Alonissos – pláže

Alonissos - pláže, 1. časť, Agios DimitriosPláže na ostrove Alonissos majú spoločné jedno: čisté, krištáľovo číre more, ktoré hrá všetkými odtieňmi modrej v závislosti od toho, ako naň dopadajú slnečné lúče. Väčšinou sú pokryté okruhliakmi. Piesčitá je azda len Chrisi Milia. 

Viaceré pláže na Alonissose sú v súčasnosti organizované, ale aj na nich nájdete pokojnejšie miesto. Samozrejme,  trocha ďalej od úseku so slnečníkmi a s ležadlami. Panenské pláže sú odľahlejšie a časť cesty k nim treba prejsť pešo. Je dosť možné, že namiesto slnečníkov vám príjemný tieň poskytne okolitá zeleň.

Alonissos – pláže na severovýchode ostrova

Agios Dimitrios Z pláží je situovaná najďalej od Patitiri – asi 14 kilometrov severovýchodne. Patrí k najfotogenickejším a najfotografovanejším plážam ostrova. Jej súčasťou sú slnečníky, ležadlá, nafukovacie atrakcie aj taverna. Pláž lemujú tamarišky a pokrývajú ju malé okruhliaky. Vstup do číročíreho mora je pozvoľný. Parkovali sme na kraji príjazdovej poľnej cesty. V deň, keď sme prišli na pláž, dosť fúkalo. A keďže sme fotili bez statívu, niektoré zábery z toho dňa sú trocha rozfúkané  :-). 

Kalamakia je malá rybárska dedina a rovnomenná pláž. Leží približne 3,6 kilometra južne od pláže Agios Dimitrios. Do dediny sme zišli z hlavnej cesty a zaparkovali nad neveľkým nábrežím asi s tromi tavernami. Na jej severnom konci je malý prístav a na južnom za tavernami úzka pláž. Pokrývajú ju okruhliaky a vstup do mora je pozvoľný. Charakteristická je kaplnkou na skale a mierne nakloneným majáčikom. Na tejto pláži sme sa nezdržali. Bola na nej iba dvojica, ktorá sedela v tieni stromov a pri šume mora a speve cikád čítala knihu. Ticho sme sa vzdialili, aby sme nerušili ich čitateľskú siestu.

Alonissos – pláže na východe ostrova

Alonissos - pláže, 1. časťGlyfa leží v zálive rovnakého mena asi 400 metrov od Steni Vala a 10 kilometrov od Patitiri. Okruhliaky sú po celej dĺžke pláže a vstup do mora je pozvoľný. Po jej pravej strane bližšie k dedine sú k dispozícii slnečníky aj ležadlá. K pláži sme sa prešli po večeri v rybej taverne. Vtedy už bola celkom opustená. Denné fotky nemáme, ale páčila sa nám. Parkovať je možné na južnej strane pláže nad Steni Vala. Na malom nábreží v Steni Vala nájdu vyhladovaní plavci a návštevníci asi osem taverien a minimarket.  

Agios Petros je nenápadná pláž ukrytá v zálive rovnakého mena necelý kilometer južne od Steni Vala. Na ľavej strane ju pokrývajú okruhliaky, na opačnej piesok. Vstup do mora je pozvoľný. Pláž je z hlavnej cesty ťažšie dostupná (z hlavnej cesty asi kilometer po striedavo štrkovej a betónovej ceste prudko nadol bez možnosti parkovať – parkovať môžu len ubytovaní návštevníci), a preto sme na nej stretali iba ľudí z okolitých viliek. Občas v zálive zakotvili malé člny s potápačmi, ktorí skúmali dno morského parku.

V zálive sa dá šnorchlovať, pričom spoločnosť vám budú robiť húfy rybičiek. A keď budete mať šťastie, stretnete peknú medúzu. Najradšej sme chodili na túto pláž, a to z celkom jednoduchého dôvodu: mali sme ju rovno pod nosom. Zábery pláže nájdete aj na konci predošlého článku.

Alonissos – ďalšie pláže na východe ostrova

Leftos Gialos Táto pláž sa nachádza asi 7 km od Patitiri a z hlavnej cesty k nej vedie asfaltová cesta. Pláž je pekná, stredne veľká, organizovaná a nechýbajú na nej taverny. Pokrývajú ju svetlé okruhliaky zmiešané sv pieskom a vstup do mora je pozvoľný. Leftos Gialos je cieľom výletných lodí zo Skopelosu a Skiathosu. My sami sme ju navštívili dávnejšie v rámci lodného výletu práve zo Skopelosu. Mimo hodín, kedy na nej kotvia výletné lode s turistami, vraj nebýva plná. Tento rok sme ju obišli, preto ponúkam iba staršie zábery.

