Ostrov Spetses, na skok za Bubulinou

Ostrov Spetses bol pod benátskou nadvládou známy ako Isola di Spezie, ostrov korení a vôní. V staroveku zasa ako Pityoussa, čo znamená odetý borovicami. Asi najviac známy je Laskarinou Bubulinou, prvou ženou na svete, ktorá získala hodnosť admirála. Tu vyrastala aj zomrela.

Ostrov Spetses - Hotel Poseidonion Grand Hotel

Ostrov Spetses je súčasťou Sarónskych ostrovov nachádzajúcich sa v Sarónskom zálive 87 km na juhovýchod od Nafplia. Túžili sme ho navštíviť najmä kvôli múzeu Laskariny Bubiliny (v gréčtine Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα Πινότση), s ktorej menom sme sa v Grécku často stretali. Bola to odvážna žena, ktorá sa spolu s ďalšími bojovníkmi zúčastnila na národnooslobodzovacom zápase za nezávislosť Grécka spod osmanskej nadvlády. Jej životopis však nebudem opisovať. Ľahko si ho vyhľadáte, napríklad na wikipédii alebo na stránke Bubulininho múzea.

Spetses bol prvý z gréckych ostrovov, na ktorom vztýčili zástavu revolúcie 3. apríla 1821. Ostrov má impresívnu architektúru a množstvo pláží v malých zálivoch.

Ostrov Spetses

Bubulinu, teda jej múzeum a zároveň dom, v ktorom žila, sa nám nepodarilo navštíviť. Hoci na internete malo napísané návštevné hodiny, bolo zatvorené. A tak sme sa prešli po nábreží okolo lodenice až k majáku.

Hoci sme Bubulinino múzeum nevideli, mali sme šťastie na iné – Štátne múzeum Spetses. Nachádza sa v rezidencii Hadziyanniho Mexiho, ktorý bol vodcom ostrova a revolucionárom počas gréckej vojny za nezávislosť. Múzeum otvorili v roku 1938 a dodnes vystavuje mobiliár, odevy, historické artefakty, obrazy, zbrane a dokonca aj truhlicu s Bubulininými kosťami, ktoré múzeu darovali jej potomkovia.

Vstupné: 4 €, znížené 2 €. Viac informácií o otváracích časoch na stránke ministerstva kultúry.

Ostrov Spetses kedysi považovali za ostrov korení a vôní. My sme počas návštevy mestečka skôr cítili vôňu čerstvých farieb a laku, dymu z výfukov motoriek a z cigariet. Pochopiteľne, domáci sa usilovne pripravovali na letnú sezónu, natierali okenice, výklady a police obchodov, brúsili a lakovali lode aj stoly, opravovali dlažbu. Prechádzka po nábreží v príjemnom jarnom počasí, pohľad na záplavu kvetov aj na spokojné mačky nás nabili pozitívnou energiou. A čo tie borovice? Tých je na ostrove stále dosť.

Ostrov Spetses

Doprava na ostrov: trajektom, rýchloloďou alebo vodným taxi z prístavu Kosta.
O odchodoch trajektu a rýchlolode sa viac dozviete na stránke.

Doprava na ostrove: Autá nie sú povolené (na pláže jazdia autobusy). Presúvať sa po ostrove môžete na motorke, bicykli, konskom povoze alebo pešo. Viac o doprave na stránke ostrova.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.