Batsi, obľúbené prímorské letovisko na Androse

Batsi sa nachádza na ostrove Andros, ktorý je najsevernejším ostrovom Kyklád. Na Andros sme sa vždy pozerali z paluby trajektu počas plavieb na Tinos alebo z Tinosu. Tentoraz sme sa rozhodli, že je načase spoznať aj tento ostrov.

Batsi, pohľad zo štúdia nad plážou Kolona
Batsi, pohľad zo štúdia Nora Norita nad plážou Kolona
Naše ubytovanie v štúdiu Nora Norita
Naše ubytovanie v štúdiu Nora Norita

Batsi sme si zvolili za východiskový bod, odkiaľ sme podnikali výlety po ostrove. Je to príjemné letovisko, jedno z najobľúbenejších na ostrove. Leží necelých 8 km na juhovýchod od prístavu Gavrio. Pôvodne bolo malou rybárskou osadou rozprestierajúcou sa okolo prístavu v malom zálive. S nárastom turizmu v ňom pribudli taverny, bary aj ubytovacie kapacity. Samozrejme nechýbajú malé pekárne, obchody so suvenírmi či supermarket a čerpacia stanica, ktoré stoja nad dedinou.

Večera v taverne Kadouni
Večera v taverne Kadouni

Z taverien sme vyskúšali obľúbenú Stamatis nad schodmi v centre Batsi a Kadouni nad mestskou plážou. Jedlá, ktoré sme si v nich objednali (grilovaná chobotnica, zemiakový šalát, paputsakia alebo kleftiko) sa nevymykali z priemeru. Najviac sme si však pochutnali na gyrose a gréckom šaláte choriatiki v malej gyrosárni v Chóre. Ale o tom nabudúce.

Pláže v Batsi

V Batsi nájdete tri pláže – najväčšia je mestská pláž, menšia je Kolona v malom zálive s plážovým barom a najmenšia Stivari na východnom konci dediny. Prvé dve pláže sú piesčité a organizované, vhodné aj pre deti. Stivari je odľahlá pláž na východnom okraji Batsi. Tvorí ju zmes kamienkov, skál a piesku na brehu aj pri vstupe do mora.

Z prístavu Rafina sa na Andros dostanete trajektom za dve hodiny. Podobne ako na Tinose ani na Androse nie je letisko. Je to výhoda najmä pre tých, ktorí uprednostňujú pokojnejšie ostrovy. A Andros v porovnaní napríklad so Skopelosom, ba dokonca aj s Tinosom, na nás pôsobil veľmi ospanlivo. Možno to bolo tým, že sme prišli v druhej dekáde septembra. Možno v sezóne býva na ostrove o niečo živšie.

Batsi, Andros

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Kolona: 37.855881, 24.778719
Mestská pláž: 37.858625, 24.785221
Stivari: 37.852238, 24.788901
Supermarket AV Vasilópoulos: 37.862759, 24.788547

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.