Koumelas a Malli, dediny na vzdialenom konci Tinosu

Koumelas a Malli. Dve rybárske osady, ktoré ležia tam, kde líšky dávajú dobrú noc. Teda keby na Tinose nejaké žili. Pri predposlednej návšteve sme cestu k nim vynechali z obavy, či ju naše auto zvládne. Ako to dopadlo počas našej tretej návšteve, zistíte v článku.

Cesta do Koumelas a Malli, toto je Malli

Koumelas

Koumelas je skôr malá osada ako dedina. Leží na severozápade Tinosu v nehostinnej krajine s výhľadom na susedný ostrov Andros. Z Chóry sa k nej dostaneme po tridsiatich kilometroch a cesta k nej podľa mapy trvá 40 minút. Priznám sa, že nám zabrala trocha dlhší čas. Samozrejme preto, že sme často zastavovali, aby sme sa „kochali“ výhľadmi. No aj preto, že posledných asi 5 km sme sa posúvali slimačím tempom, pretože betónovú cestu striedala poľná cesta posiata kameňmi a štrkom. Len niekoľko posledných metrov pred Koumelasom bola znova betónová.

Koumelas tvorí niekoľko domov obklopujúcich malý záliv s plážou a niekoľkými garážami pre člny, aké vidieť na ostrove Milos. Pláž pokrýva sivastý piesok s okruhliakmi a kamenná platňa. Vliezť do vody nás však nelákalo. Bolo chladno, fúkal silný vietor a more bolo rozbúrené. Nad hlavami dokonca poletovali chumáčiky morskej peny, ako sa vlny trieštili o skalnaté pobrežie.

Malli

Z Koumelasu sme sa vrátili na rázcestie a odbočili na Malli. Malli je posledná dedina, vlastne tak isto osada, ukrytá v zálive približne 1,5 km južne od Koumelasu. Aj k nej vedie kamenistá cesta s niekoľkými výmoľmi, takže opatrnosť je namieste. Pre predstavu si môžete pozrieť krátke video, z posledných úsekov cesty pred oboma osadami.

V Malli, tak ako v Koumelase, stojí niekoľko prázdninových domov, ktoré obklopujú malú pláž so zlatistým pieskom a okruhliakmi. Pri vstupe do vody sú kamenné platne. Ani tu sa more netvárilo ústretovo. Nikde ani živej duše.

Obe miesta na nás pôsobili ako spiace krásavice, ktoré čakajú na princa, ktorý ich zobudí. Možno tým princom bude lepšia cesta, ktorá raz pribudne. Zatiaľ davy zvedavcov odrádza dlhá a náročná cesta. Hádam aj okolie rozostavaných domov raz bude upravenejšie tak ako vo všetkých tinoských dedinách. Potom tento vyhnalov priláka viac ľudí. Zatiaľ sa zdá, že tým, ktorí tam bývajú alebo dovolenkujú, to vyhovuje tak, ako to je.

Marlas - Καλλιτεχνικό πάρκο - cesta do Koumelas a Malli

Ako sa tam dostanete? Okolo Καλλιτεχνικό πάρκοmini parku umenia s bustami významných umelcov, potom cez dedinu Marlas. Za ňou pokračuje poľná cesta, ktorá sa v náročnejších alebo prudko zvažujúcich úsekoch strieda s betónovým povrchom, ako napríklad okolo „mramorolomu“, teda lomu na zelený mramor. O ňom nabudúce.

Koumelas a Malli

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Koumelas: 37.672680, 25.001879
Malli: 37.666500, 25.000300

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.