Rozhodujete sa, na ktorú pláž sa počas dovolenky v Grécku vybrať? Radi vám to uľahčíme. Ponúkame 20 naj pláží z tých, ktoré sme počas našich ciest navštívili (a ešte zopár navyše).
(Na našej stránke nájdete novší článok Najkrajšie pláže Grécka podľa kapab.sk, v ktorom sme trocha zmenili poradie a pridali nové pláže.)
20 naj pláží v Grécku? Určiť poradie je vždy ťažké a nie je to iné ani v našom prípade. Riadili sme sa osobnými skúsenosťami a nemalý vplyv na výber mal takisto čas nášho pobytu. Vzhľadom na to, že viaceré z ciest sme absolvovali aj autom, nenájdete tu pláže z destinácií, ako sú obľúbené ostrovy Karpathos, Astypalea, Amorgos atď.
Grécko a grécke ostrovy lemujú stovky kilometrov pláží. Kamienkových aj piesčitých, dlhých, kam až oko dovidí, aj krátkych a úzkych, ukrytých medzi skalami alebo pod útesmi. Väčšina pláží je zaradená do turistických príručiek, ale niektoré v nich ešte (našťastie) nie sú.
Možno vám pripomenieme príjemne chvíle strávené na niektorej z nich a možno vás inšpirujeme na návštevu ďalšej.
1. Platia Ammos, Kefalónia
Táto dlhá a odľahlá pláž s krištáľovo čistou vodou leží na západe polostrova Paliki. Ráno leží v tieni, ale onedlho ju zalejú slnečné lúče. (Uverejnené snímky sú z roku 2011.)
- Pláž: dlhá, kamienková s pieskom
- Prístup: po vyjazdenej poľnej ceste alebo loďou. Prašná cesta môže mať hlbšie koľaje a trhliny. Viedlo k nej 244 schodov a 8 drevených lávok (po obnove sa toto číslo môže zmeniť).
- Vybavenosť: prírodná, neorganizovaná pláž
- Možnosti občerstvenia: vlastné. Nezabudnite si vziať so sebou pitnú vodu.
TIP: Vhodná pre nudistov. Veľmi príjemná je chôdza po hladkých kamienkoch – okruhliakoch. Cesta aj pobyt na pláži je zážitkom na celý život.
Aktualizácia: V januári 2014 ju postihlo zemetrasenie podobne ako v roku 2006. Odvtedy nie je oficiálne prístupná! V roku 2016 bola prístupná iba loďou alebo na vlastné nebezpečenstvo, nakoľko schody boli zničené najmä v spodnej časti. Vraj len pre skúsených horolezcov.
2. Simos, ostrov Elafonisos
Pláž Simos na južnej strane ostrova Elafonisos nás očarila natoľko, že sme sa po dvoch rokoch vrátili. Viac obrázkov pláže nájdete v staršom článku. Budete sa tu cítiť ako pri Karibskom mori. Občas treba rátať s vetrom a vlnami. (Uverejnené snímky sú z roku 2012 a 2014.)
- Pláž: organizovaná, dlhá piesčitá, rozdelená polostrovom na dve časti, priezračné, tyrkysovo-modré more, pozvoľný vstup
- Prístup: od parkoviska
- Vybavenosť: časť pláže je organizovaná, slnečníky a ležadlá za poplatok (alebo vlastné), bez spŕch a WC
- Možnosti občerstvenia: taverna oproti parkovisku.
TIP: Vhodná pre rodiny s deťmi.
Pláž Simos je z prístavu vzdialená asi 4 km a vedie k nej asfaltová cesta. Malý polostrov ju rozdeľuje na dva zálivy. Prístup na väčšiu pláž je z dvoch strán. Jeden zo západu od kempingu Simos a druhý z východnej strany od taverny. Z protiľahlého parkoviska vedie chodník a cesta. Chodník napravo je vyložený paletami. Potom treba prekonať asi 200 metrov cez piesočné duny. Cesta vedie ďalej k druhej taverne a miestu na parkovanie. Odtiaľ to máte bližšie k menšej časti pláže.
