Kythirské pláže Feloti, Limnaria, Fourni a Agia Patrikia

Kythirské pláže - Feloti

Kythirské pláže sú rozmanité a k viacerým ešte vždy vedie celkom dobrodružná cesta. Jazda k nim je občas napínavá a adrenalínová, ale zážitok z nej je nezabudnuteľný. Tu viac než na sto percent platí stará známa fráza, že aj cesta je cieľ.

Kythirské pláže

O plážach na Kythire som písala v staršom článku. Počas nedávnej návštevy Kythiry sme sa dostali na ďalšie pláže a o nich bude tento článok.

Feloti

Kythirské pláže - Feloti

Na Feloti sme sa vypravili zo severu ostrova. Pred Chórou necelých 100 metrov za parným valcom sme zabočili doprava na úzku asfaltku. Cesta sa asi po 350 metroch rozdvojuje. Vľavo vedie k Mysu Trachilas, doprava na Feloti. Na rázcestí asfaltka končí a mení sa na úzku prašnú cestu, miestami dosť vyjazdenú od džípov. Vedie po úbočí majestátneho vrchu Agia Elessa a potom klesá dolu k malému zálivu s malebnou scenériou. Na parkovanie je dostatok priestoru nad plážou. Na ceste sú miestami ostré kamene a väčšie balvany, preto sme jazdili veľmi opatrne.

Povrch Feloti tvoria okruhliaky, vstup do mora je pozvoľný a voda číročíra. Nachádza sa na nej malé mólo pre člny a priamo nad plážou stojí starší dom. V neďalekej jaskyni asi 200 metrov pred plážou sa skrýva kostol Agia Pelagia, ktorý v zime zalievajú morské vlny. To som písala v článku o plážach a keď sme tam boli, tak som si na to nespomenula. Tak hádam nabudúce. Ostrovania vraj na blízkych skalách zberajú kryštáliky soli.

Záliv obklopujú skaly a jaskyne. Kto má rád šnorchlovanie, príde si na svoje. Pláž nie je organizovaná. Pre predstavu som urobila krátke video.

Limnaria

Kythirské pláže - Limnaria

Limnaria na západe Kythiry je súčasne malou lodenicou pre rybárske člny. Vedie k nej úzka betónová a občas štrková cesta od kláštora Myrtidion. Na jej konci sme našli miesto na parkovanie.

Pláž sa nachádza v malej zátoke obklopenej skalami. Na jej okraji stojí stará kamenná lodenica. Samotnú pláž pokrývajú malé okruhliaky a dno pri vstupe do mora väčšie kamene. Obuv do vody sa isto zíde.

Táto pláž nás nelákala. Špatili ju zvyšky plastov a dokonca pohodené staré lieky. Škoda, pretože more je tu nádherne priezračné. Verme, že pláž na začiatku sezóny stihli upratať.

Fourni

Kythirské pláže - Fourni

Pláž Fourni leží na severovýchode Kythiry. Na rázcestí necelé 2 km za Karavasom sme odbočili doprava na poľnú cestu. (Asfaltová cesta vľavo vedie na pláž Platia Ammos.) Cesta sa miestami podobá tej na pláž Feloti, ale na nás nepôsobila tak dramaticky. Treba ísť opatrne najmä pre veľké kamene, ktoré aj tu trčia z povrchu cesty. Nad plážou na príjazdovej ceste je dostatok miesta na parkovanie.

Fourni je pekná kamienková pláž s miernym vstupom do číreho mora. Na pravom okraji pláže sú kamenné platne. Po jej ľavej strane sa skrýva maličká jaskyňa a tyrkysová voda v nej odráža jagavé svetelné lúče. Na pláži funguje v sezóne plážový bar a nechýbajú ani ležadlá.

Táto fotogenická pláž sa nám veľmi páčila. Nesporne patrí medzi najkrajšie na ostrove. Dosť nám pripomínala pláž Vitali na Androse. Pre lepšiu predstavu si môžete pozrieť krátke video.

Agia Patrikia

Agia Patrikia je malá panenská pláž asi 300 metrov pred prístavom rovnakého mena. Zaparkovali sme na ceste nad plážou a zbehli dolu. Pláž je kamienková, teda skôr kamenistá, striedajú sa na nej malé aj pomerne veľké okruhliaky. Dosť veľké sú aj pri vstupe do mora.

Do vody jedine v obuvi tak ako na pláži Kakia Langada. Nás neoslovila, veď na ostrove sú oveľa lepšie pláže, ale pohľad na farby mora je uchvacujúci.

Cestou na pláže Feloti a Fourni som občas tŕpla, či sa nám podarí vrátiť s nepoškodenými pneumatikami. Podarilo, našťastie.

Kythirské pláže sú veľmi rozmanité. K mnohým z nich ešte aj dnes vedie celkom dobrodružná cesta. Ktovie, dokedy… Možno keď prídeme na Kythiru nabudúce, vybudujú k nim novú asfaltku tak ako na pláže Kaladi alebo Melidoni. Dovtedy je lepšie jazdiť autom s vyšším podvozkom a s pohonom 4 x 4. Motorkári si musia dať pozor na štrk v zákrutách.

A prečo tie ľudoprázdne zábery? Na Kythiru sme prišli v druhej polovici mája ešte pred začiatkom sezóny.

Kythirské pláže Feloti, Limnaria, Fourni a Agia Patrikia

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Feloti beach: 36.154648, 22.963915
Limnaria beach: 36.209798, 22.916777
Fourni beach: 36.354035, 22.966543
Agia Patrikia beach: 36.336635, 22.976843

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.