Mesénia, skvosty a pútavé miesta juhozápadnej časti Peloponézu – prehľad

Mesénia, tak ako celý Peloponéz, je pokladnicou plnou archeologických nálezísk, pevností, múzeí, prírodných krás, malebných dedín, mestečiek a, samozrejme, pláží. Tento článok prináša prehľad pútavých miest v juhozápadnej časti Peloponézu – Mesénii, ktoré sme dosiaľ priblížili v našich článkoch.

Messinia, mapa
Mapa Mesénie

Kliknutím na podčiarknutý výraz sa v novom okne otvorí článok o konkrétnom mieste.

Mesénia – západ a juhozápad Peloponézu známy pevnosťami

Methoni Mestečko a pevnosť na juhozápade Mesénie, ktoré je azda najznámejšie svojou fotogenickou pevnosťou Bourtzi. V Methoni nájdete piesčitú pláž v uličke pod pevnosťou i na nábreží aj zopár príjemných taveriení.
Viac v článku Pevnosť v Methoni…

Mesénia - Methoni
Pevnosť v Methoni z mestskej pláže

Pylos predstavuje miesto s veľkým historickým nábojom, pevnosťou Neokastro (nový hrad), múzeami, pekným námestím s arkádami a obchodmi a so zálivom, v ktorom sa odohrala významná námorná bitka o Navarino.
Viac v článku Pylos – mesto a pevnosť Neokastro

Mesénia, jej skvosty a zaujímavé miesta - Pylos
Pohľad z Neokastra na byzantský Kostol Metamorfosis

Paleokastro, teda starý hrad Navarino, zátoka Voidokilia a lagúna Gialova sú ďalšie lákadlá. Užijete si nielen nenáročný výstup na hrad, ale aj fascinujúci pohľad na zátoku s piesčitou plážou a lagúnu s plameniakmi. Prípadne sa prejdite ponad zastrešené vykopávky Nestorovho paláca z mykénskeho obdobia.
Viac v článkoch
Kyparissia, hrad obrov, pláž Sani a záliv Voidokilia
Paleokastro, Voidokilia a Nestorov palác

Mesénia, jej skvosty a zaujímavé miesta - Paleokastro a Voidokilia
Rozbúrená Voidokilia s lagúnou Gialova (vpravo)

Kyparissia je mestečko, od ktorého sa ťahajú kilometre dlhých piesčitých pláží (Sani, Kalo Nero, Elea, Kakovatos…) až takmer na sever Peloponézu. Môžete sa prejsť k zrúcaninám hradu nad mestom, ale aj podnikať výlety do širokého okolia.
Viac v článku Kyparissia, hrad obrov, pláž Sani a záliv Voidokilia

Mesénia, jej skvosty a zaujímavé miesta - Kyparissia
Večerný pohľad na Kyparissiu z hradu

Stará Mesénia pod vrchom Ithomé je archeologické nálezisko, po ktorého priestrannom areáli sa budete túlať celé hodiny. Ak vám to nebude stačiť, navštívte malé múzeum na západnom konci dediny Mavrommati. A ak stihnete, zájdite aj k Arkádskej bráne so starovekými hradbami a strážnymi vežami.
Viac v článkoch
Pevnosť v Methoni, stará Mesénia…
Arkádska brána, stará Mesénia…

Ekklesiasterion, stará Mesénia

Apolónov chrám v Bassai (Vassai) v krajine nikoho chráni stan, ktorého bieloba žiari široko ďaleko. Z Bassai môžete pokračovať cez dedinu Andritsaina okolo Karitainy do starovekého Gortysu, alebo si urobiť výlet do rokliny Lousios so starými kláštormi, prípadne navštíviť horské dediny Dimitsana a Stemnitsa. Tie sa však nachádzajú v Arkádii, takže ich zaradíme v inom článku.
Viac v článku Apolónov chrám, staroveký Gortys, roklina Lousios a horské dediny

Mesénia, jej skvosty a zaujímavé miesta -Bassai
Apolónov chrám v Bassai

Vodopády

Vodopády a jazierka Polilimnio Ak vás omrzí pobyt na pláži, skúste sa vydať do „vnútrozemia“ Mesénie a stráviť čas príjemnou túrou pomedzi jazierka a malé tyrkysové vodopády v tieni bujnej zelene.
Viac v článku Methoni – vodopády Polilimnio – Pylos