3. Kaladi, Kythira
Panenská trojpláž medzi skalami si vás podmaní už na prvý pohľad. Bola jedným z hlavných dôvodov, prečo sme sa na ostrov Kythira vypravili. Zaujímavosťou je tunel v skale, cez ktorý prejdete na poslednú z pláží. (Uverejnené snímky sú z roku 2014.)
- Pláž: kamienková, priezračná voda, pozvoľný vstup
- Prístup: po vyjazdenej poľnej ceste, parkovanie nad plážou. Rátajte so zdolaním asi osemdesiatich schodov
- Vybavenosť: panenská pláž
- Možnosti občerstvenia: vlastné. Nezabudnite si vziať so sebou pitnú vodu.
TIP: Vhodná na šnorchlovanie. Pre nudistov tiež.
Donedávna viedla k tejto panenskej pláži poľná cesta. V roku 2016 ju však pokryli hladkým asfaltom až po spodné parkovisko. Naproti vilkám nad plážou vzniklo nové parkovisko s plážovým barom.
Neuveriteľné, v septembri celá pláž patrila iba nám, ale ani v sezóne však nebýva preplnená. Odporúčame!
4. Myrtos, Kefalónia
Táto pláž ukrytá v zálive na severozápade ostrova nenadarmo patrí medzi najkrajšie a najnavštevovanejšie pláže Európy. (Uverejnené snímky sú z rokov 2008 a 2011.)
- Pláž: priezračné more, nádherne sfarbené vďaka vápencovým okruhliakom
- Prístup po asfaltovej ceste serpentínami autom alebo iným dopravným prostriedkom
- Vybavenosť: časť pláže je organizovaná, slnečníky a ležadlá za poplatok (alebo vlastné), sprchy
- Možnosti občerstvenia: v taverne na pláži
- Upozornenie: z dôvodu bezpečnosti je lepšie zdržiavať sa ďalej od skál, z ktorých zvyknú padať kamene.
TIP: Pláž je menej frekventovaná a pokojnejšia podvečer. Z pláže alebo vyhliadky nad ňou zažijete krásny západ slnka.
5. Egremni, Lefkada
Egremni na juhozápadnom pobreží Lefkady právom patrí medzi top pláže, ktoré nechýbajú na cestovateľských weboch či v spomínaných cestovateľských príručkách. Leží pod 150 metrovým útesom. Úžasné odtiene mora kontrastujú s bielym pieskom a bielymi útesmi z vápenca.(Zábery sú z roku 2007.)
- Pláž: široká a dlhá vyše 2,5 kilometra, so svetlým pieskom aj kamienkami a nádhernými odtieňmi mora
- Prístup: asi po 350 schodoch alebo loďou
- Vybavenosť: časť pláže je organizovaná, ležadlá, slnečníky za poplatok (alebo vlastné)
- Možnosti občerstvenia: minibar alebo vlastné. Nezabudnite si vziať so sebou pitnú vodu.
- Upozornenie: z dôvodu bezpečnosti je lepšie zdržiavať sa ďalej od skál, z ktorých zvyknú padať kamene.
TIP: vhodná aj pre nudistov.
Keď je more rozbúrené, vysoké vlny sťažujú vstup do mora. Nepreceňujte svoje sily. Pláž nie je vhodná pre rodiny s deťmi a na šnorchlovanie.
Ostrov Lefkada postihlo 17. 11. 2015 zemetrasenie s magnitúdou 6,1 stupňa. Po spomínanom zemetrasení bola pláž zavalená množstvom skál a schody zničené. V roku 2021 bola pláž sprístupnená vďaka novej asfaltovej ceste a novej železnej konštrukcii asi s vyše tristo schodmi. Na lodnej doprave sa nič podstatné nezmenilo.
6. Milopotamos, Pelion
Polostrov Pelion sa nachádza na východnom pobreží Pagasitického zálivu oproti ostrovu Skiathos. Táto časť Grécka je pre mnohých dosiaľ veľkou neznámou, nakoľko sem ešte nedorazili prieskumníci cestovných kancelárií, čo je fajn. Viac informácii o polostrove nájdete tu. (Uverejnené snímky sú z roku 2012.)
Na pláž sa dostanete z dediny Tsagkarada cestou plnou serpentín. Počas jazdy sa môžete kochať nádhernou prírodnou scenériou.