Tzortzi je takisto kamienková pláž, ale morské dno pokrýva piesok. Vstup do mora je pozvoľný a dlho plytký. Na pláž vedie asfaltová cesta a parkovať sa dá tesne nad plážou. Po jej ľavej strane stojí taverna. Táto pláž nás nezaujala.

Kokkinokástro znamená červený hrad. Za tento názov vďačí červenému útesu, pod ktorým leží. Podľa archeologických nálezov však tomu, že tu v staroveku stála dedina. K pláži sme odbočili z hlavnej cesty a pokračovali dolu po asfaltovej ceste. Parkovať je možné na jej konci. Potom treba zdolať asi dvadsať kamenných schodov. Na ľavej strane pláže síce nájdete slnečníky a ležadlá, no na jej pravej strane je dosť miesta aj pre ľudí, ktorí hľadajú väčšie súkromie. Keby sme nemali na dosah tú „našu“ pláž, asi by sme chodili práve na Kokkinokastro. Voda je neskutočne priezračná a vstup do mora pozvoľný. Pláž pokrývajú okruhliaky zmiešané s pieskom. Skala, ktorá vyčnieva z mora oproti pláži, sa nazýva Kokkinonisi – červený ostrov. 

Alonissos – pláže na juhovýchode ostrova

Alonissos - pláže, 2. časť Pohľad na Chrissi Milia z cesty nadol.Chrissi Milia leží približne 5 km severne od Patitiri. Nad plážou je pomerne veľké parkovisko. Táto piesčitá pláž s pozvoľným vstupom do mora patrí k najkrajším na ostrove a zároveň k najnavštevovanejším. Pláž disponuje slnečníkmi, ležadlami a tavernou po pravej strane. Vhodná je aj pre rodiny s deťmi.

Milia Na Miliu sme sa boli pozrieť po západe slnka. Leží asi 4 km severovýchodne od Patitiri. Z hlavnej cesty k nej vedie úzka asfaltová cesta. Túto príjemnú kamienkovú pláž s pozvoľným vstupom do mora obklopuje voňavý píniový les. To, že voda je čistá a priezračná ani nemusím zdôrazňovať. Na pravej strane pláže stojí malá taverna resp. plážový bar so slnečníkmi a ležadlami. Kto vyhľadáva väčší pokoj, nájde ho na ľavej strane. Pláž je vhodná na šnorchlovanie.

Alonissos - pláže, 2. časť Spartines, pohľad z roku 2009Spartines Asi 2,2 km od Patitiri sa nachádzajú po sebe idúce pláže, na ktoré sme sa nedostali. Našla som foto z lodného výletu z roku 2009, o ktorom som sa zmienila v predošlom článku. Len pre úplnosť pridám, čo som sa dočítala na webe: pláže ležia pod pieskovcovými útesmi, ktoré odhaľujú geologický vývoj ostrova. Na niektoré sa dostanete pešo cez les strmým chodníkom a na niektoré iba loďou. Keďže sú izolované, treba si so sebou vziať vodu a niečo pod zub. Námaha vynaložená na cestu sa však vyplatí, pretože na pláži možno budete sami. 

Votsi Kamienková pláž v rovnomennej osade (čas na videu 2:20) a zátoke s malým prístavom asi 2 km od Patitiri. K pláži vedú kamenné schody. Krásne tyrkysové more a okolité taverny iste potešia náročnejších návštevníkov, ktorým neprekáža deliť sa o pláž s viacerými dovolenkármi. 

Alonissos - pláže, 2. časť Pláž RousoumiRousoumi Na túto organizovanú kamienkovú pláž asi 1 km od Patitiri sme neplánovali zájsť. Nepatrí k plážam, aké vyhľadávame. Zablúdili sme na ňu iba náhodou. Cestou z Patitiri sme zle odbočili a obrátiť auto sa nám podarilo až na nábreží. Oba pohľady na pláž sú z trajektu. Prvý pohľad, keď sme na ostrov prichádzali a druhý, keď sme ho opúšťali. 

Alonissos - pláže, 2. časť Pláž v Rousoumi

Alonissos - pláže, 2. časť, mestská pláž v PatitiriPatitiri

Mestská pláž v Patitiri nebýva opustená. More je tu pomerne čisté napriek tomu, že v blízkom prístave kotvia lode a člny. Pláž je kamienkovo-piesčitá, nad ňou stojí rad taverien a barov. Povyše pláže nájdete Historické a folklórne múzeum.

