Kostoly na ostrove Naxos sú neodmysliteľnou súčasťou bežného aj sviatočného života tak ako na ostatných gréckych ostrovoch a pevnine. Všetky sú náboženským a kultúrnym dedičstvom, ako aj architektonickým bohatstvom ostrova. Z toho nespočetného množstva starých aj novších kostolov sme niekoľko navštívili a niekoľko videli cestou. No a tie vám chceme predstaviť.
Panagia Drossiani
Najznámejší a určite aj najnavštevovanejší je kostol Panagia Drossiani. Nachádza sa 20 kilometrov na východ od Chóry. V deň výletu sa na ostrov prihnalo vetrisko, takže mnohí dovolenkári sa vyhrnuli z pláží spoznávať krásy vnútrozemia. Keď sme dorazili ku kostolu, cestu pod ním lemovali autá aj autobusy a kostol obliehali davy ľudí. Ak sa vám zdá, že to na záberoch nepoznať, je to len vďaka tomu, že sme chvíľu čakali, kým nezmizli spred hľadáčika.
Panagia Drossiani je jeden z najstarších byzantských kostolov na ostrove. Tvorí ho hlavná kupola a tri priľahlé kaplnky. Pod neskoršími vrstvami omietky uchováva fresky zo 6. – 7. storočia. Ako som sa dočítala, ide o veľmi zaujímavé príklady ranokresťanského umenia, ktoré sú údajne najstaršie na Balkáne. Ostatné maľby pochádzajú z obdobia medzi 11. až 14. storočím.
Kostol podľa jednej legendy pomenovali Panagia Drossiani, čo v preklade znamená orosená Panna Mária, pretože ikona Panny Márie ronila slzy, resp. sa orosila vždy, keď bola neďaleká dedina Moni v nebezpečenstve. Za kostolom leží malý cintorín. Panagia Drossiani je otvorený od 11. – 18. hodiny.
Agii Apostoli
Byzantský kostol troch svätých apoštolov Agii Apostoli, alebo Agioi Apostoloi, pochádza z 10. až 11. storočia. Skrýva sa uprostred starých olivových hájov asi 900 metrov juhovýchodne od dediny Chalki.
Má zriedkavý architektonický štýl, lebo je poschodový a na Naxose jediný svojho druhu. Na horné poschodie vedie vonkajšie schodisko. Škoda, že bol zatvorený, preto sme nemali možnosť vidieť fresky z 12. – 13. storočia, ktoré sa našli pod omietkou. Chvíľu sme posedeli v tieni olivovníka a vychutnávali si pokojnú atmosféru.
Pár metrov od Agii Apostoli stojí novší kostol Panagia Metochiotissa. Na rozdiel od svojho staršieho suseda bol otvorený.
Agios Ioannis Theologos na skale
Kostol sv. Jána Teológa na skale stojí dva kilometre severovýchodne od naxoskej Chóry. Nielenže stojí na granitovej skale, ale je do nej vytesaný. Stačilo dostavať prednú stenu so zvoničkou. Zaparkovali sme pod ním cestou do kláštora Chrisostomou a vyšli hore po schodoch. Tento malý byzantský kostol údajne pochádza z 12. storočia. Bol otvorený, takže sme mohli nakuknúť dnu. Jeho úhľadný interiér zapĺňajú maľby na dverách a ikony.
Je príjemné posedieť si pred ním a kochať sa panoramatickým výhľadom na Chóru, more a ostrov Paros. Toto čarovné miesto ponúka nezabudnuteľný pohľad na zapadajúce slnko.
Agios Georgios Diasoritis
Uprostred ostrova asi niečo vyše 600 metrov z centra dediny Chalki leží byzantský Kostol zachovania sv. Juraja, Agios Georgios Diasotiris. Ľahko ho nájdete vďaka smerovkám. Počas desaťminútovej prechádzky olivovými hájmi najprv natrafíte na Kostol Agia Marina, pri ktorom odbočíte doľava. A. G. Diasoritis pochádza z 11. storočia. Jeho architektonický štýl so symetrickými líniami do kríža a s kupolou je vraj na Naxose vzácny. Dnu ukrýva ikony a zachované fresky. Prišli sme krátko po pätnástej hodine, a keďže kostol býva otvorený od 11. – 15. hodiny, nemali sme možnosť ich vidieť.
Agios Ioannis Theologos Adisarou
O tomto byzantskom kostole som sa dozvedela, že pochádza z prvej polovice 9. storočia. Vnútri skrýva nástenné maľby neobrazovej výzdoby, teda prevažne s geometrickými motívmi z obdobia ikonoklazmu (724 – 843). Naďabili sme naň cestou k najstaršiemu olivovníku na Naxose a možno aj v celom Grécku. Kostol bol zamknutý.
Koimisis Theotokou
Na impozantný bielo-modrý kostol Nanebovzatia Panny Márie sme natrafili cestou do múzea olivového oleja, ktoré sa nachádza vedľa neho. Kostol aj múzeum sa nachádzajú v Eggares necelých 8 km severovýchodne od Chóry. Do múzea sme sa dostali, do kostola nie. Tak aspoň zopár záberov zvonka.
Letmý fotoalbum kostolov na Naxose
Kostoly na ostrove Naxos poukazujú na jeho významnú polohu v Egejskej oblasti počas byzantských čias. V priebehu stáročí až do súčasnosti ich vybudovali okolo dvesto, z toho asi stoštyridsať byzantských. Mnohé steny kamenných kostolov skrývajú pod vrstvou omietky vzácne fresky, iné majú niekoľko vrstiev nástenných malieb, ktoré pribúdali v rôznych obdobiach. Z nich sa podarilo reštaurovať iba niekoľko. Mnohé fresky sú dosť poškodené. Zopár starých kostolov sa otvára pre verejnosť, väčšina však je zatvorená.
Obdivujeme architektúru starých stavieb, umenie neznámych umelcov a vychutnávame si niekedy až tajomnú atmosféru miest, kde sa po stáročia odohrávali cirkevné obrady sprevádzajúce ľudí od narodenia až po smrť.
Náš fotoalbum kostolov na ostrove Naxos obsahuje len malý zlomok zo spomínaného množstva. Ak sa chcete dozvedieť viac o naxoských kostoloch, odporúčam zaujímavý článok v angličtine.
nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....