- Pláž: kamienková s pozvoľným vstupom do mora, skalou je rozdelená na dve časti. Do tej druhej sa dostanete krátkym tunelom v skale.
- Prístup: z parkoviska nad plážou po schodoch
- Vybavenosť: časť pláže je organizovaná, slnečníky, ležadlá za poplatok (alebo vlastné)
- Možnosti občerstvenia: v kafe bare a taverne nad plážou.
TIP: občas sú veľké vlny, vhodná pre dobrých plavcov a na šnorchlovanie.
Pohľad na túto magickú pláž ohromí už zvrchu. Je veľmi obľúbená, preto býva v sezóne dosť frekventovaná. Viac obrázkov pláže (ako aj ďalších pláží na polostrove) nájdete v článku Milopotamos a pláže na Pelione.
7. Diakofti, Kythira
Piesčitá pláž v Diakofti na východe ostrova je dobrá voľba. More tu býva pokojné a teplé. Budete sa cítiť ako v Karibiku. (Zábery sú z rokov 2012 a 2014.)
- Pláž: jemný zlatistý piesok, priezračné tyrkysovo-modré more s plytkým vstupom
- Prístup: po asfaltovej ceste s parkovaním na krajnici
- Vybavenosť: časť pláže je organizovaná, slnečníky, ležadlá za poplatok (alebo vlastné), sprcha na začiatku pláže
- Možnosti občerstvenia: v tavernách na nábreží Diakofti.
TIP: vhodná pre rodiny s deťmi a lenivých plavcov. Spoločnosť vám budú robiť drobné priehľadné rybičky. Tienistá časť pod starými tamariškami.
Keďže sme bývali v Diakofti, túto pláž sme počas pobytu na ostrove navštevovali najčastejšie.
8. Foneas, Mani, Peloponéz
Nenápadná, ale veľmi pekná pláž Foneas sa skrýva pod cestou medzi dedinami Proastia pod Kardamyli a Kalogria. Zbadali sme ju až vtedy, keď sme zastali na odpočívadle nad ňou, aby sme sa kochali výhľadom. (Foto z r. 2015.)
- Pláž: kamienková, priezračné, tyrkysovo-modré more s pozvoľným vstupom
- Vybavenosť: prírodná, neorganizovaná pláž
- Prístup: z parkoviska nad plážou cez cestu dolu chodníkmi z oboch strán pláže
- Možnosti občerstvenia: vlastné.
Ráno je pláž v tieni, keďže leží na západnej strane polostrova Mani. Vládne na nej pokojná atmosféra.
9. Potistika, Pelion
Pláž Potistika leží na východnom pobreží Pelionu asi 50 km od významného prístavného mesta Volos. Jej fotografia mi padla do očí, keď som plánovala cestu na Pelion pomocou Google Maps. Zaujal ma celkový vzhľad pláže a tyrkysovo-modrého mora so zelenými lesmi v pozadí, a tak sme Potistiku zaradili do nášho itinerára. Ako vidieť na snímkach, začiatkom septembra už nebola frekventovaná a každý si mohol vybrať miesto, kam sa zloží. (Uverejnené zábery sú z roku 2012.)
- Pláž: s hrubým pieskom a pozvoľným vstupom do mora
- Prístup: po dobrej asfaltovej ceste, parkovanie pri pláži
- Vybavenosť: časť pláže je organizovaná, slnečníky a ležadlá za poplatok (alebo vlastné)
- Možnosti občerstvenia: v taverne nad plážou.
Keď vyleziete na kopec na konci pláže, naskytne sa vám krásny výhľad na pláž Potistika aj na susednú pláž Melani, ktorá leží južnejšie.
10. Pláže na Tinose – Pachia Ammos, Lychnaftia, Livada
Pre silný vietor sa nám pláže na Tinose podarilo navštíviť až pri druhej návšteve ostrova. Spomedzi tých, ktoré sme navštívili alebo videli, sa nám najviac páčilo na troch. Keďže sa nevieme rozhodnúť, ktorá bola naj, pridáme zopár záberov a vy sa môžete rozhodnúť, ktorú počas vašej návštevy ostrova uprednostníte.
Pachia Ammos leží na juhovýchode ostrova. Z parkoviska je vzdialená asi 200 metrov po mierne sa zvažujúcom chodníku.
