Argolida, oblasť nasiaknutá históriou

Argolida, oblasť nazvaná podľa starovekého hlavného mesta Argos, to sú hory a nížiny, Sarónsky a Argolský záliv, na severe Achája, na západe Arkádia a na juhu Lakónia. V tejto časti sa nachádzajú zaujímavé mestá s významnou históriou a staré pevnosti, ktoré by ste počas návštevy Peloponézu nemali vynechať. Máme aj zopár tipov na malé rybárske osady a pláže, kam by ste mohli počas cesty zájsť.

Mykény, akropola a Átreova pokladnica

Argolida, Mykény
Mykény, pred Levou bránou

To bola náhoda. Keď sme pred rokmi prešli cez Korintský prieplav a smerovali na juh Peloponézu, do očí nám udrel ukazovateľ MIKYNES, MYCENAE, alebo to bolo Μυκήνες? Mykény sme v tom roku nemali v pláne navštíviť, ale časovo sme na tom boli dobre, tak sme si povedali, prečo tam nezájsť?! Vymotali sme sa z diaľnice, zaparkovali auto, prebehli múzeum, kde sme sa ochladili a vybrali sa k Levej bráne. Kedysi sme o nej videli veľmi zaujímavý dokument, preto pocit, že pred ňou skutočne stojíme, bol ohromujúci.

Viac v článkoch Mykény bohaté zlatom, zaliate krvou
Loutraki – Nafplio – Kantia

Nafplio, Palamidi a Akronafplio

Argolida, Nafplio
Tehlovočervené strechy Nafplia

Nafplio, prvé hlavné mesto Grécka po revolúcii v roku 1821 a dnes hlavné mesto Argolidy. Jedno z najkrajších v Grécku, s čím plne súhlasíme.

Prechádzka po Palamidi ponúka nádherné panoramatické výhľady na okolitú krajinu, na ulice a strechy Nafplia, na bývalé väzenie Bourtzi, na Akronafplio, na akropolu opevneného stredovekého hradu Argos z 13. storočia, na kyklopské múry paláca v Tiryns zo 14. storočia pred n. l., či južné pobrežie Lakónie. Pre detailnejšie pohľady odporúčame vziať si ďalekohľad.

Viac v článkoch Kantia – Nafplio – Assini
Palamidi Nafplio, Leonidio, Monemvasia

Assini

Assini, Argolida

Assini malo v dávnej minulosti strategický význam ako chránený prístav najmä počas Trójskej vojny. Podľa Homéra sa Assini spolu s ďalšími mestskými štátmi ako Argos, Tyrinth a Epidaurus, zúčastnili trójskej vojny (1193 až 1183 pred n. l.) s flotilou v počte 80 lodí, ktorú viedol statočný kráľ Diomédes. Vedeli ste, že Diomédes bol jeden z bojovníkov ukrytých v trójskom koňovi? Assini prekvitalo najmä v 8. storočí pred naším letopočtom. Z Assini je krásny výhľad na západné pobrežie s Tolom a plážami, ako aj na východné pobrežie s plážou Kastraki.

Viac v článku Kantia – Nafplio – Assini

Epidaurus

Máloktoré miesto nás tak ohromilo ako Epidaurus. Vyžaruje priam hmatateľnú atmosféru. Slávne divadlo, Asklépionov chrám, najväčšie liečiteľské centrum staroveku, štadión, múzeum. Podvečerná návšteva Epidauru v nás zanechala nezabudnuteľný dojem.

Viac v článku Malebná Livadia – čarovné Nafplio – magický Epidaurus

Epidaurus

Argolida a jej pláže

Najznámejšia pláž sa nachádza v Tolo, ktoré ponúka množstvo ubytovacích zariadení, taverien a kaviarní. Je dlhá, piesčitá, s pozvoľným vstupom do mora. Keďže organizované pláže nevyhľadávame, tak sme iba prefrčali mestečkom a vrátili sa do Kantie, kde sme našli na pár dní útočisko.

Tolo z Assini

V blízkosti Nafplia sa nachádzajú ďalšie pláže, ako napríklad neveľká mestská kamienková pláž Arvanitas v zálive medzi Akronafpliom a Palamidi, oveľa väčšia piesčitá Karathona južne od Nafplia, malá kamienková pláž Kastraki pod starovekým Assini, východné pláže ako Plaka a Drepano s kamienkami alebo pieskom, kamienková pláž Kondyli, či kamienkovo-piesočnatá Kantia – a rad pláží južne od dedinky Nea Kios. Stačí si vybrať podľa svojich preferencií.

Argos, Argolida
Argos

Argolida ponúka na preskúmanie i ďalšie zaujímavé miesta, ako sú Argos alebo opevnený palác v Tiryns. Za zmienku stoja aj prístavné mestečká Porto Heli a Ermioni. Dúfam, že tieto miesta sa nám ešte podarí navštíviť.

Mapa Argolidy

Argolida

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.