Na kopec ku kostolom Agios Georgios a Agios Nikolaos

Agios Georgios, KythiraNa kopec ku kostolom Agios Georgios a Agios Nikolaos sme sa chystali viac ráz. Hoci bol september, stále bolo dosť teplo, a tak sme sa hore nakoniec vyviezli autom. Autom, alebo pešo, výhľady stoja za to.


Po Tinose sme zatúžili vrátiť sa na našu obľúbenú Kythiru. Tento rok sme podnikli výlety na miesta, ktoré sme počas predošlých návštev ostrova nestihli bližšie preskúmať a na ktoré sme sa už tešili.

Jedným z našich prvých cieľov bol kopec s kostolmi Agios Georgios a Agios Nikolaos, okolo ktorého sme jazdili takmer každý deň. Tento kopec leží medzi Diakofti a Avlemonasom. Zo štúdií v Diakofti, kde sme bývali. Z hlavnej cesty spájajúcej dedinu s ostatnými časťami ostrova sme asi po dvoch kilometroch jazdy odbočili doľava na úzku betónovú cestu. (Je tam ukazovateľ.) Asi trojkilometrový úsek hore trvá autom približne desať minút. 

Spomínaný kopec má vlastne dva vrcholy. Na nižšom vrchole stoja dva kostoly. Väčší je zasvätený hneď dvom svätým: sv. Nikolasovi a Panne Márii (Panagia Myrtidiotissa). Tento kostol má hladkú oblú strechu a sú na ňom dva zvony. Menší kostol, Agios Georgios, pochádza zo 7. storočia a strechu má pokrytú bridlicovými škridľami. Na základe archeologických vykopávok sa zistilo, že na tomto mieste stál v staroveku minojský chrám alebo svätyňa.

Výhľady

Auto sme nechali na úpätí a v sprievode jemného vánku a vtáčieho štebotu sme vyšli ku kostolom. Panovala tam úžasná atmosféra. Bolo príjemne teplo a z miesta vyžaroval neopísateľný pokoj. A ten výhľad! Nevedeli sme, kam sa skôr pozrieť. Dovideli sme až k majáku na severe, na prístav v Diakofti a brehy Peloponézu na východe, na dedinu Avlemonas so zálivom, v ktorom sa zrodila Afrodita aj na západné pobrežie s plážou Kaladi. Vnútrozemie nám poskytlo pohľad na Aroniadiku, ba aj na Potamos, najväčšiu dedinu ostrova a na protiľahlý kopec s kláštorom Agia Moni a včelie úle dolu pod svahom.

Potom, ako sme sa pokochali pohľadom na ostrov, povedali sme si, že sa pozrieme aj na ruinu starého mlyna na druhom vrchole kopca. Ktovie, či budeme mať ešte takú možnosť. Cesta nie je náročná, trvá možno 10 – 15 minút. Odporúčame však dlhé nohavice a uzavretú obuv, pretože kríky, medzi ktorými sme sa predierali, sú suché a dosť pichľavé. Potrápili nás najmä cestou dolu, keď sme tak trocha zišli z chodníka, ktorý zhora nebol taký viditeľný.

Dodatočne som sa dočítala, že kľúče od menšieho kostola je možné požičať si od miestneho popa. Vnútri kostola je mozaiková dlážka. Nuž, nevedeli sme to… A takto vyzerá kopec, na ktorom stoja oba kostoly (vpravo) a ruiny mlyna (naľavo) z kláštora Agia Moni.

Kostol Agios Georgios, Kythira

Trojkilometrová túra z Avlemonasu ku kostolom trvá približne 1,5 hodiny. Aspoň tak to popisuje šikovná stránka miestnych nadšencov turistiky. Na zábere je pohľad na kostoly od zálivu v Avlemonas, tam, kde sa zrodila Afrodita.

Kostol Agios Georgios , Kythira
Trasa ku kostolom z viacerých smerov
Trasa Diakofti - kostoly Agios Georgios a Agios Nikolaos
Trasa ku kostolom

 

 

 

 

 

 

2 názory na “Na kopec ku kostolom Agios Georgios a Agios Nikolaos

  1. Marulka777

    Dakujem Katka, znova som si obohatila moje vedomosti z Grécka Tvojím prostredníctvom. Krásne a zrozumiteľne opisuješ a hlavne pútavo !!!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.