Mramorový Pyrgos, návrat po rokoch

Pyrgos

Pyrgos patrí medzi najkrajšie dediny na ostrove Tinos. Presvedčili sme sa o tom pri každej našej návšteve, a je len samozrejmé, že sme do Pyrgosu zašli aj počas nedávneho pobytu na ostrove. Teraz mu takisto venujem samostatný článok, lebo si to zaslúži.

Na prechádzku sme sa tentoraz vydali z južného konca. Ulička dláždená mramorom nás privítala záplavou nádherne rozkvitnutých bugénvileí. Pokračovali sme okolo námestia so starým platanom, tavernami a kaviarňami. Dovolenkári očividne zakotvili na tomto mieste, pretože v uličkách sme nestretli takmer nikoho.

V malej výstavnej sieni kultúrneho centra sme objavili výstavu obrazov a miniatúr lodí. V ďalšej minigalérii sme na naše prekvapenie natrafili na maliara Konstatntinosa Demertzisa, s ktorým sme sa stretli pred niekoľkými rokmi na vernisáži jeho výstavy v Isternii.

Namiesto ďalších slov pozývame na potulky úzkymi uličkami Pyrgosu. Potešte sa pohľadom na miesta, ktoré sme si doniesli vo fotospomienkach. Ak sa chcete dozvedieť o Pyrgose viac, ďalšie informácie nájdete v mojom staršom článku.

Dobre využitý kameňolom

V ohybe cesty nad dedinou vznikol nový amfiteáter. Miestni ho situovali v bývalom kameňolome, kde ponechali aj starý stroj na drvenie kameňa. Toto miesto ponúka panoramatický pohľad na Pyrgos a okolitú krajinu.

Pyrgos, amfiteáter v kameňolome
Pyrgos, kreatívne magnetky z mramoru

Nie vždy si donesieme domov magnetky. Buď zabudneme, alebo sa nám jednoducho nepáčia. Tieto nás zaujali na prvý pohľad. Sú, ako inak, z mramoru, ktorý sa na ostrove ťaží a ktorý tam spracúvajú šikovné ruky majstrov a sochárov. No nie sú milé a kreatívne?

Prechádzku Pyrgosom sme si vychutnávali hádam ešte väčšmi než pri predošlých návštevách. Všímali sme si detaily, ktoré nám predtým unikli, a to, čo sme videli, sme porovnávali s obrázkami v našich spomienkach. Pyrgos na nás pôsobil ešte lepším dojmom, než naposledy. So slovami v úvode plne súhlasíme. Nie je to len fráza. Vedeli by sme sa tu túlať celé hodiny. K príjemným dojmom a pocitom z prechádzky nepochybne prispelo aj ideálne počasie.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.