Pounta, Pavlopetri a ďalšie pláže

Pláž PountaPounta a Pavlopetri sú pomerne rozľahlé piesočné pláže na juhovýchodnom cípe Peloponézu. Tieto panenské pláže obľubujú dovolenkári s obytnými autami, milovníci windsurfingu, kitingu a obyvatelia neďalekého Neapoli.

Pokiaľ vyhľadávate piesočné panenské pláže a oblasti, ktoré zatiaľ nezasiahol turizmus a rozrastajúca sa výstavba, tak toto sú tie pravé miesta. Je dosť možné, že o pár rokov sa to zmení. Pláže Pounta a Pavlopetri ležia južne od dediny Viglafia. Nebývajú preplnené ani počas sezóny, pretože cieľom väčšiny dovolenkárov je náprotivný ostrov Elafonisos s fotogenickou plážou Simos. Pritom piesok na týchto plážach je rovnaký ako ako piesok na ostrove, vstup do mora rovnako pozvoľný a nechýbajú tu ani piesočné duny a kroviny.

Pláž Pounta je dlhá a more číre a teplé. Zaradili sme ju medzi naše obľúbené pláže. Ťahá sa od móla, z ktorého sa plavia trajekty na Elafonisos, a končí výbežkom v tvare písmena V. Za ním sa rozprestiera impozantná pláž Pavlopetri s prehistorickým cintorínom a najstarším potopeným mestom. Keď si predstavíte, aké to na týchto miestach mohlo byť pred tisíckami rokov, možno vás premkne pocit tajomna ako nás.

Súbežne so soľným jazerom Stroggily pokračuje pláž Hamokelo (Chamokelo). Spoznáte ju podľa hrdzavého prevodového ozubeného kolesa z lode, sčasti zasypaného pieskom. Za ňou sa nachádzajú pláže Magganos a Neratziona. Vlastne ide o jednu dlhú piesčitú pláž, ktorej každá časť dostala iné meno. Posledné tri pláže ležia v Neapolskom zálive.

PavlopetriNiekoľko rád a postrehov

Spomínané pláže sú vďaka plytkým brehom a teplému moru vhodné aj pre malé deti.

Parkovať môžete na rozľahlom soľnom jazere. Pri chôdzi vám drobné kryštáliky soli budú krásne vržďať pod nohami.

Potom už len stačí usalašiť sa pod slnečník, alebo si zaplávať, kochať sa pohľadom na more, pozorovať lenivé vlnky, trajekty premávajúce na ostrov Elafonisos a späť, šnorchlovať a objavovať základy potopeného mesta – opatrne!, plaviť sa na paddle boarde, či len tak sa nechať nadnášať na morskej hladine.

Vodu a jedlo si vezmite so sebou. Najbližšie taverny a minimarkety sú vo Viglafii alebo v Neapoli.

Malé varovanie: Pri veternom počasí sa piesočné pláže menia na mučiareň. Asi ste už na vlastnej koži pocítili, že zrnká piesku v prudkom vetre pichajú ako ihly.

Vietor, naopak, praje milovníkom kitingu a widsurfingu z celého sveta. 

A ak ste už na týchto miestach boli alebo sa len chystáte, poteší nás, ak sa s nami podelíte o svoje dojmy a zážitky.

Pavlopetri, panoráma, vpravo prehistorický cintorín

Pláž Pavlopetri,  vpravo prehistorický cintorín

Pavlopetri

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Pavlopetri - potopené mesto: 36.516638, 22.989192
Jazero Stroggily: 36.522260, 22.991198
Pláž Pounta: 36.518500, 22.984214
Pláž Chamokelo: 36.521984, 22.993612
Pláž Magganos: 36.526691, 23.007925
Pláž Neratziona: 36.528053, 23.014255
Pláž Pavlopetri: 36.518225, 22.988162

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.