KYTHIRA – KLÁŠTORY
Kláštory zohrali v dejinách Kythiry významnú úlohu. Uvádzam tie významnejšie.
Kláštor Agia Moni stojí na jednom z najvyšších vrchov Kythiry. Z kláštora je skvelý výhľad na Diakofti aj na zvyšok ostrova. Slávny revolucionár Theodoros Kolokotronis, ktorý sa skrýval v pôvodnom kostole v roku 1803, dal sľub, že keď zvíťazí grécka revolúcia (v roku 1821), tak sa vráti a pôvodný kostol prebuduje. Tak sa aj stalo. A kostol zasvätili Panne Márii.
Kláštor Myrtidion leží asi 12 km od hlavného mesta. Podľa povesti tu pastier oviec našiel v 14. storočí ikonu Panny Márie. Hoci ju vzal domov, na druhý deň zmizla a našla sa znova na pôvodnom mieste. Preto tam dedinčania postavili malý kostol. Postupne dobudovali dve krídla a v 19. storočí tu založili kláštor. V kláštore je veľmi pekná záhrada, zaujme zvonová veža a pozlátená ikona čiernej Madony, patrónky ostrova, najvzácnejšia pamiatka na ostrove. Pri vstupe do kláštora je obchod s ikonami a so suvenírmi náboženského charakteru. Veľká slávnosť sa tu koná 24. septembra na oslavu dňa, keď našli ikonu.
Kláštor Agia Elessa (nesie meno ženy martýrky). Leží vysoko na kopci nad Livadi. Elessa bola dcérou Elladiosa z Peloponézu. Prišla na Kythiru a stala sa mníškou, pretože jej otec neprijal kresťanské náboženstvo. Našiel ju a zabil v roku 375 n. l. Súčasný kostol postavili v roku 1871. Z kopca sa naskytne výhľad na juhozápadnú a západnú časť ostrova.
Kláštor Agios Theodoros (pomenovaný podľa Osiosa Theodorosa, patróna Kythiry) stojí za dedinou Logothetianika. Theodoros žil na Kythire ako mních v 10. storočí n. l. Pochádzal z Koroni, ale prišiel z Monemvasie, aby tu žil asketickým životom. Po jeho smrti postavili na mieste kostol, ktorý v roku 1630 zrenovovali a dostavali zvonovú vežu. Budova v románskom štýle na nádvorí slúžila počas britskej nadvlády ako chlapčenská škola. Tamojší pop Petros asi držal bobríka mlčanlivosti, ale dvere do kostola nám odomkol a počkal, kým si ho prezrieme.
Malý kláštor a kostol Agios Ioannis o en Krimno (sv. Jána na útese) prilepený ku skale nad Kapsali, ktorý je súčasťou kostola (pozri nižšie).
KYTHIRA – KOSTOLY
Kostolov je na ostrove nespočetne veľa, tak ako v celom Grécku. Uvediem len zopár. Niektoré spomínam vyššie, keďže sú súčasťou kláštorov.
V skale nad Kapsali stojí kostol Agios Ioannis. Podľa povesti sem prišiel Ján Evangelista potom, ako ho vyhnali z Ríma. Tu začal písať Apokalypsu, predtým než odišiel na ostrov Patmos. Kostol tvoria dve oddelené budovy, nižšia, postavená pred 500 rokmi, slúžila ako ubytovanie pre mníchov a vyššiu tvorí spomínaný kostol v skale. Vedú k nemu kamenné schody. Vnútro kostola je vlastne vytesané do skaly. Výstup síce dá zabrať, ale pohľad na Kapsali stojí za to.
Na kopci medzi dedinami Diakofti a Avlemonas ležia dva kostoly: Agios Georgios a Agios Nikolaos. O nich som písala v samostatnom článku. Z kopca sa nám naskytol úžasný výhľad na všetky svetové strany.
Nás zaujal kostolík Agios Nikon uprostred lúky neďaleko dediny Potamos. Má jednoduchú kupolu a fresky z 11. a 13. storočia, ktoré sme však nevideli, pretože bol zavretý.
Byzantský kostol Agios Petros leží v pokojnej atmosfére borovicového lesíka neďaleko dediny Arei blízko Mylopotamosu. Pochádza z 10. – 12. storočia a z hlavnej cesty sa k nemu dostanete po úzkej betónovej ceste.
Zaujímavý je aj kostol Panagia Orfani, takisto vytesaný do skaly. Stojí nad roklinou neďaleko ťažko dostupnej pláže Kalami. Dá sa k nemu dostať popri potoku, ktorý tečie od vodopádu Neraida, okolo niekoľkých opustených vodných mlynov obklopených bujnou zeleňou. K nemu sme sa nedostali. Až doma som zistila, že k nemu vedie poľná cesta z Mylopotamosu.
Zvláštnosťou ostrova je kostol Agios Dimitrios – Pourko západne od Livadi. Tvorí ho jedinečný zhluk štyroch kostolov, z ktorých dva netradične smerujú na sever. Postavili ho v 13. storočí a má len jeden vchod zo západnej strany. Vnútri sú vzácne fresky z 13. a 14. storočia.
Fresky z mnohých uzamknutých kostolov sa nachádzajú v Múzeu byzantského a postbyzantského umenia v Kato Livadi.
Zdroj informácií: https://www.kythera.gr/en/whattosee/churches.php