Naša grécka odysea 2019

Čo nám prináša cestovanie? Spoznávanie cudzích miest a krajín? Väčšiu nezávislosť? Zlepšenie v cudzom jazyku? Nezabudnuteľné zážitky a skúsenosti, o ktoré sa môžeme podeliť s inými? Na všetky otázky odpovedáme áno. 

O tohoročnej ceste autom sa podelíme nielen v tomto úvode, ale aj v nasledujúcich článkoch.Naša grécka odysea 2019

Naša grécka odysea 2019

Cestu sme si rozdelili na tri časti: prvú časť sme plánovali stráviť na severe pevninského Grécka v Edesse a Tzoumerke, druhú na Peloponéze v Kyparissii a Neapoli a tretiu na kyladskom ostrove Serifos. Pôvodný itinerár sme menili podľa situácie. Niektoré miesta sme museli vynechať (najmä pre zatváracie hodiny), o iné sme „zakopli“ cestou. Naša odysea nám občas pripraví zaujímavé prekvapenia. To je výhoda cestovania autom. Zmeny plánu v nijakom prípade neľutujeme. Aspoň máme dôvod vrátiť sa. 

Naša grécka odysea sa začína na diaľnici za Rajkou. Tu si naplno uvedomíme „hurá, konečne sme na ceste“. Cestu cez Maďarsko brzdia práce na obchvate okolo Budapešti. Po približne 860 kilometroch jazdy sme zvykli prenocovať v Predejane. Posledné dva roky sme s nocľahom v tamojšom moteli neboli spokojní pre hluk alebo výpadok elektriny, a preto si tento rok rezervujeme nocľah pred Belehradom. Štúdio Natura v záhrade rodinného domu nám vyhovuje z dvoch dôvodov: pre ľahký prístup z diaľnice a možnosť bezpečne zaparkovať auto. Tu prenocujeme aj na spiatočnej ceste. Tomuto ubytovaniu by sa nedalo nič vytknúť, teda až na preležané matrace, čo kazí celkové hodnotenie.

V Srbsku registrujeme zhoršenú kvalitu diaľnice, na ktorej však priebežne menia povrch. Zato si vychutnávame úsek novej diaľnice okolo Predejane. Severné Macedónsko sa pochlapilo a v súčasnosti ho už môžeme prejsť po diaľnici celé. Na prvej gréckej čerpacej stanici EKO už tradične zastavujeme a oznamujeme rodine, že „sme domáááá“. Tá pravá dovolenka sa začína. 

(Niektoré ilustračné zábery som cvakla cez predné sklo auta mobilom.)

Za vodopádmi do Edessy a Tzoumerky, za morskou vodou na Peloponéz

Krajina na sever od diaľnice Egnata Odos je hornatá, zelená a bohatá na vodu. Na vodopády v Edesse sme boli veľmi zvedaví, pretože nás upútali ich fotografie na internete. Skutočnosť je však oveľa lepšia. Návšteva starej Edessy a Kostola sv. Trojice nebola plánovaná, priplietla sa nám do cesty náhodou.

Horské pásmo Tzoumerka je súčasťou pohoria Pindos. Pred časom sme navštívili oblasť Zagori, a keďže nás kamenné dediny fascinujú čoraz väčšmi, naším cieľom je horská dedina Sirráko v Tzoumerke a jej okolie. 

Naša grécka odysea 2019

Hornatej krajiny a serpentín sme si užili dosýta, a tak pokračujeme na juh za morom. Časť západného pobrežia síce trocha poznáme z predošlých ciest, ale vždy je tam čo objavovať. Tentoraz pobudneme v Kyparissii. Konečne sa vyčľapkáme v mori. Na pláži však dlho nevydržíme. Ideme sa pozrieť na vodopád Neda a vrátime sa na Voidokiliu. A objavíme hrad. V Kyparissii. S pekným výhľadom. 

Rovnako si užívame pobyt v Neapoli: na pláži Pounta s ostrovom Elafonisos na dohľad, vrátime sa do Velanidie, a nájdeme ďalší hrad. No dobre, vedeli sme o ňom. Nachádza sa neďaleko Neapola. Nie toho talianskeho, ale lakónskeho.

