Pavlopetri – najstaršie potopené mesto

PavlopetriPavlopetri, mesto ukryté pod hladinou a tisícročnými nánosmi, prehistorický cintorín a dlhé pobrežie s plážami. Táto časť Peloponézu je dosiaľ málo navštevovaná. Našťastie. Ak sa aspoň trocha zaujímate o históriu, staré pamiatky či archeologické náleziská, poďte sa nami pozrieť na Pavlopetri.

História je svedectvom času, svetlom pravdy, životom pamäti, učiteľkou života, zvestovateľkou dávnych čias. Marcus Tullius Cicero

Nie, my nie sme archeológovia, no história nás baví tak ako cestovanie. No a Pavlopetri nás lákalo, odkedy sme sa o ňom dočítali. Skrýva sa asi štyri metre pod morskou hladinou a je vraj najstarším potopeným mestom na svete. Nálezy naznačujú, že má asi 5 000 rokov. Bolo hlavným centrom obchodu minojskej aj mykénskej civilizácie.

Pavlopetri vzniklo v staršej dobe bronzovej, a prekvitalo 2 000 rokov, kým ho nezničili tri po sebe idúce zemetrasenia približne 1 000 rokov pred. n. l. Jeho obyvatelia sa venovali čulému obchodovaniu s minojskou Krétou, čoho dokladom je nález veľkých hlinených nádob na skladovanie potravín priamo z Knóssu. Pavlopetri tvorilo zastávku, prirodzený prístav, na obchodnej ceste z Kréty cez Kythiru do Mykén. Rozkladalo sa na ploche asi desiatich hektárov, prebiehali ním minimálne dve hlavné ulice, nechýbalo veľké námestie a sochy, fungovala tu kanalizácia, vyrástli chrámy, poschodové domy s vodovodným potrubím, s nádvoriami, záhradami, skladmi a maštaľami. Obyvatelia sa živili nielen obchodovaním, ale aj rozvinutou textilnou výrobou. 

Pavlopetri

Pavlopetri sa rozprestiera pod hladinou okolo ostrovčeka doprava k ďalšiemu ostrovčeku.

Krátko o archeologickom výskume, ak to niekoho zaujíma

Prvé archeologické nálezy identifikovali mesto v roku 1904. Viac sa však výskumu venoval až Nicholas Flemming z Cambridgskej univerzity v roku 1968. Najrozsiahlejší a najdetailnejší výskum viedol John Henderson z Nottinghamskej univerzity v roku 2009 s podporou gréckeho ministerstva kultúry, turizmu a ďalších inštitúcií a trval asi päť rokov. Pomocou skenovacej sonarovej technológie a robotov preskúmal sieť základov kamenných múrov, komplexov budov, nádvorí, ulíc a miest, kde bolo už predtým objavených 37 hrobov a 2 komorové hrobky. Veľká časť mesta sa stále skrýva pod nánosmi piesku a čaká na ďalšie odhalenia.

Práve v deň, keď sme sa chystali šnorchlovať, prihnal sa vietor, more sa rozbúrilo, a tak sme svoj malý podmorský prieskum vzdali. Možno sa nám to podarí nabudúce. Ak nie, možno sa to podarí niekomu z vás.

Prehistorický cintorín

Súčasťou dávneho Pavlopetri bol cintorín, ktorý sa zachoval na pobreží. Výskumníci, ktorí robili archeologický prieskum Pavlopetri, tu identifikovali 60 hrobov. Hroby vytesali do skalnatého pobrežia pred 3000 až 2000 rokmi pred n. l. Dnes sú čiastočne zasypané pieskom a sčasti zaliate vodou. Keď sme okolo nich chodili, zmocňoval sa nás zvláštny pocit. Podobný tomu, aký sme zažili vo fosílnom palmovom lese. Cintorín Je voľne dostupný a pomaly bez väčšej pozornosti alebo starostlivosti podlieha skaze. Pre ilustráciu sme si požičali video s celkovým pohľadom naň (od 46. sekundy).

Zaujímavé a podrobné informácie o Pavlopetri nájdete vo videu BBC Documentary a zdrojoch informácií nižšie.

Pavlopetri, panoráma

Napravo za piesočnými dunami pod nánosmi piesku sa ukrýva časť prehistorického mesta Pavlopetri, ako aj soľné jazero využívané ako parkovisko.

Pavlopetri - plán mesta
 Zdroje informácií
https://www.researchgate.net/publication/265736751_The_Pavlopetri_Underwater_Archaeology_Project_investigating_an_ancient_submerged_town
https://www.ancient-origins.net/ancient-places-europe/oldest-submerged-city-5000-old-sunken-perfectly-designed-city-south-greek
https://www.visitvatika.gr/en/culture/monuments/pavlopetri.html

Pavlopetri

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Pavlopetri - potopené mesto: 36.516638, 22.989192
Jazero Stroggily: 36.522260, 22.991198
Pláž Pounta: 36.518500, 22.984214
Pláž Chamokelo: 36.521984, 22.993612
Pláž Magganos: 36.526691, 23.007925
Pláž Neratziona: 36.528053, 23.014255
Pláž Pavlopetri: 36.518225, 22.988162

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.