Mesénia, jej skvosty a zaujímavé miesta - vodopády Polilimnio
Polilimnio – vodopád s jazierkom Kadi

Vodopády Neda Kľukatými cestami sa dostanete k malej rokline s riekou Neda a vodopádmi. Čím skôr vyrazíte na cestu, tým lepšie. Okolo poludnia sa už toto miesto zapĺňa návštevníkmi bažiacimi vykúpať sa v chladivej vode jazierok pod vodopádmi. Cestou sa môžete zastaviť pri ruine starodávnej fontány v tieni košatého platana v Archaia Figaleia alebo v dedinke Platania s novodobým amfiteátrom a vyhliadkovou vežou.
Viac v článku Vstupná brána do Hádovho podsvetia – vodopády Neda

Mesénia - vodopády Neda
Neda

Mesénia – obľúbený juh a juhovýchod

Finikounta na juhu Mesénie východne od Methoni je obľúbené letovisko s dlhými plážami, tavernami a možnosťami ubytovania. Západne od Finikounty leží menšia a pokojnejšia pláž Lambes a na východ pláž Loutsa s kempingom. Všetky pláže sú piesčité, s miernym vstupom do mora a v jednej časti organizované.
Viac v článkoch
Pevnosť v Methoni a návšteva mesta po rokoch
Pevnosť v Methoni, stará Mesénia, Finikounta

Koroni Tomuto mestečku na juhovýchodnej strane Mesénie dominuje benátska pevnosť s bielymi vežičkami kostola v areáli ženského kláštora. Ak dávate prednosť šanteniu v mori, môžete si užívať relax na niektorej z okolitých pláží. Na sever od Koroni je ich viac než dosť. My sme uprednostnili pláže Zaga a Agia Triada. Podvečerné potulky úzkymi uličkami Koroni a večerné posedenie v niektorej z taverien na nábreží je príjemným zavŕšením letného dňa.
Viac v článkoch
Mám strýka v Koroni
Pláž Zaga
20 naj pláží v Grécku podľa kapab.sk

Ženský kláštor v Koroni

Oblasť Mani, naša srdcovka

Kardamyli leží v oblasti tzv. Exo (vonkajšieho) Mani na severozápade prostredného prsta Peloponézu. Hlavnú cestu v Kardamyli lemujú rôzne obchodíky, severnú časť za kostolom kamienková pláž a južnú časť strediska oproti malému rybárskemu prístavu taverny a kaviarne. Určite nevynechajte podvečernú návštevu starého Kardamyli s typickou maniotskou vežou rodiny Mourtzinos. Neďaleká roklina Viros poteší milovníkov pešej turistiky. Neboli sme, ale pre predstavu pridávam odkaz v angličtine.
Viac v článkoch
Homérovo Kardamyli
Kardamyli a Agios Nikolaos

Pláž v Kardamyli

Stoupa je rušné letovisko s dlhou piesčitou a v sezóne preľudnenou organizovanou plážou. Pláž Kalogria je takisto piesčitá, rovnako však organizovaná, preto sme sa obom týmto plážam vyhli. Väčšmi nás zaujala kamienková pláž Foneas. Možno preto, že nám trocha pripomínala obľúbenú Kaladi na Kythire. Podvečerné kúpanie tu nemalo chybu.
Pár záberov pláže v Stoupe v článku Kosmas, Gytheo, jaskyňa Vlychada

Pláž Foneas

Agios Nikolaos je jednou z tradičných rybárskych osád pod pohorím Taygetos južne od Kardamyli s malebným nábrežím s tavernami a kotviacimi člnmi.
Viac v článku Kardamyli a Agios Nikolaos

Agios Nikolaos

Najväčším mestom Mesénie, Kalamatou, sme dosiaľ iba prechádzali a pokračovali údolím Taygetosu do Lakónie, takže nasledujúci článok prinesie súhrn zaujímavých miest v tejto časti Peloponézu.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.