Skopelos – pláže

Skopelos - pláže, AdrinaAj neveľký Skopelos má pláží viac než dosť. Hoci viaceré pláže sú už organizované, nájde sa na nich miestečko aj pre vlastnú osušku, slnečník či ležadlo. Každý dovolenkár má iné priority a každému vyhovuje iný typ pláže, tak sa na ne pozrieme bližšie.

Ani počas dvoch pobytov na ostrove sme sa nedostali na všetky pláže, preto uvádzam iba tie najznámejšie. Ak sa čudujete, že na záberoch je akési ľudoprázdno, je to tým, že sme Skopelos navštívili vždy v polovici júna, keď sa turistická sezóna ešte len rozbiehala. More sa našťastie stihlo vyhriať aj k tomuto pomerne skorému termínu.

Skopelos – pláže

Našimi obľúbenými boli kamienkové plážičky Adriny alebo Adrines na juhozápade ostrova. Keď sme prišli ráno okolo deviatej, mohli sme si vyberať, na ktorej z nich sa zložíme. K plážam sa dostanete cestou z Panormosu. Zaparkovali sme pri štúdiách Regina a zišli dolu k plážam. 

Skopelos - pláže, pohľad na Panormos od pláží Adriny

Pred Adrinami leží najdlhšia pláž ostrova Panormos. Je piesčitá s pozvoľným vstupom do mora, organizovaná a obklopujú ju taverny a plážové bary. Patrí medzi najobľúbenejšie pláže ostrova, takže v sezóne býva pomerne plná.Skopelos - pláže, pláž pod kostolom Agios Ioannis Sto Kastri

 

Piesčitá pláž pod známym kostolíkom Ag. Ioannis Sto Kastri je krásna a more nádherne čisté. Teda keď je pokojné. No už viac nie je panenská – pribudli na nej slnečníky a ležadlá. Na naše veľké prekvapenie okolo desiatej hodiny priplávajú hlučné výletné lode s turistami, ktorí sa z nich vyhrnú a húfne pokračujú ku kostolíku na vrchole skaly, alebo k ležadlám na pláži.

Na už pomaly historických záberoch z rokov 2009 a 2010 (zvečnených rôznymi fotoaparátmi) vidno, ako sa pláž menila z panenskej na organizovanú a piesok nahradili kamienky.

Na sever od Kostolíka leží maličká pláž s jaskyňou Spilia, nazývaná aj Odysea. Grécke Spilia znamená jaskyňa. Treba k nej ísť pešo asi kilometer, ale zážitok stojí za to. 

Za návštevu určite stojí pláž Perivoliou na severovýchode ostrova, ktorá bola našou druhou obľúbenou plážou. V júni bývala takmer ľudoprázdna. Je piesčitá s menšími okruhliakmi. Ide vlastne o dve pláže oddelené skalou. Pred Glossou treba odbočiť doprava a na konci asfaltky pokračovať ešte kúsok po poľnej ceste. Zaparkovať sa dá pod stromami a na pláž zísť po kamenných schodoch. 

Aktualizácia: Aj túto pláž postihol osud pláží ako Kastani alebo Agios Ioannis sto Kastri, takže na nej pribudli slnečníky aj ležadlá.

Nižšie pod Perivoliou sa nachádza pekná pláž Pethameni,. Na tú sme sa však nedostali. Južnejšie od spomínaných dvoch pláží na severovýchode ostrova leží pláž Hondroyorgos, ku ktorej vedie poľná cesta. Džípom z Perivoliou nám trvala asi 10 minút. 

Mamma Mia

Pláž Kastani sa objavila vo filme Mamma Mia, ktorý natočili v roku 2007. Táto piesčitá pláž je naozaj pekná, drevené mólo, na ktorom herci tancovali, však filmári po natáčaní odstránili. Odstránili aj filmový plážový bar. Po čase domáci vybudovali nový plážový bar a pribudli i ďalšie doplnky tzv. organizovanej pláže.