Za kyklopmi na Serifos

Po pobyte v Neapoli Voion sa presúvame do Pirea, kde si kupujeme lístky na rýchloloď. Plavba na ostrov sa nesie v znamení Beauforta 8. Naša loď občas nadskakuje, ako by pod ňu Neptún hádzal železničné podvaly. Keď prichádzame do prístavu v Livadi, vlny ešte stále plieskajú o nábrežie. More sa však v priebehu noci upokojí a my sa môžeme vydať spoznávať ostrov. Aj pláže, ako inak. Ku koncu nášho pobytu sa ochladilo na 23 až 25 °C, takže posledné dva dni nás to do vody neťahá. Zato na chodenie po ostrove je počasie ideálne. Prečo ten nadpis? Vysvetlíme neskôr.Naša odysea, Grécko 2019

Návrat

Spiatočná plavba zo Serifosu je už pokojná. Naša loď prichádza do prístavu o ôsmej večer, preto na nocľah volíme pomerne blízky cieľ. Navigácia z Pirea nás spoľahlivo vedie na diaľnicu, takže neblúdime. A že sa v Aténach dá zablúdiť, o tom niet pochýb. Keďže nočnú jazdu neobľubujeme, absolvujeme len 2,5-hodinovú jazdu do Kamena Vourla. Tu to poznáme a tradične prebývame v Tsertos apartments. Apartmány so záhradou stoja mimo centra s rušnou cestou. Je tu pokoj a dobrý vzduch.

Predposledný úsek cesty z Kamena Vourla do Belehradu je na pobyt v aute najdlhší. To by ani tak neprekážalo, robíme si prestávky. Počas celej cesty však striedavo prší a čiaru cez rozpočet nám spôsobuje nečakaná obchádzka za Lamiou. Oceňujeme, že na každej križovatke stoja chlapíci v žltých pláštenkách a ukazujú smer. Len ich trocha ľutujeme. Konečne nabiehame na diaľnicu a pokračujeme v ceste. Máme pocit, že nás počasie kropí zámerne. Akoby ani ono nechcelo, aby sme sa vracali domov. Do Belehradu prichádzame za tmy v sprievode nepríjemného dažďa. Mokrá cesta pohlcuje svetlo, stierače pracujú na plné obrátky.

Posledný úsek cesty z Belehradu do Bratislavy je nezaujímavý. Vyčasilo sa, na srbsko-maďarskej hranici stojíme“len“ dvadsať minút a kontrola sa opakuje ako každý rok: „Otvorte kufor! Cigarety, alkohol?“ „Nie.“

Naša grécka odysea 2019 – itinerár

  1. Bratislava – nocľah v Belehrade

  2. Belehrad – Edessa, vodopády

  3. Edessa, stará Edessa – Sirráko 

  4. Sirráko, vodopády, kláštor Moni Kipina, jaskyňa Anemotripa

  5. Sirráko –  Kyparissia

  6. Kyparissia, vodopády Neda 

  7. Voidokilia, hrad v Kyparissii

  8. Kyparissia – Neapoli Voion

  9. Neapoli, pláže Pounta, Pavlopetri

10. Neapoli – Velanidia, múzeá, potopené mesto Pavlopetri

11. Monemvasia – Pireus, nocľah v Artemide

12. Pireus – plavba na Serifos, čierne pasažierky

13.  – 20. Serifos

21. Serifos – Pireus – nocľah v Kamena Vourla

22. Kamena Vourla – nocľah v Belehrade

23. Belehrad – Bratislava

 
Naše autíčko zvládlo cesty aj necesty, a tých „neciest“ bolo neúrekom. Šofér bravúrne zvládol všetky zákruty pravo-, ľavo- aj iným spôsobom točivé, a tak sme najazdili 5 140,6 kilometra so spolucestujúcimi mačkami z Pirea (historku o nich zverejníme v samostatnom článku), s upchatou rúrkou od klimatizácie (promptne opravenou v Sparte za 3 minúty čistého času) a 88,5 h, ktoré sme presedeli v aute. Vrátili sme sa do bežného kolobehu dní, ale aj po tejto ceste do Grécka máme na čo spomínať. Teda kým nám bude pamäť slúžiť. A keď nebude, spomienky zostanú na záberoch, ktoré sme na cestách urobili. 

Naša grécka odysea 2019 – trasa

Naša grécka odysea 2019 - Trasa_1

Naša grécka odysea 2019 - Trasa_2
Diaľničné poplatky 2019
Známka Maďarsko 4 780 ft 
Mýta Srbsko:           630 RSD 
                                  900 RSD 
                                600 RSD 
Mýta Sev. Mac.        60 MKD 
                                  80 MKD 
                                  60 MKD 
                                100 MKD 
Tunel Aktio 3 €
Most Rio-Antirio 13,50 €
Trajekt Pireus – Serifos a späť: 276 €
Mýta na gréckych diaľniciach https://www.tolls.eu/greece

Naša Grécka odysea 2019 - itinerárNabudúce 
o vodopádoch 
v Edesse.

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.