Ako sme degustovali tinoské pivo

Nissos, ako sme degustovali tinoské pivo

Na ostrove Tinos nie sú len čarovné dediny, jedinečné pláže a výborné taverny s lokálnymi produktmi. Vedeli ste, že na Tinose vyrábajú pivo? A nie len také ledajaké. Nísos znamená ostrov – grécky νησί (nisí), νήσος (ní̱sos) – a Nisos je aj značka piva z Tinosu.

O výrobe piva na Tinose som sa dozvedela, keď som na webových stránkach hľadala informácie k jednému článku. Vtipné je, že sme počas našich predošlých návštev jazdili okolo pivovaru takmer každý deň a pivovar sme si nevšimli. Bodaj by nie. Veď je to mikropivovar! 

Tento rok sme sa na obľúbený Tinos vrátili, takže prehliadka pivovaru pribudla na náš zoznam „must see“, čiže treba vidieť (a zažiť). Zaujíma nás všetko, čo sa ostrova týka, tak prečo nie pivovar? A keď už budeme na ostrove, tak by nám bolo ľúto, že sme sa tam nepozreli. Niežeby sme boli nejakí veľkí znalci piva, ale dobré pivo už rozoznáme.

Pár dní po príchode na ostrov sme sa zastavili v pivovare, ktorý sídli neďaleko Chory, aby sme si vybavili termín návštevy. Mali sme šťastie, pretože sme natrafili rovno na zakladateľa a majiteľa pivovaru Nissos Alexandrosa Kourisa. Je to veľmi sympatický päťdesiatnik so zaujímavým životopisom.

Alexandros nás usadil a nechal zavolať kolegyňu Nenu, ktorá má na starosti styk so zákazníkmi. Kým sme na ňu čakali, Alexandros otvoril dve fľaše piva a ponúkol nám malú ochutnávku. Len tak. Vôbec sme to nečakali.

Keď prišla Nena, dohodli sme si s ňou čas a deň návštevy. Potom sa obaja s nami rozlúčili s tým, nech si posedíme na terase a pivo v pokoji dopijeme. Veľké šťastie, že maximálna povolená hranica obsahu alkoholu v krvi motoristov je 0,5 ‰.

Úspešný pivovar

Alexandros Kouris založil pivovar v roku 2012 a už v roku 2019 získal striebornú európsku pivnú hviezdu (European Beer Star) za pivo Nissos Pisner a zlatú medailu na medzinárodnej súťaži Brussels Beer Challenge 2020 za čierne pivo Beaufort 7.

Hoci je pivovar malý, radi v ňom privítajú návštevníkov. Samozrejme, nič nie je zadarmo, ak sa chcete zúčastniť ochutnávky, treba za ňu zaplatiť. Vstupné je 10 €.

Na pive s Poliakmi

Na dohodnutú hodinu s nami prišli štyria Poliaci. Prehliadka pivovaru sa pre coronu nemohla uskutočniť, tak nás Nena hneď pousádzala za veľký stôl a rozdala poháre (kvôli corone jednorazové plastové). Ako prvé sme sa dozvedeli, že v pivovare pracuje 24 ľudí (v zime len 14) a napriek tomu je tinoský pivovar paradoxne najväčším zamestnávateľom na ostrove.

Nena nás pomocou náčrtu na tabuli oboznámila s procesom výroby piva. Potom nám postupne nalievala jednotlivé druhy piva a o každom pive porozprávala obšírnejšie. V článku iba stručne zhrniem, čo som si zapísala do mobilu a zapamätala (dúfam, že správne). Viac sa prípadne dozviete zo stránky pivovaru.

Päť druhov piva

V mikropivovare vyrábajú päť druhov piva. Našťastie, lebo ak by som ich mala degustovať viac, asi by som mala problém. S pravými pivármi sa predsa len nemôžem rovnať. Ako prvé sme ochutnali bezlepkové pivo Nisos All-Day Organic s modrým štítkom v štýle lager, teda ležiaka, ktoré sa fermentuje za studena. Pri jeho výrobe používajú tri druhy chmeľu z Čiech a Belgicka. Plato* 11° a obsah alkoholu 4,5 %.

Nisos Pilsner, už z názvu je jasné, že ho vyrábajú v štýle českého plzenského. To je to so zeleným štítkom. Je tmavšie, sfarbené do zlato oranžova. Jačmeň pražia dlhšie, pivo obsahuje tri druhy chmeľu a dlhšie ho varia. Plato 12° a obsah alkoholu 5 %.

Tretie bolo nefiltrované Nissos Tholi (zakalené) pivo s bielym štítkom. Má príjemnú chuť po kvasinkách. Keďže pivá Nisos neobsahujú konzervačné látky, čas expirácie tohto piva je 6 mesiacov. Plato 15° a obsah alkoholu 6,2 %.

Ilustrácia štvrtého piva Nisos Apokalypsi znázorňuje štyroch jazdcov apokalypsy. Toto dvakrát fermentované červené pivo s karamelizovaným hnedým cukrom, čokoládovými a ovocnými tónmi vraj predstavuje súčasný pohľad na spôsob prípravy piva, ako sa varilo na začiatku 19. storočia. Plato 15° a obsah alkoholu 6,5 %.

Ako piate a posledné pivo sme ochutnali čiernu „plzeň“ Nisos 7 Beaufort. Aj to má veľmi pekný štítok. Vyrábajú ho z jačmeňa a štyroch druhov chmeľu. Vonia po káve a kakau a má chuť po slade a karameli. Plato 15° a obsah alkoholu 7 %.

Či nám pivo chutilo?

Myslím, že muži by pokojne zvládli oveľa viac, ale i tak po piatom pive panovala príjemná atmosféra a rozprúdila sa čulá medzinárodná debata. Zábavu sme zažili aj pri kúpe tričiek s logom piva, lebo Nena vytiahla z výroby jedného zamestnanca, ktorý si musel obliecť tričko a robiť modela.

Pýtate sa, ktoré pivo nám chutilo najviac? Manželovi chutili všetky. Mne najviac nefiltrované pivo a ležiak.

Keď to tak zrátame, vypili sme dokopy 5 x 0,1 dcl piva, čiže môj šofér sa zmestil do limitu. No i tak sme ešte chvíľu posedeli v kaviarni Noufara neďaleko pivovaru. Mimochodom, vedľa nej sa nachádza aj veľmi dobre zásobený Potopoleion, teda obchod s alkoholom. Zopár pív sme si priviezli aj domov.

Nabudúce už budete vedieť, že na Tinose si okrem iného môžete dopriať aj výborné pivo. Návšteva pivovaru bude skvelým spestrením pobytu a úžasným zážitkom. Tinoské pivá si spomínané ocenenia skutočne zaslúžia. S chuťou odporúčame. 😀

Zdroje informácií:
https://www.facebook.com/nissosbeer
https//www.nissos.beer/beers
https://www.greekgastronomyguide.gr/en/item/mpyra-nissos-tinos/
* https://blog.sme.sk/peterchnupa/jedlo/obsah-alkoholu-vs-stupne-plato

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.