Alonissos - pláže, 2. časť Mestská pláž v Patitiri

Alonissos – pláže na juhu ostrova

Na Myse Marpounta na juhu ostrova nájdete dve pláže oddelené skalnatým výbežkom. Z Patitiri sú vzdialené asi 2,2 km. Autom cez ihličnatý les ste tam za 7 a pešo asi za 20 minút. Obe pláže sú piesčito-kamienkové a more je číre ako okolo celého ostrova. Ako všetky organizované pláže aj tieto ponúkajú na prenájom slnečníky, ležadlá a disponujú plážovým barom. A tiež heliportom. 

Alonissos – pláže na juhozápade ostrova

Neoficiálna nuda pláž Vithisma sa nachádza na juhozápade Alonissosu nad plážami Marpounta a z Patitiri je vzdialená asi 2,5 km. Po dvoch tretinách sa asfaltka mení na prašnú cestu. Pred značkou slepá ulica treba vozidlo odstaviť, zabočiť na chodník vľavo a prekonať asi 160 metrov nadol.

Alonissos - pláže, 3. časť Pohľad na Skopelos

My sme pokračovali rovno k opustenému, zrejme prázdninovému, domu a odtiaľ mali výhľad nielen na Vithismu, ale aj na Skopelos a pláž Megalos Mourtias nad Vithismou. Vithismu pokrýva sivastý piesok a kamienky. Tí, ktorí na Vithisme boli, odporúčajú vziať si vodu, slnečník, prípadne klobúk, a obuv do vody.  Nudistom všeobecne zostávajú na Alonissose ťažšie dostupné pláže bez vybavenia. Na Vithismu sa dá zísť asi o 250 metrov skôr, ako som písala vyššie, po pomerne strmom úbočí.

Megalos Mourtias leží na juhozápade ostrova 5 km od Patitiri. Pred Chorou treba odbočiť doľava. Táto pláž je veľmi obľúbená a v sezóne naozaj plná. Má k dispozícii parkovisko, prenájom slnečníkov a ležadiel, reštaurácie, plážový bar. A skvelý výhľad na susedný Skopelos. Keďže pláž je ako väčšina pláží kamienková, zíde sa obuv do vody.

Povyše tejto pláže sa nachádza druhá neoficiálna nuda pláž Mikros Mourtias. Malá kamienková pláž, na ktorú vedie prašná cesta z Chory dlhá asi 1,3 km. Nad plážou je plocha na parkovanie.

Alonissos – pláže na západe ostrova

Giala, resp. Yalia leží v malom skalnatom zálive. Z Patitiri je vzdialená asi 3,5 km, z Chory 2,3 km. Kľukatí sa k nej asfaltová cesta. Pláž s nefunkčným mlynom je fotogenická už na prvý pohľad. Keď sme prišli, bola ľudoprázdna. Len opodiaľ stála opustená motorka. Pláž pokrývajú drobné okruhliaky a piesok. Voda je neskutočne číra, plná drobných priehľadných rybičiek. Keď dujú severné vetry, more nebýva také pokojné. Keď sme z tejto pláže odchádzali, z mora sa vynorili dvaja potápači v neoprénoch. 

Túto pláž ocenia tí, ktorí majú radi panenskú prírodu, neorganizované a nepreplnené pláže. Nie je vhodná pre malé deti.

Tsoukalia nás vítala pri západe slnka spolu so stádom oviec a kôz. Aj na tejto pláži vzdialenej asi 3 km severne od Patitiri stojí veterný mlyn. Údajne slúži ako plážový bar. Posledný úsek cesty k pláži je prašný a neupravený. Rovnako neupravene pôsobí aj pozemok okolo mlyna. Peknú pláž pokrývajú okruhliaky, vstup do mora je pozvoľný. K dispozícii je prenájom slnečníkov a ležadiel. 

V staroveku tu stála hrnčiarska dielňa, kde vyrábali amfory na víno, ktoré kedysi z ostrova vyvážali. Dodnes tu môžete nájsť úlomky hlinených nádob. V mori sa nachádzajú vraky lodí, ktoré slúžia rybám ako útočisko. Pláž je vhodná na šnorchlovanie.

Tourkoneri tvorí rad troch menších panenských kamienkovo-piesčitých pláží. Z Patitiri treba prejsť asi 5,4 km píniovým lesom, kde asfaltku strieda neupravená lesná cesta. Na pláže je nutné zísť ešte niečo vyše sto metrov pešo. Ak dávate prednosť takýmto plážam, tak ste na správnom mieste. Obľubujú ju milovníci nudizmu.

