Tripotamos, dedina medzi tromi riekami, Tinos

Tripotamos, typická architektúra

Tripotamos dostal názov vďaka trom riekam, medzi ktorými ho kedysi postavili. Tinoské dediny sú malebné a každá je niečím jedinečná. V tejto napríklad nenájdete obchod, reštauráciu ani kaviareň. Preto ak si chcete nerušene užiť prechádzku tichými a tak trocha tajomnými uličkami, potom Tripotamos je na potulky labyrintom podchodov to pravé miesto.

Tripotamos sa rozkladá na miernom svahu vrchu Exombourgo – asi 5 km severne od Chóry. Obklopujú ho benátske holubníky, zo severu ho lemujú vinice a za ním čnie drsný vrchol spomínaného Exombourga. Tripotamos patrí medzi najstaršie dediny na ostrove. Prvá zmienka o ňom pochádza z roku 1456. Charakterizujú ho domy nalepené tesne na seba, podchody, oblúky, spleť úzkych dláždených uličiek, množstvo schodov, kvety a prítulné mačky.

Tripotamos je vraj jedinou dedinou v celom Grécku, ktorá nemá centrálne námestie. Dokonca pripomína hrad, aj keď nemá hradby, pretože ak sa uzavrú všetky brány, dnu ani von sa nikto nedostane. To v minulosti pomohlo miestnym ochrániť sa pred nájazdmi pirátov. Dominantou Tripotamosu je farský Kostol Panny Márie, postavený v roku 1853.

V Tripotamose sa nachádza syráreň, kde spracúvajú tradičné tinoské syry gruyere a kopanisti (grécky rokfort), folklórne múzeum (bolo zatvorené) a niekoľko útulných štúdií pre návštevníkov, ktorí chcú ujsť pred mestským ruchom.

Počas prechádzky uličkami a podchodmi sme takmer nikoho nestretli. O to viac sme si mohli vychutnať genius loci, malebné zákutia, architektúru, detaily či posedieť s mačkami. Dokonca ani vietor sa neodvážil narušiť tíšinu tohto miesta.

Miestny zvyk Kavos

V Tripotamose dodnes prežíva sviatok Kavos, známy ako stôl bratstva. Kavos je muž, ktorý sa počas celého roka stará o údržbu kostola. Na Štedrý deň po omši sa uňho zhromaždia muži z dediny a zasadnú k okrúhlemu stolu. Najprv si však podajú ruky na znak zmierenia, že sa zabudlo na prípadné predošlé nezhody. Vždy sa podáva rovnaké jedlo. Každé predstavuje určitú symboliku, napr. dusená cibuľa – sladkosť, hroznové listy s ryžou – bratstvo/jednotu, hovädzí jazyk – treba vyhnať klebety. Ako pokračuje tento zvyk, ktorý siaha hlboko do histórie, si môžete prečítať, resp. preložiť v nasledujúcom odkaze.

Zdroj https://tinosecret.gr/en/kavos/

Tripotamos, Tinos

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Kostol Panny Márie, Tripotamos, Tinos: 37.569965, 25.168530

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.