Olympi, ďalšia z čarovných dedín Chiosu

Olympi je ďalšou čarovnou stredovekou dedinou z oblasti Mastichochorie. Z hlavného mesta tam dorazíte autom alebo na motorke za 30 minút. Teda za predpokladu, že sa nebudete zastavovať kvôli výhľadom (alebo figám dozrievajúcim popri ceste) ako my 🙂

Čarovné zákutie v Olympi
Čarovné zákutie v Olympi

Na Chiose (a nielen tam) bežne nájdete parkovisko mimo dediny, pretože jej uličky sú úzke. Kým sme našli tú správnu odbočku na parkovisko pred Olympi, trocha sme blúdili. Jeho polohu nájdete na mapke pod článkom. Na parkovisku vedľa kontajnerov sa zdržiavajú mačky. Očividne sme neboli sami, kto im nasypal za pár hrstí granúl.

Olympi leží v zelenom údolí porastenom mastichovníkmi medzi dedinami Pyrgi a Mesta v oblasti Mastichochoria, o ktorých som už písala (Pyrgi a Mesta). Miestni sa okrem zberu mastichy zaoberajú poľnohospodárstvom a včelárstvom.

Pohľad na Olympi cestou z Mesty

Čo vieme o Olympi?

Dedinu založili v 13. storočí podobným štýlom ako spomínané dve dediny. Domy po obvode dediny stavali natesno jeden vedľa druhého tak, že zvonka bolo vidieť iba ich zadné múry, ktoré mali obranný charakter ako hradby – bez okien a dverí. Mnohé domy spájajú rozperné oblúky a podchody. Do dediny a z dediny viedla iba jedna brána „Kato Porta“ z juhovýchodnej strany. To všetko z odôvodnenej obavy pred pirátskymi a nepriateľskými nájazdmi.

Olympi má pôdorys lichobežníka. Väčšina domov je z kameňa, len niektoré z nich sú po rekonštrukcii omietnuté vrátane kostola Agios Georgios na severnom okraji dediny. Domy majú prevažne rovnú strechu, po ktorej sa dalo v prípade nebezpečenstva ujsť, a zväčša dve podlažia: dolu sa nachádzali sklady a stajne, hore obytná časť. V strede dediny stojí kostol Taxiarchis a menší Agia Paraskevi s vyrezávaným dreveným oltárom.

Uprostred dediny vyniká obdĺžniková obranná veža, vysoká takmer dvadsať metrov. Kedysi slúžila ako úkryt pred nebezpečenstvom. Dnes v jej časti sídli príjemná reštaurácia Ametystos, kde sme sme si pochutili na chutnom kuracom souvlaki, bravčovom s paprikou a chladnom čapovanom pive.

A čo je trompe l’olei

Miestni radi vypĺňajú vchody a okná opustených domov panelmi pomaľovanými technikou trompe l’olei – čo vo francúzštine znamená „oklamať zrakˇ“- teda iluzívnou maľbou, ktorá vytvára dojem trojrozmerného objektu alebo priestor. Maľby sú naivistické, krásne však oživujú strohosť kamenných domov a svojimi farbami rozjasňujú úzke uličky. Niekoľko z nich nájdete v našej fotogalérii.

Niektoré cestovateľské stránky cestu do Olympi počas krátkej návštevy ostrova odporúčajú vynechať. Olympi možno nie je až také výstavné ako Pyrgi, my sme ju našťastie neobišli a sme radi. Už len pre tie milé maľby, záplavu kvetov a skvelé jedlo, ktoré stáli za to.

Mastichochoria, Chios

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Pyrgi: 38.228472, 25.999317
Mesta: 38.262041, 25.922756
Limenas: 38.287402, 25.930620
Olympi: 38.246876, 25.940995
Parkovisko Olympi: 38.247053, 25.940641
Parkovisko Mesta: 38.258814, 25.922513

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.