- Pláž: s hrubým žltozeleným pieskom, priezračnou vodou a pozvoľným vstupom do mora, obklopená skalami
- Prístup: po dobrej asfaltovej ceste, parkovanie nad plážou
- Vybavenosť: panenská
- Možnosti občerstvenia: vlastné.
Na pláži sme si užili pokoj, len občas sme začuli mečanie kôz, ktoré poskakovali po skalnatom úbočí na pravej strane pláže.
Lychnaftia leží severne od pláže Pachia Ammos. Z parkoviska je vzdialená asi 190 metrov sčasti po miernych schodoch. Vidno z nej na neďaleký ostrov Mykonos.
- Pláž: kamienková, s priezračnou vodou a pozvoľným vstupom do mora
- Prístup: po asfaltovej ceste, parkovanie nad plážou
- Vybavenosť: panenská
- Možnosti občerstvenia: vlastné.
TIP: Ak máte radi okruhliaky, môžete si z nich stavať pandrlákov 🙂
O pláži Livada sme písali v samostatnom článku.
11. Agia Triada, Mesénia, Peloponéz
Už na pohľad veľmi pekná pláž Agia Triada leží v Mesénii asi 5 kilometrov severne od Koroni. Upozornila nás na ňu naša priateľka Ivanka.
- Pláž: pomerne dlhá, piesčitá s kamienkami a pozvoľným vstupom do mora
- Prístup: z hlavnej cesty treba odbočiť na úzku asfaltku a pokračovať cez Armeni asi 1 km. Stačí sa držať ukazovateľov. Po zaparkovaní, kde sa dá, treba prejsť dolu k pláži ešte asi 300 metrov.
- Vybavenosť: panenská
- Možnosti občerstvenia: vlastné.
12. Firi Ammos (Kalami), Kythira
Firi Ammos je veľmi obľúbená, no napriek tomu ani v sezóne nie je preplnená. Z Livadi k nej treba odbočiť na Ag. Sotiras. Po čase sa úzka asfaltka mení na prašnú cestu. Spodný úsek je pre šoférov trocha náročnejší, ale pláž stojí za tú námahu. Najlepšie je dopraviť sa džípom alebo autom s pohonom 4 x 4.
- Pláž: piesčitá, s pozvoľným vstupom do mora, breh lemujú malé rôznofarebné okruhliaky prevažne tehlovo červenej farby, dlhá asi 900 metrov, V minulosti získala modrú vlajku vďaka krištáľovo čistej vode.
- Prístup: pešo z provizórneho nespevneného parkoviska
- Vybavenosť: plážový bar hneď na začiatku, slnečníky.
TIP: Vo vzdialenejšej časti si nájdu miesto aj nudisti. Pozor, podvečer leží v tieni.
13. Perivoliou, Skopelos
Odľahlá pláž Perivoliou leží na severovýchode Skopelosu. Viac o nej v časti Skopelos – pláže. (Uverejnené zábery sú z rokov 2009 a 2010.)
- Pláž: kamienková, priezračné, tyrkysovo-modré more s pozvoľným vstupom. Vlastne ide o dve pláže oddelené skalným výčnelkom
- Prístup: po asfaltovej ceste asi 4 km od Glossy, parkovanie pod stromami nad plážou, potom dolu po niekoľkých schodoch
- Vybavenosť: časť organizovaná, časť za skalou panenská
- Možnosti občerstvenia: vlastné alebo v bare nad plážou.
Ako to už pri mori býva, raz nájdete pokojnú hladinu a inokedy veľké vlny. Zo skaly nad plážou vpravo zvykne vytekať prameň. Ten žltý kvet sa volá Helichrysum arenarium – slamiha piesočná alebo sempre viva, večne živá, ako ju volajú na Kythire.
14. Pounta – juhovýchodný Peloponéz
Pláž v Pounte môžeme s pokojným svedomím prirovnať k piesčitej pláži Simos na Elafonise. Ak sa vám nechce čakať na trajekt, ktorý sa v sezóne plaví každú polhodinu na spomínaný ostrovček, stačí zaparkovať na obrovskej ploche, ktorú sme nazvali soľným jazerom, a prebrodiť sa pieskom medzi tŕstím.
