Areopoli, mesto Áreovo

AreopoliAreopoli, malebné mestečko v tzv. hlbokom Mani. Nachádza sa kopci južne od zálivu Itylo. Typické preň, tak ako pre celú oblasť, sú fascinujúce kamenné veže a stavby z kameňa. V tejto oblasti preto sotva nájdete charakteristické bielo-modré domčeky. 

Areopoli pomenovali po gréckom bohovi vojny Áresovi. Tento názov dostalo až koncom 30. rokov 19. storočia na počesť hrdých Maniotov. Dovtedy sa (od 7. storočia n. l.) nazývalo Tsimova. Tak ho nazvali Slovania, ktorí ho istý čas obývali. Práve tu sa 17. marca 1821 začala grécka vojna za nezávislosť.  
Areopoli má niečo vyše tisícky obyvateľov, zdravotné stredisko, dve čerpacie stanice, dve múzeá, niekoľko kostolov z 18. storočia, kaviarní, reštaurácií, ubytovacie zariadenia, pekárne a ďalšie obchody. V strede mestečka je malé námestie so sochou významného bojovníka z obdobia oslobodzovacieho boja, Petrosa Mavromichalisa. 

Areopoli, prechádzka

Spoznávanie Areopoli sme začali návštevou súkromného Pikoulakisovho múzea. Nachádza sa takmer na juhozápadnom konci mestečka v zrenovovanom kamennom dome s obrannou vežou. Skrýva stálu výstavu náboženského myslenia obyvateľov Mani, nálezy z archeologických vykopávok, časti byzantskej kazateľnice, fresky a drobné predmety od piateho storočia n. l. Otvorené má od utorka do nedele v čase od 8:30 do 15:00 h a vstupné je 2 eurá. Druhým múzeom je súkromné vojenské múzeum. Stoja pred ním dve delá, jedno staroveké delo a druhé protilietadlové.

Do mestečka nám počas predchádzajúcich ciest akosi nenapadlo zájsť. Až vlani. Priemyselné budovy a markety pozdĺž hlavnej cesty totiž vôbec nenaznačovali, aké je Areopoli pôvabné. Stačí však odbočiť na námestie, zaparkovať a nechať sa viesť úzkymi uličkami. Ocitnete sa v úplne inom svete. Poďte sa s nami prejsť a možno zistíte, prečo sa nám tam tak páčilo.

Sme radi, že sme sa tou vonkajšou škrupinou nenechali odradiť. Keď si tak spätne prezeráme tieto zábery, znova nám pripomínajú tú príjemnú dovolenkovú atmosféru, radosť z objavovania, pohodu a bezstarostnosť.

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Areopoli 36.666130, 22.380138

2 názory na “Areopoli, mesto Áreovo

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.