Naxos a Tinos autom – Grécko 2022

Naxos a Tinos 2022

Naxos a Tinos – dva kykladské ostrovy, ktoré boli cieľom našej tohoročnej letnej návštevy Grécka. Po súši aj po mori. Naša prvá cesta na Naxos, najväčší ostrov z Kyklád, a štvrtá na náš obľúbený Tinos, kde stále máme čo objavovať. Ako na jar, tak aj teraz ponúkam niekoľko informácií.

Naxos a Tinos autom

Nie je to tak dávno, čo sme sa vrátili z príjemne teplého gréckeho leta rovno do slovenskej jesene. V mysli lovím spomienky a skladám mozaiku z cesty, aby som podala základné informácie, ktoré sa možno zídu ďalším cestovateľom.

Najprv poplatky cestou

Maďarská diaľničná známka, mesačná – kúpili sme ju online na oficiálnej stránke v prepočte podľa kurzu aktuálneho v čase nákupu za 13,02 €. Maďarsko-srbskú hranicu sme prekročili na priechode Röszke – Horgos 2. Hoci sme na nej strávili niečo vyše polhodiny, čakanie nebolo také stresujúce ako na Horgosi.

Mýta v Srbsku 640 RSD (3,17 €), 1 490 RSD (12,78 €)
https://www.tolls.eu/cs/srbsko

Live kamera Preševo – Severné Macedónsko.

Mýta v Severnom Macedónsku 60 MKD (0,98 €), 80 MKD (1,31 €), 60 MKD (0,98 €),
80 MKD (1,30 €) – posledné mýto (100 MKD) sme neplatili, keďže sme odbočili na hraničný priechod Dojran (Doirani), kde sme vôbec nečakali. Perlička: Po odbočení na Dojran sa v mestečku Valandovo v zákrute priamo pred nami v protismere vynoril chalanisko na elektrickej kolobežke. Nebyť rýchlej reakcie môjho šoféra, by to nedopadlo dobre. Chalanisko ani okom nemihlo a rýchlo zmizlo z dohľadu…
http://www.roads.org.mk/416/toll-rates

Mýta na diaľniciach v Grécku – od Evzoni po Rafinu (v porovnaní s vlaňajškom išli hore):
Aigaiou Odos – (tým, že sme prešli cez Dojran, obišli sme prvú mýtnicu Evzoni 1,80 €); Malgara 1,20 €; Kleidi 2,20 €; Leptokaria 3;20 ; Makrichori 2,50 €; Mesochori 4 €; Pelasgia 3,50 €;
Kentriki Odos – Mauromantila 1,90 €; Agia Triada 1,80 €;
Néa Odos (A.TH.E.) – Tragana 3,85 €; Thiva 3,90 €; Afidnes 3,30 €;
Attiki Odos – Atény 2,80 €;
https://www.tolls.eu/greece

Mýta na spiatočnej ceste si prirátajte v opačnom poradí.

Pokiaľ ide o aktuálne ceny pohonných hmôt, len pripomínam,  že výborná stránka je https://fuelgr.gr/web/, kde nájdete ceny všetkých čerpacích staníc v Grécku. Systém ukáže i vzdialenosť k vami vybranej čerpacej stanici, jej polohu na mape a ďalšie informácie. Typ paliva si prepnete v nastaveniach vľavo.

Poplatok za trajekty

V prístave Rafina sme si deň pred plavbou v jednej z plavebných spoločností (tentoraz u Fast Ferries kvôli vyhovujúcemu času) kúpili spiatočné lístky na ostrov Naxos, odtiaľ na Tinos a späť do Rafiny (po mori 354,49 km). Bez návalu ľudí a bez čakania za 414 eur (auto 228 € a my dvaja 186 €). Iste, je to dosť a každým rokom aj drahšie. Niekto by mohol namietať, že cez internet a pol roka dopredu by vyšli lacnejšie. My sme skorý nákup z viacerých dôvodov nechceli riskovať. Navyše už máme skúsenosť, že v čase, keď jazdíme do Grécka, trajekty nie sú plne vyťažené.

Plavba z Rafiny na Naxos zvyčajne trvá 5,5 hodiny. Z Naxosu na Tinos 2,05 hodiny a z Tinosu do Rafiny 3,45 hodiny. Samozrejme, treba rátať so zdržaním, pokiaľ na trajekt pristupuje viac ľudí, kamiónov a áut, alebo počas záverečného vylodenia.

Ešte dva postrehy

Na Kyklady sa radšej plavíme na väčších trajektoch. Rýchlolode a katamarany sú síce rýchlejšie, ale keď vyčíňa Beaufort 9, vnútri nich viac cítiť poryvy vetra a rozbúrené more. Navyše na veľkom trajekte sme počas plavby radšej vonku na čerstvom vzduchu.

Pred plavbou neumývame auto. Takému sa spolucestujúci, ktorí sa vnútri lode motajú medzi autami, vyhnú a nehrozí, že ho poškriabu batožinou. Kým prídeme do prístavu, či už z domu alebo potom, ako jazdíme po nespevnených cestách, pekne sa zapráši.

Útržky z našej cesty/plavby so stručným popisom

Rekapitulácia

Počet prejdených kilometrov cestou do prístavu Rafina, na ostrovoch Naxos, Tinos a počas spiatočnej cesty: 4 696,5.

Počet preplávaných kilometrov počas plavby na ostrovy Naxos, Tinos a späť: 354,49.

V priebehu presunov a výletov sme v aute presedeli 84 hodín a 38 minút. Je to veľa alebo málo?

Je zbytočné písať o čakacích dobách na hraniciach, či o prácach na diaľniciach, pretože od našej cesty uplynul nejaký čas a taká informácia by už nebola aktuálna.

Na záver poďakovania

Záverom by som sa chcela poďakovať predovšetkým manželovi, ktorý mi plní priania a ktorý bravúrne zvládol jazdu a časté zastávky na kochanie sa a fotenie počas nášho putovania. Takisto CK Melissa powered by Inex, ktorá nám tentoraz hradila ubytovanie na Naxose za výhru vďaka hlasom vo fotosúťaži na obľúbenej webovej stránke reckoname, našim deťom, že sa postarali o kvety, a tiež vám, ktorí ste nám držali palce a ktorí ste nás sledovali na našej FB stránke Grécko cestami necestami.

Naxos a Tinos

V nasledujúcich článkoch sa dozviete o zaujímavých miestach (aj plážach), ktoré sme na spomínaných ostrovoch navštívili. Ak vás naše články inšpirujú na vašich budúcich cestách, dajte nám vedieť. Budeme radi za spätnú väzbu.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.