- Pláž: dlhá piesčitá, s pozvoľným vstupom do plytkého mora z krištáľovo čistou vodou
- Prístup: z dediny Vigklafia alebo Agios Georgios pomedzi olivové sady, v poslednom úseku po poľnej ceste
- Vybavenosť: prírodná, neorganizovaná pláž
- Možnosti občerstvenia: vlastné.
TIP: Zaujímavé šnorchlovanie za výbežkom, kde sa nachádza potopené staroveké mesto Pavlopetri. O možnosti surfovania či kite surfingu píšeme v závere článku.
15. Mazida Ammos, Xerokambos, Kréta
Pláže Kréty nemáte šancu spoznať ani za štyri dovolenkové pobyty. Medzi jej najobľúbenejšie a najkrajšie pláže nesporne patrí Elafonisi, Balos či Plakias. Z východnej časti Vai, ale tá nás nenadchla, pretože už na začiatku sezóny bola preľudnená. Prešli sme a vyskúšali pláže ako Makrigialos, Ferma, Kato Zakros, takisto Itanos a Achlia, aj pláže na ostrove Chrisi pod Ierapetrou, Naša naj pláž na Kréte, Mazida Ammos, leží v najodľahlejšej časti Lassithi na juhovýchode ostrova. Vždy sme túto pláž považovali za Xerokambos. Tak sa však volá osada na začiatku pláže. (Uverejnené zábery sú z roku 2007.)
- Pláž: so svetlým pieskom, priezračné, tyrkysovo-modré more s pozvoľným vstupom do mora
- Prístup: z dediny Ziros po asfaltovej ceste plnej serpentín. Z osady Xerokambos smerom na západ a potom po poľnej ceste. Parkovanie nad plážou.
- Vybavenosť: neorganizovaná, parkovanie na poľnej ceste nad plážou
- Možnosti občerstvenia: vlastné alebo taverny v dedine.
Už samotná cesta na pláž je zážitkom. Určite vás zaujmú aj okolité skaly s množstvom jaskýň a otvorov. Občas môže byť veterno a hladina zvlnená. Na konci pláže vyteká zo skál pramenitá voda. Tá zachutila osamelej koze, ktorá sa pásla neďaleko.
16. Pláž Limanaki, Kefalónia
Našou ďalšou obľúbenou plážou bola jedna z malých pláži pod cestou medzi Karavomylosom a Agia Efimiou. Ak prídete predpoludním, súkromie máte zaručené. (Foto z r. 2011.)
- Pláž: kamienky s pieskom, pozvoľný vstup do mora
- Prístup: po asfaltovej ceste, parkovanie nad plážou
- Vybavenosť: prírodná, neorganizovaná pláž
- Možnosti občerstvenia: vlastné, najbližšie taverny sú v Agia Efimii asi 1,5 km.
Túto pokojnú pláž sme v roku 2011 nazvali Osia pláž. Prečo? Pretože zo skál napravo vytekal prameň a okolo neho poletovali osy. Našťastie boli neškodné. Len pre istotu: „Alergici, pozor na osie uštipnutie!“ Ale ktovie? Možno tam už nie sú.
17. Sision, Kefalónia
Pláž Sision alebo aj Sisi sa nachádza na juhu ostrova. Je obklopená skalami a leží asi kilometer pod starým kláštorom Sision. V horúčavách môže byť cesta dosť úmorná, ale kúpanie stojí za to. (Uverejnené zábery sú z roku 2011.)
- Pláž: piesočná s pozvoľným vstupom do mora
- Prístup: asi 1 000 metrov od starého kláštora Sission, dostupná pešo alebo džípom po vyjazdenej a hrboľatej poľnej ceste
- Vybavenosť: prírodná, neorganizovaná pláž
- Možnosti občerstvenia: vlastné, nezabudnite si vziať pitnú vodu a jedlo so sebou
TIP: Vhodná pre nudistov a pri skalách na šnorchlovanie.
Z potrubia na začiatku pláže vyteká pramenitá voda. Zíde sa, ak zo seba chcete spláchnuť morskú vodu. Pokoj a pohoda.
18. Zaga, Koroni
Pláž Zaga sa nachádza na juhovýchode ľavého prsta Peloponézu. Je dlhá, takže na nej určite nájdete súkromie. Poznajú ju iba domáci a zopár dovolenkárov. Viac záberov nájdete v článku o Koroni. (Foto z r. 2015.)
