Livada – pláž v zajatí podivných balvanov

Livada Tinos, panorama

Livada poteší milovníkov panenských pláží, drsnej prírody a kameňov. Teda skôr balvanov. Táto jedinečná pláž nás nadchla.


Livada Tinos, plážové povaľačkyLivada sa výrazne líši od ostatných pláží na Tinose. Takmer zo všetkých strán ju obklopujú obrovské balvany (pozri video), ako keby ich tam porozhadzovali Titani. 

Livada leží v malom zálive na severovýchode Tinosu. Podľa plánovača trasy je z hlavného mesta Tinosu vzdialená 17,3 km, pričom posledný 2,1 km dlhý úsek treba prekonať po kľukatej prašnej ceste. Nad plážou rastie rad tamarišiek, ktoré poskytujú tienisté útočisko nielen dovolenkárom a ich autám, ale aj flegmatickým kozám. Nad plážou je malý rybník, do ktorého ústi sezónny potok. Vo vode sa čvachtajú husi. Keď budete mať šťastie, zbadáte v nej aj korytnačky. Kým sme vytiahli fotoaparát, stihli sa ponoriť do kalnej vody.

Livada je kamienková pláž s pozvoľným klesaním, ale s väčšími okruhliakmi pri vstupe do mora. Preto veľmi nehodí pre malé deti. Určite sa zíde obuv do vody. Plávanie v pokojnom, priezračnom a teplom mori je príjemné a osviežujúce. Vraj máme šťastie, pretože pláž pre silné vetry častejšie využívajú surferi. Podobne ako na Kolympithre.

Asi 100 metrov od pláže stojí malá taverna. Podľa recenzií ponúka chutné tradičné jedlá. 

Ako som spomínala v úvode, pláž pokrývajú balvany bizarných, priam obdivuhodných tvarov. Podobajú sa granitovým balvanom roztrúseným okolo dedín Falatados a Volax. Majú oblé tvary, sú však svetlejšie a všelijako prederavené a preliačené. Vznikli eróziou, čiže pôsobením vonkajších vplyvov, ako je vietor, voda či mráz. V každom prípade sú pastvou pre oči, vďačným objektom pre fotografov a ďalším mimoriadnym zážitkom, ktorý sme si z Tinosu odniesli.

Mapa

icon-car.png
Livada

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Livada 37.610254, 25.237269 Livada

Cesta na Livadu

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.