Kláštor Mega Spileo sa nebadane vynoril spoza zákruty. Aká náhoda. Nečakali sme to. Túto jar sme ho nemali v itinerári. Pôvodne sme totiž plánovali nasadnúť na historický vláčik v dedinke Diakopto a previezť sa čarovným údolím rieky Vouraikos do Kalavryty. Vláčik ešte nepremával, asi bolo priskoro, a tak sme si trasu išli prejsť autom. Keďže na mape našich ciest bol kláštor označený špendlíkom „treba vidieť“, samozrejme sme využili príležitosť a kláštor navštívili.
Kláštor Mega Spileo leží nalepený na strmý útes vrchu Chelmos v nadmorskej výške 924 m necelých 11 kilometrov od dediny Kalavryta. Časť tohto pravoslávneho mužského kláštora tvorí jaskyňa dlhá 60 metrov, ktorá dala meno kláštoru. Mega Spileo totiž v preklade znamená veľká jaskyňa.
Z histórie je známe, že kláštor – zrejme najstarší v Grécku – založili dvaja bratia Simeon a Theodor z Thessaloník v roku 362, keď za pomoci miestnej pastierky našli v jaskyni ikonu Panny Márie. Údajne bola jednou z troch ikon, ktoré vyrobil svätý Lukáš z mastichy a vosku. Od roku 1354 slúžil kláštor ako rezidencia pravoslávneho metropolitu z Patrasu. Kláštorný komplex v priebehu stáročí viackrát vyhorel a podstúpil prestavbu. V súčasnosti sa na ten pôvodný vôbec nepodobá.
V 15. storočí založili mnísi vinicu pre vlastnú potrebu. Víno považovali za spestrenie ich jednoduchej stravy. V súčasnosti vinicu spravuje spoločnosť Mega Spileo Estate, ktorá ju má od kláštora v prenájme.
Smutná história kláštora a susednej dediny
Niektorí mnísi sa zúčastnili boja za nezávislosť Grécka v roku 1831. Požiar v roku 1934 zničil hlavný kostol, ktorý nahradili v roku 1937 novým. Počas 2. svetovej vojny v decembri 1943 nemecká divízia Jäger vtrhla do kláštora, vypálila ho a popravila dvadsaťdva mníchov a jeho návštevníkov. Podobný osud postihol aj susedný kláštor Agia Lavra. O niekoľko dní Nemci zrovnali so zemou obec Kalavryta a vyvraždila 696 mužov vo veku od 15 rokov (niektoré zdroje uvádzajú 12). Išlo o pomstu za 81 nemeckých vojakov, ktorých zajali a popravili partizáni.
Po vojne podstúpil kláštor rozsiahle rekonštrukcie a v súčasnosti má osem podlaží. Začiatkom minulého storočia (1907) vyzeral ešte takto. Mega Spileo svätí svoj sviatok každoročne 15. augusta v deň menín Panny Márie, ktorá je ochrankyňou kláštora.
Ako som spomínala v úvode, jazda vláčikom Odontotos nám nevyšla, ale cesta autom a návšteva kláštora a kláštornej reštaurácie s nádhernými výhľadmi nám to vynahradili.
V reštaurácii pod kláštorom sme sa osviežili čerstvou pomarančovou šťavou a kochali výhľadom na krajinu. Pred odchodom sme si kúpili vína Mega Spileo a výborné lukumi s vlašskými orechmi. Vína sme degustovali až doma s priateľmi. Boli výborné.
nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....