- Pláž: dlhá asi 3 km, so zamatovým pieskom a s pozvoľným vstupom do mora
- Prístup: odbočkou z hlavnej cesty
- Vybavenosť: v severnej časti pod hradom je organizovaná, nižšie neorganizovaná
- Možnosti občerstvenia: vlastné alebo v tavernách na nábreží v Koroni vzdialenom asi 2 km.
Za veterného počasia treba rátať s veľkými vlnami, ktoré zvyknú vyplaviť morské riasy. Tie však do druhého dňa zmiznú. Možný výskyt korytnačích hniezd.
19. Vouti, Kefalónia
Pekne členitá prírodná pláž Vouti na severozápade Kefalónie je vhodná pre tých, ktorí vyhľadávajú pokoj a samotu. (Uverejnené zábery sú z rokov 2008 a 2011.)
- Pláž: piesočná, s krištáľovo čistou vodou a pozvoľným vstupom do mora
- Prístup: z dediny Zola dolu po prašnej ceste asi 1 km, parkovanie nad plážou
- Vybavenosť: pláž je neorganizovaná
- Možnosti občerstvenia: v roku 2011 pribudla nad plážou „kantína“.
Upozornenie: Po dažďoch sa v prašnej ceste tvoria hlbšie koľaje. Vhodnejšie je preto ísť autom s vyšším podvozkom. Pekné prostredie, príjemné kúpanie.
20. Emblisi, Kefalónia
Už na pohľad čarovná pláž Emblisi sa nachádza severne od Fiskarda. (Uverejnené zábery sú z roku 2011.)
- Pláž: pokrytá malými okruhliakmi, s pozvoľným vstupom do číreho tyrkysovo-modrého mora
- Prístup: po asfaltovej ceste, parkovanie nad plážou
- Vybavenosť: pláž nie je organizovaná
- Možnosti občerstvenia: pojazdná kantína alebo vlastné.
TIP: vhodná pre rodiny s deťmi aj na šnorchlovanie, natrafíte na húfy rýb.
V sezóne sa teší veľkej návštevnosti. Ak máte radi teplé more, nájdete ho tu. September to istí :).
Pláže, ktoré sa nezmestili do našich 20. naj pláží v Grécku
Porto Katsiki, Lefkada
Je údajne najkrajšia pláž Lefkady. Je fotogenická. Leží na juhozápade ostrova a ráno je ešte v tieni. Len čo ju celú zalejú slnečné lúče a vy si začnete užívať pohodu, k brehom dorazí výletná loď. A z nej sa vyvalí kŕdeľ kúpania chtivých turistov. Nič proti nim, no my radšej zutekáme :). (Uverejnené zábery sú z roku 2007.)
- Pláž: pomerne dlhá so svetlým pieskom a pozvoľným vstupom do mora
- Prístup: z parkoviska po schodoch alebo loďou
- Vybavenosť: časť pláže je organizovaná, slnečníky a ležadlá za poplatok (alebo vlastné)
- Možnosti občerstvenia: v taverne nad plážou.
Porto Katsiki je zaradená do turistických príručiek ako „must see“, a preto býva v sezóne preľudnená.
Pláž bola po spomínanom zemetrasení takisto zničená. Najmä schody, ktoré k nej viedli. Tie však boli pred časom opravené, ale ak nechcete použiť tie, v sezóne premávajú na pláž výletné lode tak ako každý rok.
Mirtiotissa, Korfu
Pekná pláž svojím „dizajnom“, aj krištáľovo čistou vodou obklopenou skalami je Mirtiotissa na severovýchode ostrova. (Uverejnené zábery sú z roku 2005.)
- Pláž: jemný piesok, s pozvoľným vstupom do mora
- Prístup: z parkoviska v olivovom háji
- Vybavenosť: časť pláže je organizovaná, slnečníky a ležadlá za poplatok (alebo vlastné)
- Možnosti občerstvenia: v taverne nad plážou.
TIP: Zadná časť vhodná pre nudistov
V sezóne je dosť navštevovaná. Z parkoviska vedľa taverny treba zísť po prašnej ceste asi 200 metrov. Odporúčame parkovať pri taverne, cesta nadol je strmá a pre osobné autá nevhodná.