Po roku sme sa zo zvedavosti vrátili na pláž Milia. V sezóne je preľudnená podobne ako Kastani alebo Panormos. K dispozícii sú ležadlá aj slnečníky, funguje plážový bar. My sme zašli celkom dozadu ku skalám na ľavej strane. Neľutovali sme. Boli sme tam celkom sami. Povrch celej pláže tvorí piesok a okruhliaky. Vstup je pozvoľný.

Mimo sezóny alebo predpoludním je  voľná aj pláž Stafylos. Je piesčitá s okruhliakmi a sú na nej slnečníky rovnako ako na Velaniu.

Velanio Prvý raz sme sa naň boli pozrieť podvečer. Pláž zahaľovali tiene a neurobila na nás zvláštny dojem. Tentoraz nesklamala. Stojí za námahu prejsť cez pláž Stafylos a prekonať výbežok na jej konci. Prišli sme tam ráno o desiatej a užívali si pustú pláž a more za skalami ďalej od slnečníkov a ležadiel. Za skalami na konci pláže nenápadne posedávali už len dvaja nudisti.

V Neo Klima je pláž, ktorá nás veľmi neupútala.

Neo Klima, SkopelosStačí však zájsť doľava a ocitnete sa na štrkovo-piesčitej pláži Hovolo. Treba prejsť popri skale a po klzkých kameňoch. Tá námaha za to stojí. Voda je krištáľovo priezračná a každý si tu nájde svoje miestečko. A keď zdoláte skalu na konci pláže, ocitnete sa na ďalšej pláži a možno tam budete úplne sami.

Plachtiaca skala

Severozápadne od Neo Klima resp. južne od Loutraki sa rozprestiera pláž Armenopetra. Nazýva sa podľa skaly, ktorá čnie na jej južnom okraji. Armeno znamená plachtiaca skala. Prístup k pláži je po poľnej ceste. Pokrýva ju sivastý štrk s pieskom a nám sa ktovieako nepáčila.

K pláži Glisteri, ktorá leží severne od hlavného mesta, vedie kľukatá, ale kvalitná asfaltová cesta. Pláž je kamienková s pieskom ,pozvoľným vstupom do mora a čírou vodou. Napravo stála taverna s „papundeklovou“ bránou, ktorú majiteľ zniesol z polostrova Nissi, kde filmári umiestnili časť kulís z Villy Donna z filmu Mamma Mia.

Aktualizácia: V septembri 2015 sa nad ostrovom prehnali silné prívalové dažde, ktoré zničili viaceré pláže, najmä práve Glisteri. Veľa z nej nezostalo a taverna ani spomínaná brána tam už nestoja.

Aktualizácia 2019: Pláž už je upravená, pribudli slnečníky, ležadlá aj plážový bar!

Nad hlavným mestom v dedine Agios Konstantinos pár metrov od taverny Stella a pod štúdiami Kavouris leží kamienkovo-piesčitá pláž Glyfoneri. Nie je zlá, ale sú aj krajšie.

Dolu na juhu ostrova sa rozprestiera pekná piesčitá pláž Limnonari. V mori však zavadzajú kamenné platne. Na pláži stojí taverna, k dispozícii sú aj slnečníky ležadlá. Samozrejme za poplatok.

Na juhu ostrova v malom zálive sa nachádza rybárska dedina Agnondas. Pláž rovnomenného mena je v sezóne pomerne rušná aj vďaka prístavu, v ktorom kotvia jachty, člny a často aj veľké trajekty.

Aktualizácia: Spomínané prívalové dažde z roku 2015 zanechali spúšť na celom ostrove. Najviac vraj postihli pláž Agnontas, neminuli však ani hlavné mesto a ďalšie pláže. Domáci však v priebehu roka 2016 dali väčšinu pláží do poriadku. Pláž je organizovaná, taverny sú na dosah ruky.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.