Pleurón, neplánovaná odbočka z cesty

Pleurón

Pleurón je pre vás to pravé miesto, ak sa radi túlate medzi starými hradbami a ruinami, ktoré kedysi tvorili významné mesto. Je skvelé mať kamarátov, ktorí vám v pravej chvíli cez messenger poradia, aby ste tam odbočili z diaľnice Rio – Agrinio. Ak máte cestou aspoň hodinku čas, neváhajte a vybehnite do starovekého Pleurónu nad Messolonghi. To, že sa trocha nachodíte, vášmu telu stuhnutému zo sedenia v aute iba prospeje a vás obohatí o zaujímavý zážitok.

Pleurón vlastne Nový Pleurón postavili v 3. storočí pred naším letopočtom na svahu vrchu Arakynthos (dnes Zygos) vo výške 243 metrov nad morom. Stalo sa tak potom, čo macedónsky kráľ Demetrius II. zničil starý Pleurón. Ten spomínal Homér v Iliade v katalógu lodí, na ktorých sa Achájci plavili k Tróji. V dávnych dobách toto mesto kontrolovalo cesty spájajúce juh Grécka so severom a námorné trasy medzi Jónskym morom a Epirusom.

Pleurón príkladom obrannej architektúry charakteristickým pre západné Grécko. Miestni ho nazývali Kastro Kyra René. Kamenné „kyklopské múry“ sú hrubé až 2 až 2,2 metra a vraj merali 3 kilometre. Mali 11 brán a 36 veží. Prechádzali sme okolo zvyškov agory a kúpeľa, podstavcov, na ktorých kedysi stáli sochy, posedeli v tieni stromu. V meste sa nachádzali verejné a civilné budovy, asi dve svätyne, nechýbal štadión, hostinec a drenážny systém. Pod hradbami sa rozprestieral cintorín.

Ohromili nás impozantné hradby so strážnymi vežami a divadlo s priemerom 30 metrov, ktoré malo asi 25 až 30 radov. Zachovalo sa 16. Po schodisku sme sa dostali k veľkej cisterne. Takúto cisternu sme ešte nevideli. Je dlhá 30 m, široká 21 m, hlboká 4,25 m a rozdelená na päť častí. V každej sú trojuholníkové otvory na vyrovnávanie hladiny vody. Akropola stála na samom vrchu. Až tam sme to v tom teple neriskovali, keďže nás čakalo ešte niekoľko hodín cesty.

Výhľady

Z Pleurónu sme pozerali na okolitú krajinu, na Messolonghi, na lagúny a močiare, kde sa zdržiavajú vzácne druhy vtákov a rýb. Vpravo v diaľke stojí Aetoliko, mestečko na miniostrove v zálive rovnakého mena. Náš pohľad však najviac pútali soľné lagúny a kopce vyťaženej morskej soli. Táto morská soľ údajne tvorí až 60 % soli vyťaženej v Grécku.

Pri odchode mi pokladník vtisol do ruky DVD s polhodinovým videom o Pleuróne (našla som k nemu trailer) Až doma po jeho zhliadnutí sme si uvedomili, aké muselo byť to mesto veľké. Sme radi, že sme z tej diaľnice odbočili.

Otváracie hodiny: po celý rok od 8:00 – 15:00 h
Vstupné: 3 €

Pleurón, kŕdeľ pelikánov

Keď sme stúpali do kopca k divadlu, preletel nad nami kŕdeľ pelikánov. Zvuk ich mávajúcich krídel sa ešte chvíľu vznášal nad krajinou. Nad Pleurónom po celý čas krúžili dva jastraby. Akoby dozerali na to, aby sme pokoj tohto miesta nerušili.

Zdroje informácií: Wikipédia
gtp.gr

Pleurón

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Pleuron: 38.415804, 21.410208

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.