Metalia beach, Thassos
Z pláží, ktoré sme mali možnosť navštíviť na tomto ostrove, sa nám najväčšmi pozdávala Metalia, ležiaca na juhozápade ostrova. (Uverejnené zábery sú z roku 2006.)
- Pláž: kamienky a piesok, s pozvoľným vstupom do mora
- Prístup: cez kopec z Limenarie alebo odbočkou z hlavnej cesty
- Vybavenosť: časť pláže je organizovaná, slnečníky a ležadlá za poplatok (alebo vlastné)
- Možnosti občerstvenia: v taverne nad plážou.
TIP: Vhodná pre rodiny s deťmi aj na šnorchlovanie.
Zaujímavosťou pláže sú labyrinty z bielych balvanov, ktoré vytvárajú miestni nadšenci a malá prírodná galéria s mramorovými skulptúrami. Na pláži zostali zvyšky bane a fabriky na spracovanie železnej rudy.
Adrines, Skopelos
Medzi najznámejšie pláže Skopelosu nesporne patria pláže Panormos, Kastani – vďaka filmu Mamma Mia – , Milia, Velanio či Stafylos. My sme sa však najlepšie cítili na plážach Adrines – Adriny a Perivoliou. Adriny sú malé plážičky severne od Panormosu na juhozápade ostrova, kde nájdete súkromie. (Uverejnené zábery sú z rokov 2009 a 2010.)
- Pláže: kamienkové s krištáľovo čistou vodou, miestami tienené píniami
- Prístup: z parkoviska nad hotelom Regina po schodoch okolo hotelového bazéna
- Vybavenosť: prírodné neorganizované pláže
- Možnosti občerstvenia: vlastné alebo v taverne nad plážou či v Panormose.
TIP: Započúvajte sa do šumu mora, cvrkotu cikád a dýchajte vôňu ihličia a bylín, ktorými je celý ostrov prevoňaný. Ráno tu nájdete dokonalé súkromie, je tu veľmi príjemne. Mimochodom, z pláží sme videli delfíny.
Ako legenda hovorí, plážičky sa volajú podľa ženskej pirátky Adriny. Keď sa dozvedela, že jej mužskej posádke sa nepodarilo poraziť ostrovanov, hodila sa od zúfalstva do mora.
Môže sa stať, že popoludní pribudnú domáci. V pohode. Ale len do chvíle, keď práve tam, kde sa čvachcete, vás obklopia dve staršie dámy a začnú vám ponad hlavu hlasno trkotať :).
… a máme niečo aj pre surfistov, kiterov a windsurfistov
Tinos Početnú skupinu surfistov sme videli na pláži Kolympithra na kykladskom ostrove Tinos. Táto pláž leží na severe ostrova. Pláž je dostupná autom. Od Chory je vzdialená asi 14 km, pričom cesta k nej trvá vyše 20 minút. Pláž je organizovaná, k dispozícii sú slnečníky aj plážový bar. Meltemi na ostrove vrcholí najmä v júli a v auguste, to však neznamená, že ho nenavštívi aj v iné mesiace.
Peloponéz Kiteri si užívajú optimálne veterné podmienky na juhu Peloponézu v prístave Pounta, odkiaľ vyrážajú trajekty na ostrov Elafonisos. Táto pláž je pomerne dlhá a nie je organizovaná. Milovníkov histórie a šnorchlovania by mohlo zaujať neďaleké Pavlopetri, zvyšky starovekého mesta ukrytého na dne plytkého mora.
Lefkada Windsurfisti obľubujú pláž Vasiliki na juhu ostrova. Prístup do mestečka po asfaltovej ceste. Pláž je organizovaná, lemovaná množstvom taverien. Naproti na obzore sa črtá Kefalónia.
Naxos Nad naxoským letiskom asi 2 km južne od Chóry ležia dva plytké zálivy, Laguna a Alykes, ktoré sú často vystavené vetrom, preto ich väčšinou využívajú windsurfisti. Pokročilí, ale najmä začiatočníci. Na severnom okraji Alykes funguje športový klub a centrum winsurfingu Flisvos, ktorý ponúka hodiny windsurfingu.
