fotogalériu z nášho pobytu na ostrove v roku 2012 nájdete na spriatelenom webe.