Byzatský kostol Agia Sofia tróni nad útesom v hornom meste stredovekej Monemvasie na juhovýchode Peloponézu. Keď už sa ocitnete v mestečku, kde akoby zastal čas, nevynechajte návštevu tohto kostola. Je svedectvom kultúrneho a náboženského dedičstva Grécka a navyše, výhľady od neho vám vyrazia dych.
Horné mesto sme prvý raz navštívili pred dvanástimi rokmi. Predierali sme sa pichľavým krovím po takmer neviditeľnom chodníku. Agia Sofia bola zatvorená a vyzerala ošarpane a smutne. Archeológovia a stavbári sa však posledné dva roky činili. Zakonzervovali ruiny, vyčistili chodníky a zreštaurovali fresky v kostole. Stačí, keď si porovnáte súčasné zábery so staršími zábermi v článku Monemvasia stratená v čase.
Cestu ku kostolu nájdete za Izambo Guest Houses navrchu dolného mesta. Od vstupnej brány sme vyšli hore po strmom kamennom chodníku so schodmi asi za dvadsaťpäť minút. Užili sme si nielen krásne výhľady, ale konečne sme videli aj interiér kostola. Mnohé fresky sa zničili počas osmanskej nadvlády. No i tak je na neuverenie, že sa v priebehu stáročí zachovali.
Stručne o Agia Sofii
Agia Sofia znamená svätá múdrosť. Zasvätili ju Panagii (Panne Márii) Odegetrii a patrí medzi najstaršie a najvýznamnejšie kostoly v Grécku. Odegetria je ikonografické zobrazenie Bohorodičky (Panny Márie), ktorá drží Ježiša a ukazuje naňho ako na zdroj spásy pre ľudstvo. Zvyčajne sa skláňa k dieťaťu, ktoré dvíha ruku v žehnajúcom geste.
História kostola siaha do roku 1150. Vedci sa však domnievajú, že je ešte starší. V 12. storočí bola Agia (čítaj Aja) Sofia svedkom ekonomického rastu a rozkvetu Monemvasie. Za vlády Benátčanov ju zmenili na katolícky kostol, za osmanskej nadvlády na mešitu. Po gréckej revolúcii minaret zbúrali a kostol znovu zasvätili svätej Sofii, pretože ho považovali za vernú kópiu Agia Sofie v Konštantínopole (dnešnom Istanbule), bývalom byzantskom hlavnom meste.
Agia Sofia je otvorená v piatok, sobotu, nedeľu a pondelok od 8:30 do 15:30 h. Ak sa chystáte v lete, odporúčame ísť skoro ráno a vziať si pevnú obuv!
Vstup je voľný.
Na záberoch vidíte chodník vedúci do horného mesta.
Odkazy
https://en.wikipedia.org/wiki/Hagia_Sophia,_Monemvasia