Mramor, ložiská a múzeum mramoru

Mramor z Tinosu sa preslávil už v staroveku. Mýtus hovorí, že miestni sa naučili sochárskemu umeniu od slávneho Feidiasa, ktorého loď cestou na ostrov Délos zahnal silný vietor na Tinos, kde musel prečkať nejaký čas. No a za ten čas učil miestnych, ako pracovať s mramorom.

Mramor na Tinose

Mramor a ložiská mramoru

Mramor sa v tinoských lomoch ťaží viac ako 5000 rokov. Pre nás, ktorí sa stretnú s mramorom v múzeách vo forme sôch, amfor, či zdobených kozubov, v bytových štúdiách alebo na cintorínoch, je výlet do takého „mramorolomu“ veľký zážitok.

Lomy bohaté na tento metamorfovaný vápenec sa nachádzajú na viacerých miestach ostrova. My sme zastali pri dvoch. Vyťažené mramorové bloky vyzerajú z diaľky ako kockový cukor, ale keďže tieto kocky vážia niekoľko ton a majú viac ako dva metre, stavebné stroje vedľa nich pripomínajú hračkárske autíčka.

Tip na výlet

Mramor

Na Tinose sa ťaží najmä tmavozelený mramor, ktorý sa používa v stavebníctve, a biely, ktorý využívajú zruční tinoskí sochári a kamenári. Tmavozelený mramor je po vyleštení nádherný a vynikne jeho zaujímavá štruktúra.

Prvý lom na zelený mramor leží približne na polceste z Marlasu do osád Koumelas a Malli na severe ostrova. Cestu som popísala v predošlom článku Koumelas a Malli.

Druhý lom sa rozprestiera na pobreží pred Koumelasom. Auto sme nechali pred vstupom a pokračovali pešo asi 20 minút. Do tváre nám fúkal silný studený vietor. Hoci svietilo slnko a teplomer ukazoval 21 °C, mali sme pocit, že je o desať stupňov menej. Obklopení vysokými hladkými mramorovými stenami sme sa cítili ako mravce. More búrilo a prelievalo sa ponad skalnatý výbežok a pozostatky starej nakladacej rampy. Hoci sa mi nechcelo ísť dolu, nakoniec som bola rada, že som to nevzdala. Ten zážitok z miesta sprevádzaný vetrom a hromovým burácaním mora je jednoducho nezabudnuteľný. Len prírodné živly, mramor a my.

Múzeum umenia a spracovania mramoru

Múzeum mramoru

Múzeum mramoru stojí nad dedinou Pyrgos v modernej klimatizovanej budove. Na nádvorí pred vstupom do múzea víta návštevníkov niekoľko skulptúr miestnych umelcov. V stálej expozícii vystavujú rôzne svetské, cirkevné, pohrebné a každodenné diela z mramoru, hlinené modely a sadrové kópie, ťažobné a pracovné nástroje, mechanické vybavenie, archívne materiály a najbohatšiu zbierku kresieb starých mramorárov a sochárov, aká v Grécku existuje. Na veľkom paneli vidieť rôzne druhy mramoru, aké sa ťažia v Grécku. To všetko dopĺňa audiovizuálny záznam, ktorý ukazuje tradičné metódy práce v lome a tesanie mramoru.

Ku kameňolomu sa dostanete autom s vyšším podvozkom alebo najlepšie 4 x 4. Prípadne si môžete urobiť túru z Marlas. Určite odporúčame pevnú obuv a dostatok pitnej vody. Rátajte s vetrom.

Múzeum mramoru informácie
Otvorené denne okrem utorka v čase od 10:00 -18:00 h
Vstupné 4 €

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.