Fosílny palmový les na Myse Maleas

Prešli ste sa niekedy po fosílnom palmovom lese? Ak ste navštívili skamenený les na Lesbose, máte predstavu. Že nie? Tak vás pozývame na prehliadku skameneného lesa na Peloponéze.Fosílny palmový les

Krátka zastávka v Profitis Ilias

Fosílny palmový les leží v Geoparku Agios Nikolaos na juhovýchodnom cípe Peloponézu na Myse Maleas. Vyrazili sme k nemu z Neapoli, no spravili sme si krátku zachádzku do malej rybárskej dediny Profitis Ilias. Je tu len kostol, dva prístavy, starý a nový, ale okrem mačky sme nikoho nestretli. Ba nie je tu ani minimarket, či taverna. Zato sme stadiaľ s nostalgiou pozerali na náš obľúbený ostrov Kythira. 

Fosílny palmový les, zázrak prírody

Ale vráťme sa späť. Z asfaltovej cesty sme odbočili na úzku poľnú cestu a za kostolom Agia Marina pokračovali niekoľko desiatok metrov k pobrežiu. Autom trvá 4,5 kilometrová trasa asi 5 minút. Pešo po kratšom 3,5 kilometrovom turistickom chodníku asi 3/4 hodiny. Miesto spoznáte podľa odpočívadla so strieškou a informačných tabúľ o geoparku.

Fosílny palmový les pochádza z čias dávneho paleolitu a odhaduje sa, že má 2 až 3 milióny rokov a možno aj viac. Odborníci ho považujú za unikátne geologické múzeum pod holým nebom. Hoci v názve používajú slovo palmový, okrem paliem sa tu nájdu aj zvyšky listnatých a ihličnatých stromov. 

Zaujímavé je, že kmene paliem neskameneli, resp. nemumifikovali následkom sopečných erupcií, akoby sa očakávalo, ale zvápenateli pôsobením morskej vody (tzv. permineralizáciou), ktorej hladina striedavo stúpala a klesala. Najhrubšie fosílie stromov majú priemer až do jedného metra a tie najvyššie sú vysoké dva metre. Kmene sú duté a podobajú sa kamenným rúram.

Niektoré kmene sa skrývajú pod hladinou. Ich stredom ako cez potrubie vyrážajú morské vlny. Prechádzame sa po pobreží, počúvame duté zvuky a sledujeme, ako z nich občas vyšplechne voda. Taký malý gejzír. Sem-tam zbadáme lastúry hrebenatky jakubskej, ale vraj sú tu aj skamenené hviezdice a iné morské živočíchy a rastliny. Asi sme ich prehliadli…

Dobrovoľníci z neďalekého mestečka Neapoli ponúkajú sprievodcovské služby, ktoré sú zdarma. Možno vám povedia aj to, že skamenené kmene pod morskou hladinou sú dokonca vyššie než tie na povrchu. 

Divotvorný kamenný les

Kamenný les, Lakónia

Kamenný les sa rozprestiera na miernom svahu nad fosílnym lesom. Pokrývajú ho vápencové balvany rozmanitej veľkosti a tvarov. Ak sa budete pozorne pozerať, možno na nich okrem vegetácie nájdete aj skamenené zvyšky lastúr. Niektoré balvany pripomínajú postavy, iné zasa praveké zviera či obra.

Tento kamenný les vznikol dlhodobou eróziou v dôsledku premenlivého počasia a poveternostných vplyvov. Mys Maleas je známy častými poryvmi silného vetra. Už mal s nimi dočinenia aj náš starý známy Odyseus. Počas našej výpravy síce fučalo, našťastie nie tak silno, ako sme zažili na Tinose. 

Fosílne lesy v Grécku

Ako som spomínala, známejší skamenený les sa nachádza na ostrove Lesbos. A ešte jeden sa rozkladá aj medzi dedinami Provatonas a Tychero na severovýchode Grécka. 

Tento peloponézsky palmový les síce nie je taký farebný ako lesboský, ale určite sa ho oplatí vidieť. Nie sme geológovia, no vidieť ho a zažiť na vlastné oči bolo pre nás mimoriadnym zážitkom. Mali sme pocit, akoby nás toto miesto spájalo s dávnovekom. Ktovie, ako to vtedy vyzeralo. Žeby ako v Ceste do praveku režiséra Karla Zemana?  

Bonusom geoparku je úžasné krištáľovo číre more, v ktorom si môžete zaplávať alebo šnorchlovať. Po návrate domov som sa dočítala, že neďaleko brehu sa nachádza potopená loď, tak si treba dávať pozor (dobre ju vidieť na Google Earth južne od kostolíka Agia Marina).

Toto miesto ešte musíme preskúmať! Teda kým ho náhodou neoplotia, pretože nepozorní návštevníci už stihli pošliapať mnohé skameneliny lastúr.

Mapa
https://sk.mapy.cz/zakladni?planovani-trasy&x=23.1245758&y=36.4408507&z=14&rc=uAmkewM6pzg7GkBq5l1d2AhC0g.cgqSfeI&rs=osm&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&ri=371930&ri=&ri=&ri=&ri=&mrp=%7B%22c%22%3A111%7D&rt=&rt=&rt=&rt=&rt=

Zdroje informácií
https://peloponnese.events/en
http://www.mythicalpeloponnese.gr/?p=2369&lang=en

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.