Alonissos - pláže, 3. časť, Megali AmmosMegali Ammos je panenská kamienková pláž na západe ostrova asi 6,6 km severozápadne od Patitiri. Za Medzinárodnou akadémiou homeopatie je potrebné hlavnej cesty odbočiť doprava a ďalej pokračovať po kľukatiacej sa ceste, ktorá sa mení na prašnú a neveľmi vhodnú pre skútre. Parkovisko nehľadajte. Na pláž treba ešte ísť kúsok nadol. Tí, ktorí na nej boli, odporúčajú dostatok tekutín a obuv do vody. (Na obrázku pod bielou štvorhrannou budovou napravo.) K pláži vedie aj turistický chodník T5 (napr. podľa mapy Nakas Road Cartography).

Alonissos – pláže na severe ostrova

Gerakas je záliv a malý rybársky prístav na severe Alonissosu. Z Patitiri treba absolvovať 20,4 km krížom cez celý ostrov. Posledná tretina asfaltovej cesty najmä za Diaselom jedoslova tankodrom. Šofér má čo robiť, aby sa stihol vyhnúť všetkým jamám. Pohľad na Gerakas je zdiaľky celkom pútavý, inak je to pomerne všedné miesto: zopár slnečníkov, ležadiel, kantína, nejaká šopa, starý vrak člna a asi dve čajky.

Pláže, ktoré sme nenavšívili:

Vamvakies sú tri úzke plážičky s väčšími a menšími okruhliakmi a piesčitým dnom. Nachádzajú sa medzi plážami Agios Dimitrios a Kalamakia. (Oproti nim stojí nemocnica pre zranené tulene. )
Pláž Vrysitsa na západ od pláže Gyala. Vedie k nej poľná cesta z Chory.

Alonissos - pláže, 3. časťAgia Anargyri môže byť prvá pláž v rade pláží Tourkoneri (1. foto vyššie). Môže však ísť aj o izolované kamienkové pláže (na obrázku vľavo), ktoré sme videli od kostola Agia Anargyri. Podľa videa na tripinview (minúta 2:20) a mapy ostrova sú dostupné iba od mora.

Na severozápade Alonissosu sa nachádzajú ďalšie pláže. Sú bezmenné, úzke a takisto dostupné len od mora.

Záverom

Pláže na Alonissose možno neohúria tak, ako napríklad pláže na Lefkáde, ale každý si na ostrove môže nájsť tú svoju pláž. Či už rušnejšiu s parkoviskom a ďalšími službami, alebo odľahlejšiu a ťažšie dostupnú panenskú, ktorú bude mať len pre seba. V tom prípade len opakujem: bez vody ani na krok. 

Mapa pláží 

Pláže na Alonissose

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Agios Dimitrios beach: 39.219753, 23.945217
Kalamakia: 39.201764, 23.929896
Glyfa: 39.194879, 23.926764
Agios Petros beach: 39.189059, 23.925004
Leftos Gialos: 39.173490, 23.907130
Tsortzi beach: 39.169885, 23.898895
Kokkinokástro: 39.164341, 23.904190
Chrissi Milia: 39.162444, 23.894405
Milia beach: 39.161953, 23.885329
Spartines: 39.155439, 23.878913
Patitiri: 39.143292, 23.863871
Marpounta: 39.132956, 23.851147
Vithisma beach: 39.136893, 23.847864
Megalos Mourtias: 39.140475, 23.845139
Giala beach: 39.156319, 23.851380
Tourkoneri beach: 39.176609, 23.880082
Megali Ammos: 39.181832, 23.878484
Gerakas: 39.271405, 23.943560
Agia Anargiri: 39.176343, 23.878548
Mikros Mourtias: 39.143575, 23.838251
Votsi: 39.150165, 23.875952
Rousoumi Gialos: 39.148035, 23.869858
Tsoukalia beach: 39.169639, 23.871156
Vrysitsa: 39.155822, 23.847499

 

 

2 názory na “Alonissos – pláže

  1. Maťo

    Katka, výborný popis všetkých dôležitých pláží na Alonissose. Toho roku sa tam chystám, po 7 rokoch si tak občerstvujem spomienky. Top pláže sú podľa mňa Kokkinokastro, Agios Dimitrios a Leftos Gialos. Každá z nich má svoj unikátny krajinný obraz a more je všade čisté. (V texte máš iba jeden preklep, Giala je z Chory vzdialená asi 3,2 km nie 32km.)

  2. ladybee Autor

    Ahoj, Maťo, ďakujem a takisto za upozornenie, ten preklep som opravila.
    Je príjemné vracať sa na niektoré známe miesta. Najmä, keď je súčasnosť ostrova ešte lepšia a krajšia ako v spomienkach. Želáme Ti príjemný pobyt.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.