Skopelos – o ostrove

SkopelosSkopelos, podobne ako neskôr Kythira, sa nám páčil natoľko, že sme sa naň v roku 2010 vrátili. Vtedy ešte cez cestovnú kanceláriu, znova v polovici júna a do tých istých štúdií v Agiose Konstantinose severne od hlavného mesta Skopelos.

Skopelos patrí ku skupinke ostrovov Sporady, ktoré ležia v Egejskom mori východne od gréckej pevniny oproti polostrovu Pelion. Keďže ostrov nemá letisko, našťastie, lietadlá vypustia svojich cestujúcich na vedľajšom Skiathose a odtiaľ premávajú trajekty a rýchlolode na Skopelos a ďalšie ostrovy Alonissos a Skýros.

Bez prenajatého dopravného prostriedku by sa mnohé z našich výletov nedali podniknúť. Teda, dali, autobusmi, ktoré pomerne pravidelne premávajú po ostrove, alebo aj motorkami. My sme si zvolili auto a na náročnejší terén džíp.

Nezabudnuteľný kostolík Agios Ioannis z filmu Mamma Mia a pekná pláž pod ním.

DSC_0597_K

MESTO SKOPELOS

Skopelos - mestoMesto Skopelos leží v Skopeloskom zálive a rozkladá sa nad ním ako hľadisko amfiteátra. Úzkymi, krivoľakými uličkami sa môžete prechádzať celé hodiny. Ak aj zablúdite, cestu vždy ľahko nájdete. Stačí ísť nadol a vždy skončíte na nábreží, kde si môžete posedieť v niektorej z početných taverien a kaviarní. Ak pôjdete hore a viac na východ, dorazíte k ruinám benátskej pevnosti alebo k bielym kostolíkom, postaveným na okraji skaly – fotografie zatiaľ nájdete na spriatelenom webe pod menom ladybee1:  https://www.reckovdetailech.cz/oblasti/skopelos/fotogalerie/fotogalerie?page=3

Ostrov si obľúbia všetci, ktorí majú radi zeleň a čisté azúrovomodré more, vôňu byliniek a pínií. Odporúčam ho aj tým, ktorí sa radi túlajú po spletitých úzkych uličkách s kamennou dlažbou, plných kvetináčov s pestrofarebnými kvetmi, obrovskými bugenvileami a podvečer zaplnenými klebetiacimi ženami či šantiacimi deťmi. Vhodný je aj pre peších turistov, ktorí radi prekonávajú stúpanie do kopca, napríklad ku kláštorom nad Skopelosom (vezmite si, prosím, dostatok vody a klobúky, pokiaľ tam chcete ísť v 30-stupňovej a vyššej horúčave).

Skopelos je ako stvorený na udržiavanie alebo zlepšenie kondície. Aspoň my sme to tak cítili. To však neznamená, že si na Skopelose nenájdu miesto tí, ktorí dávajú prednosť pohodlnejšiemu tráveniu dovolenky na pláži, alebo tí, ktorí radi pozorujú morské vlny,  plaviace sa lode a pokojne plynúci život na ostrove z taverny alebo z kaviarne na nábreží.

Skopelos - nábrežie

Skopelos - Chora

Naše staršie videá a video prezentácie ostrova

Pohľady z „našich“ štúdií, rovnaké a stále iné

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.