Lakónia, skvosty a pútavé miesta v juhovýchodnej časti Peloponézu – prehľad II.

Lakónia, východný prst

Lakónia – články z oblasti Sparty a Mani sme zhrnuli v predošlom prehľade. V tomto sa budeme venovať východnému prstu Peloponézu. Najznámejším miestom je nesporne Monemvasia a posledné roky už aj ostrov Elafonisos. Monemvasia evokuje návrat do minulosti, Elafonisos zaujme plážami, no nevynecháme ani ďalšie miesta hodné návštevy, ako napríklad pláž Pavlopetri s najstarším potopeným mestom na svete, skamenený palmový les alebo jaskyňa Kastania.

Lakónia – východný prst Peloponézu

Monemvasia
Úžasná, neskutočná, neobyčajná, čarovná, tajuplná, nezabudnuteľná – to je súčasníčka Mystry. Vyjsť k hornému mestu, kochať sa výhľadmi, prechádzať sa úzkymi kamennými uličkami, malebnými zákutiami a objavovať drobné detaily by sme mohli celý deň.
Viac v článku Monemvasia stratená v čase

Monemvasia, Lakónia
Monemvasia, Gibraltár Východu

Neapoli Voion
Príjemné prístavné mestečko Neapoli s dlhým nábrežím, tavernami a kaviarňami sa pre nás spája najmä s našimi cestami a plavbami na ostrov Kythira. Neapoli je vhodnou základňou na spoznávanie juhovýchodnej oblasti Lakónie. Ak budete mať šťastie, nájdete otvorené archeologické aj námorné múzeum.
Viac v článku Neapoli Voion, múzeá a hrad Agia Paraskevi

Hrad Agia Paraskevi
Byzantský hrad Agia Paraskevi stojí na malom kopci neďaleko Neapoli. Na jeho návštevu nás navnadilo video o jeho obnove. Či už prídete ráno alebo podvečer, odmenou za trocha námahy vám budú výhľady na Neapoli, záliv a ostrovy Elafonisos a Kythira.
Viac v článku Neapoli Voion, múzeá a hrad Agia Paraskevi

Geraki

Geraki, Lakónia

Nad dedinou Geraki asi 38 km na východ od Sparty stoja zvyšky stredovekého opevneného hradu a mesta, ktoré v roku 1209 založil franský barón Guy de Nivelet. Nazval ho Geraki, čo znamená jastrab. Po príchode na hrad sme zistili, že sa treba telefonicky objednať vopred. Tak pridávam aspoň odkaz na video.

Velanidia
Na zábery tejto dediny od kostolíka Agios Ioannis sme natrafili celkom náhodou. Zaujali nás natoľko, že sme k nemu túžili vystúpiť, užiť si výhľady a poprechádzať sa medzi bielymi domami s modrými okenicami a tehlovo červenými strechami. Podarilo sa.
Viac v článku Velanidia, horská dedina pod Parnonom

Určite nevynechajte

Pavlopetri
Asi 12 km západne od Neapoli pod hladinou mora v blízkosti ostrovčeka (na obrázku) oproti prehistorickému cintorínu sa nachádzajú zvyšky najstaršieho potopeného mesta na svete.
Viac v článku Pavlopetri – najstaršie potopené mesto

Fosílny palmový les, Lakónia

Fosílny palmový les
Keď sa vydáte na juh od Neapoli a prekonáte asi 13 km po kľukatej asfaltke a potom ešte 3 km po prašnej ceste, objavíte skamenený palmový les zo staršej kamennej doby. Ako bonus si môžete zaplávať v mori.
Viac v článku Fosílny palmový les

Jaskyňa Kastania, Lakónia

Jaskyňa Kastania
Asi 13 km severozápadne od Neapoli, po úzkej, ale dobrej ceste sa dostanete k jaskyni Kastania. Jaskyňa je to malá, no veľmi pekná. Prehliadka trvá približne polhodinu (vydržali by sme v nej aj dlhšie) stojí však za to. Dnu sa nesmie fotiť, preto pridávam odkaz na stránku jaskyne.

Pláže

Pláž Xifias, Lakónia

Pláže lemujú celé pobrežie Lakónie. Na západnej strane ležia napríklad Plytra, Charakia, Pounta a Neapoli. Na východnej strane je pláží viac než dosť, väčších aj menších. Stihli sme vyskúšať iba pláž v Gefyre oproti Monemvasii a pláž Kalevolou za Velanidiou. Na zábere je dlhá pláž Xifias južne od Monemvasie.

Pláž Panagia, Lakónia

Panagia
Cestou z jaskyne Kastania sa môžete zohriať na pláži Panagia. Skalnatý výbežok ju rozdeľuje na dve časti. Keď sme sa pri nej zastavili, útočili na ňu veľké vlny. Táto pláž je panenská, jej povrch pokrýva piesok a okruhliaky rôznej veľkosti.

Pounta, Pavlopetri a ďalšie pláže
Keď sme sa pred viac ako desiatimi rokmi cestou vzďaľovali od piesčitého pobrežia Peloponézu a smerovali na ostrov Elafonisos neuvedomili sme si, že vidíme pláž Pounta s dunami a za ňou Pavlopetri.
Viac v článku Pounta, Pavlopetri a ďalšie pláže

Ostrov Elafonisos

Súčasťou Lakónie je aj malý ostrov Elafonisos. Vedeli ste, že sa na ňom nachádza jedna z najlepších pláží v Grécku? V posledných rokoch sem prichádza čoraz väčšie množstvo dovolenkárov. Veď plavba trajektom naň trvá iba desať minút.
Viac v článku Ostrov Elafonisos a odkazoch spomenutých v článku.

Pre milovníkov turistiky
Nesmieme zabudnúť ani na tých, ktorí sa radi túlajú po krajine. Aj v juhovýchodnej Lakónii nájdu viacero turistických trás, napríklad okolo Neapoli, Monemvasie alebo Velanidie. Prípadne môžu podniknúť výlet k majáku na Myse Maleas (zo severu alebo z juhu). Viac na stránke wikiloc.

Juhovýchodná časť Peloponézu nie je pre našincov taká známa ako niektoré iné časti. Nám však podobné miesta vyhovujú. Nachádza sa tam všetko, čo máme v Grécku radi: rozmanitá krajina a príroda, nepreplnené pláže, pamiatky, múzeá, dobré jedlo a ústretoví ľudia.

Juhovýchodná Lakónia

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Monemvasia: 36.687700, 23.055800
Hrad Agia Paraskevi: 36.530321, 23.072147
Geraki, pevnosť: 36.991500, 22.706800
Velanidia: 36.478241, 23.143988
Pavlopetri: 36.517742, 22.989192
Skamenený les: 36.439807, 23.165789
Pláž Panagia: 36.541433, 23.133430
Pláž Pounta: 36.517914, 22.985115
Elafonisos, ostrov: 36.473202, 22.977219
Mys Maleas: 36.450401, 23.201666
Xifias: 36.637381, 23.029017
Neapoli Voion: 36.512100, 23.060100

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.