Alonissos, za vôňou borovíc a pokojom, cesta

AlonissosAlonissos. Vraví sa, že je chudobnejším súrodencom Skopelosu a Skiathosu. Nie je turistami natoľko vyhľadávaný ako ostrov Skiathos, na ktorom je letisko, alebo malebnejší Skopelos, ktorý si dodnes mnohí spájajú s filmom Mamma Mia. Ak však hľadáte pokoj, myslím, že tu ho nájdete.

Alonissos: plavba z pevninskej Glify do Agiokamposu na Evii

Alonissos sme si zvolili práve preto, že sme po pracovnom zhone v úvode tohtoročnej dovolenky túžili po pokoji a samote. A tento sporadský ostrov túto podmienku spĺňal.

Cestu cez Maďarsko, Srbsko, Macedónsko FYROM a časť Grécka od hraničného priechodu v Evzoni nebudem popisovať. Mnohí ju už poznáte. (Ak nie, nájdete ho v starších článkoch alebo na webe recko-autem.) 

Alonissos - plavbaNa Alonissos sa dostanete z prístavu v Pireu a najnovšie z Mantoudi. Z Pirea trvá plavba 4 hodiny so zastávkami na ostrovoch Skiathos a Skopelos. Ak sa nechcete dlho plaviť, potom existuje aj kratší a lacnejší variant plavby, a to z prístavu v Mantoudi na Evii, alebo ak chcete Eubóji. (Ak dávate prednosť leteckej doprave, potom letecké spôločnosti lietajú na Skiathos a odtiaľ už musíte pokračovať trajektom alebo rýchloloďou, pretože letisko na Alonissose nenájdete.)

My sme využili kratší variant. Pri tomto variante sa najprv musíme dostať z pevniny na Eviu. Do prístavu Agiokampos na Evii premávajú trajekty spoločnosti Anes ferries z prístavu v Glife, resp. Glyfe, a plavba trvá 25 minút. Spestrujú nám ju čajky, ktoré sprevádzajú trajekt rovnako, ako sme kedysi zažili počas plavby na Thassos. 

Rátali sme, že trajekt v Glife stihneme najskôr o štrnástej. No vďaka tomu, že sme veľmi skoro vstávali a aj tomu, že na srbsko-fyrom a fyrom-gréckej hranici sme sa pridlho nezdržali,  do Glify sme dorazili krátko pred jedenástou. Na nábreží stál trajekt. Nerozhodne sme pred ním zastali, no plavčík už na nás mával a ukazoval na hodinky, aby sme nastúpili. Len čo sme sa nalodili, rampa lode zaklapla a trajekt sa pohol. „A čo bude s platením,“ pýtam sa plavčíka. Vraj to je ok, až po výstupe z lode. A naozaj. nezabudol na nás a odprevadil nás k pokladni. 

Loutra Edipsou

Z Agiokamposu do Kimasi trvá cesta asi hodinu. Išli sme južnou trasou cez Loutra Edipsou, tak ako nás navigoval Google Earth, ale aj GPS. Loutra Edipsou (alebo Edipsos) už zopár cestovateľov po Grécku pozná. Je to kúpeľné mestečko na severozápade Evie. Vyvierajú tu liečivé minerálne premene, ktoré vtekajú priamo do mora. To využívajú najmä starší ľudia, ktorí si tu liečia kosti a kĺby. Na chvíľu sme zastali a urobili zopár záberov. Bol koniec augusta a pláže praskali vo švíkoch. O tomto kúpeľnom mestečku píše zaujímavo Petr.

Mantoudi – Kimasi

Ozaj netuším, prečo sa všade píše Mantoudi, lebo trajekty sa plavia z Kimasi, lebo Mantoudi je dedina vo vnútrozemí. Kimasi sa nachádza na brehu mora a pôsobí opustene. Zrejme tu býval malý prístav, odkiaľ vozili kameň vyťažený z priľahlého lomu. Prístav zväčšili, vybudovali parkovisko a postavili pokladňu, zopár lavičiek pod strieškou a WC. Ešte nestihli dobudovať príjazdovú cestu, takže na parkovisko sa dostaneme sčasti po betónovej a sčasti po štrkovej ceste.

Mimochodom, je tu aj pláž pomenovaná podľa rieky Dafnopotamos, čo znamená rieka vavrínov. Tá vteká do mora po jej ľavej strane. Pláž pokrýva sivastý piesok a kamienky a charakterizujú skaly, ktoré vyčnievajú z mora. A podľa mapy tu ešte stoja tri kostolíky. My sme si všimli iba jeden. 

Pretože do odchodu trajektu sme mali dosť času, vďaka tipu priateľky Jitky sme sa zastavili v supermarkete Galaxias. Stojí po pravej strane cesty asi dva kilometre pred Mantoudi. Keďže sme si rezervovali ubytovanie bez stravy, tak aby sme mali aspoň nejaký základ, kým sa na ostrove zorientujeme. Ďalšie tipy na obchody a taverny sme dostali od našej domácej. Ale o tom neskôr.

Plavba z Kimasi do Patitiri

Plavba z Kimasi do prístavu v Patitiri trvá 1,5 hodiny. Trajekt spoločnosti Anes prichádza načas. Plavíme sa okolo Skiathosu a Skopelosu. V diaľke vidíme Glossu, Stafylos aj Velanio. Onedlho sa plavíme popri južnom pobreží Alonissosu s Chorou na kopci a blížime sa k Patitiri. 

Pokračovanie nabudúce…

Alonissos

2 názory na “Alonissos, za vôňou borovíc a pokojom, cesta

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.