Skopeloskí hasiči, predajcovia, skopeloský cintorín

HASIČI A PREDAJCOVIA
Skopeloskí hasiči Na Skopelose podobne ako na ostatných ostrovoch či pevnine sa stretnete s hasičmi. Ich hliadky sú rozostavené na viacerých miestach. Tí na obrázku aj s atraktívnou hasičkou (nazvali sme ju Shakira) práve čerpali vodu v Neo Klima.

Hasiči musia byť stále v strehu. V lete bývajú v celom Grécku veľké horúčavy a suchá a veľmi ľahko môže vypuknúť ničivý požiar. Častou príčinou požiarov bývajú aj podpaľači.

DSC_0423_KNa Skopelose sa stretnete aj predajcami keramických nádob, črepníkov, dreveného či plastového nábytku alebo ovocia a zeleniny. Sú neodmysliteľnou súčasťou Grécka. „Brázdia“ cesty a až do zachrípnutia vyvolávajú niečo, čo znie ako u nás „kóžky, perie…“ Po úspešnom dni ich hlinené nádoby už so zasadenými rastlinkami hrdo trónia na priedomiach.

DSC_0678_KCINTORÍN
Raz podvečer sme zablúdili na cintorín nad hlavným mestom. Najprv sme obišli pekný kostolík so zvonicou. Mám dojem, že vedľa neho stojí márnica.

DSC_0695_K

Mramorový cintorín

Skopeloský cintorín žiari bielobou mramoru, ktorý pokrýva všetky hroby. Cintorín je čistý, plný kvetov, čerstvých aj umelých, mosadzných váz a kahancov. A mramorové sú aj schránky s čistiacimi potrebami, ktoré by u nás nevydržali na svojom mieste ani hodinu. Nápisy na mnohých náhrobných kameňoch svedčia o tom, že ich majitelia sa dožili závideniahodného veku.

 
Pokoj mŕtvych okrem všade prítomných cikád občas rušil bľakot oviec z neďalekého poľa a erdžanie bieleho koňa, ktorý nás zvedavo sledoval z dvora naproti cintorína. 

DSC_0699_K

Zvedavý koník

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.