Prírodný brúsny kameň z ostrova Naxos

Socha baníka, ktorý tlačí na huntíku brúsny kameň

V predošlom článku sme sa zaoberali mramorom, v tom dnešnom sa prekvapivo zameriame na prírodný brúsny kameň korund, česky smirek, grécky smirida, chemicky oxid hlinitý. Prečo? Pretože sa takisto úzko spája s ostrovom Naxos a na cestách po ostrove sa jeho prítomnosti nevyhnete. A preto, že nás zaujalo všetko okolo neho.

Prírodný brúsny kameň zo Smyridochoria

Naxos v gréckych Kykladách je najznámejším náleziskom kvalitného brúsneho kameňa v Európe. Ťažil sa tu už od staroveku. Dobývali ho však aj na západnom pobreží Turecka v meste Smyrna (dnes Izmir), podľa ktorého zrejme vznikli názvy šmirgeľ a smirek. Podľa baníckeho terminologického slovníka je prírodný brúsny kameň „minerál o vysokej tvrdosti; používa sa na výrobu brúsnych kotúčov a šmirgľového papiera“.

Drvený korund sa triedi podľa veľkosti zŕn a používa ako brusivo pri výrobe šmirgľového papiera a plátna, brúsiacich a leštiacich pást, ale aj ako prísada do asfaltu pre zvýšenie adhézie (priľnavosti) vozidiel. Tieto údaje sa týkajú bežného korundu. Existujú však aj jeho drahokamové odrody ako rubín a zafír, ale to len tak na okraj.

Korund sa ťažil v okolí šiestich dedín. Celá oblasť s dvestopäťdesiatimi baňami sa nazývala Smyridochoria. Niektoré štôlne dosahujú hĺbku 500 metrov. Oficiálne sa tu ťažba brúsneho kameňa skončila v roku 1976, keď ho nahradil syntetický šmirgeľ. Ťažbe sa však aj dnes venuje niekoľko rodín, ale už len v malom množstve najviac tri-štyri mesiace do roka.

Prírodný brúsny kameň - staré prevádzky

Priemyselný park Stravolagada

Stravolagada je jednou zo šiestich nakladacích staníc vyťaženého brúsneho kameňa. Zostali tu sklady, mechanizmy aj ubytovacie zariadenia.

Na tento priemyselný park sme natrafili pred dedinou Koronos, keď sme sa vybrali za kúrosom do Apollonas. Mnohé vstupy do štôlní sme videli cestou do dediny Lionas na severovýchode ostrova.

Prechádzka miestami, kde sa tento nerast kedysi ťažil a spracúval, patrí medzi naše jedinečné zážitky z ostrova. Mali sme šťastie, že v čase nášho prieskumu Stravolagady sme boli sami, a tak sme si mohli túto pamiatku modernej priemyselnej revolúcie v Grécku pozrieť nerušene.

Opustené štôlne, staré prevádzky a hrdzavé mechanizmy, na ktoré sme natrafili na našich cestách po ostrove, predstavujú jedinečné múzeum pod holým nebom. Ale pozor! Ak sa chcete ísť pozrieť dovnútra štôlní, treba si prehliadku dohodnúť.

Moutsouna, minulosť a súčasnosť

Moutsouna
Moutsouna v minulosti

Dedina Moutsouna (Mutsuna) alebo aj Moutsounas leží v malom zálive na východnom pobreží Naxosu. Cestu do dediny lemujú po ľavej strane zvyšky banskej lanovky. Merala asi 9 km a viedla cez nehostinnú krajinu (druhá lanovka viedla do Lionas). Prepravovala brúsny kameň z baní pri Koronose v tzv. huntíkoch (banských vozíkoch) do skladu v Moutsoune. Odtiaľ sa kameň pomocou nakladacích rámp prekladal na lode. Sklad, huntíky aj rampa sú pozostatkami kedysi čulej banskej činnosti, ktorá ustala, ako som spomínala, v 70. rokoch minulého storočia. Na pamiatku baníkov stojí pred chátrajúcimi objektmi skladov socha baníka, ktorý pred sebou tisne huntík.

Trasa z Chóry meria približne 38 km a trvá asi trištvrte hodiny. Teda v prípade, že nebudete každú chvíľu zastavovať ako my. Do Moutsouny sa dostanete z dediny Apeiranthos (Apirantos), ktorá leží vo vnútrozemí ostrova, po úzkej a kľukatej asfaltke s miernym stúpaním. Trasa meria približne 12 km. Moutsouna je aj prístavom dediny Apeiranthos.

Dnes je Moutsouna najväčšou osadou na východe Naxosu. Má dve, zatiaľ panenské, piesčité pláže s pozvoľným vstupom do mora. Nábrežie lemujú rybie taverny aj kaviarne a nájdete tu i zopár ubytovacích kapacít. Z Moutsouny vedie cesta pozdĺž pobrežia k ďalším zátokám a plážam na juhovýchode ostrova. Tento rozvíjajúci sa rezort býva pokojný aj v najvyššej sezóne.

Pri pohľade na haldy hlušiny a čierne kopy brúsneho kameňa sme si spomenuli na ostrov Serifos, ktorý je takisto prevŕtaný starými banskými štôlňami. Len tam išlo o železnú rudu.

Miesta spomínané v článku 'Prírodný brúsny kameň z ostrova Naxos'

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Stravolagada: 37.119897, 25.551549
Moutsouna: 37.078249, 25.587437
Lionas: 37.137638, 25.586815
Koronos: 37.119041, 25.534072
Aperiranthos: 37.071786, 25.522056
Apollonas: 37.179946, 25.552053

Odkazy
https://sk.wikipedia.org/wiki/Korund
https://cs.wikipedia.org/wiki/Smirek
https://www.naxos.gr/stravolagada-industrial-park/?lang=en
http://www.industrialgwent.co.uk/ww43-greece/index.htm
https://www.ekathimerini.com/society/220888/the-long-and-arduous-tradition-of-emery-mining-on-naxos/

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.