ZOPÁR POSTREHOV
1. Na niektoré odľahlé pláže často vedie náročnejší terén, cesty môžu byť prašné a hrboľaté. Odporúčame dopraviť sa k nim autom s vyšším podvozkom alebo na silnejšej motorke.
2. Nezabúdajte na pitnú vodu a jedlo. Nie všade je k dispozícii taverna či plážový bar.
3. Pešia cesta na pláž môže byť náročná. Ak sa k nej vyberiete ráno, horúčava a páľava vás nezmôže ako v popoludňajších hodinách.
4. Samozrejmosťou sú slnečné okuliare, klobúk, vhodná obuv, opaľovacie krémy a dostatok pitnej vody.
Tak, to bolo 20 naj pláží v Grécku (a ešte zopár navyše) podľa kapab.sk. A ktoré sú tie vaše obľúbené?
Mapa top pláží
nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....
Krásné pláže, byli jsme na všech kromě šesti. To je docela dobré skóre ne ? Já bych přidala ještě Agia triada u Koroni, ale vím, že jste ji nestihli, tak snad příště.
Ivanka, to je skvelé. Ak sa nám ju niekedy pošťastí navštíviť, rada ju pridám. Súdiac podľa tvojich fotiek by sa nám páčila 🙂 .
Byli jsme jen na některých plážích ze zde uvedených a z nich nás nejvíce uchvátila Platia Ammos. Jinak z Kréty samozřejmě Elafonissi (ta ovšem trpí na nadbytek lidí) a Balos (ten taky, ale podařilo se nám ho zažít večer v době, kdy velké lodě odpluly a zbyli jsme tam téměř sami – fantastické.
Z pláží, které nejsou v článku uvedeny, bych vyzdvihl určitě některé pláže na Karpathosu – zejména malou Apellu, pak Damatrii nebo Diakofti.
Karpathos nás ešte len čaká. Ďakujeme za tipy, určite vyskúšame a radi pridáme na zoznam 🙂
Ty víš Katko, která je ta moje, ta na titulní fotce této stránky Agia Triada Koroni a ještě Zaga beach Koroni.
Ivanka, viem, a dúfam, že som ti urobila radosť 🙂 Mimochodom, mám dojem, že po roku budeme musieť znova popresúvať poradie 😉
A co Navagio nebo Xigia na Zakynthosu?
Na Zakynthos sme zatiaľ nezablúdili, preto uvádzame pláže, ktoré sa dosiaľ páčili nám. Je možné, že keď spoznáme ďalšie, článok doplníme alebo trocha zmeníme poradie
Najoblubenejsie? Mojich osobnych top 10:
Kato Lako (Karpathos)
Kedrodasos (Kreta)
Prassa (Kimolos)
Cavo Paradiso (Kos)
Ergemni (Lefkada)
Megali Petra (Lefkada)
Marmara (Kreta)
Diakoftis (Karpathos)
Tsigrado beach (Milos)
Balos (Kreta)
Priznáme sa, že z uvedených poznáme len tie lefkádske. Njn, máme ešte zopár restov 😉
Dobrý deň!
Želám Vám v roku 2023 veľa gréckych zážitkov. Aj my chodíme po Grécku už takmer 20 rokov, navštívili sme vyše 550 nálezísk na pevnine, Peloponéze, Euboi, .. a 18-tich ostrovoch. Milujeme Krétu a začali sme tam chodiť aj s našimi vnúčatami.Možno sa niekde stretneme!
P.S.
Keď máte radi prírodu, kľud a božské pláže, odporúčam ostrov Gaudos. Dostanete sa tam trajektom z Paleochory na západe Kréty. Dá sa za 2 dni obísť peši a z pláží budete rovnako unesení, ako my.
Veľa šťastných kilometrov želá Tibor & Stanislava
Srdečne ďakujeme za milé prianie, pán Ondruška.
Vďaka za tip. Na Gavdose sme neboli, len na ostrove Chrissi z Ierapetry. Myslím, že skôr sa stretneme na niekde na obľúbenom Peloponéze ako na Kréte 🙂
Aj my Vám a Vašej rodine želáme veľa zdravia, šťastných kilometrov a pekných zážitkov z Grécka.
Katy a Pavel