Kostoly na ostrove Lesbos

Kostoly na ostrove Lesbos - Agios Panteleimon, Gavathas

Kostoly rovnako ako kláštory, o ktorých som písala v predchádzajúcom článku, nie sú len významnými centrami náboženského života a nositeľmi kultúrneho dedičstva, ale patria aj medzi vyhľadávané turistické ciele. V článku predstavím aspoň niekoľko z tých, ktoré sme na ostrove navštívili alebo videli.

Na Lesbose má každá dedina svoj kostol – zvyčajne jeden hlavný a niekoľko menších. Po celom ostrove, na kopcoch aj pri mori, sú malebne roztrúsené stovky pravoslávnych kostolov a kaplniek rôznych rozmerov a období výstavby. Väčšina z nich nesie charakteristické znaky byzantskej architektúry a zdobia ich pôsobivé fresky a ikony.

Prvý kostol, ktorý návštevník ostrova zbadá pri príchode trajektom, je impozantný pravoslávny Kostol svätého Therapona s piatimi kupolami. Jeho návštevu sme nemohli vynechať.

Tento majestátny chrám začali stavať v roku 1850, ale dokončili až v roku 1935. Postavili ho v kombinácii architektonických štýlov, ktoré prevládali v západnej Európe v tom období (baroko, rokoko, gotika a neoklasicizmus). Údajne stojí na základoch starovekého Apolónovho chrámu.

Štíty kostola zdobia maľby a sochy. Drevený oltár, biskupský trón, kazateľnica a dve veľké spovednice sú ručne vyrezávané. Kostol je aj miestom posledného odpočinku lesboského metropolitu Ignatia z Maďarska a Valašska, slávneho hrdinu gréckej vojny za nezávislosť z roku 1821. Sviatok kostola pripadá na 14. máj.

Naproti Kostolu sv. Therapona sa nachádza byzantské múzeum. Žiaľ, počas našej návštevy bolo zatvorené.

Pravoslávny kostol Panagia Glykofilousa (v preklade Panna Mária sladko milujúca) sa týči na sopečnom kopci 40 metrov nad morom. Po zdolaní 114 schodov sme sa ocitli na malej terase pred kostolom, odkiaľ sa nám naskytol prekrásny výhľad na Petru, Egejské more a okolité ostrovčeky.

Existencia kostola na tomto mieste sa spája s legendou o rybárovi. Počas rybolovu stratil ikonu Panny Márie, ktorú vždy nosil so sebou. Pri ďalšom rybolove zbadal na kopci zelené svetlo. Keď vystúpil hore, našiel tam svoju stratenú ikonu. Toto sa párkrát zopakovalo, a tak na tom mieste dal postaviť malý kostol.

Prvý kostol postavili v r. 1609 a súčasný v roku 1747. Svojím vzhľadom pripomína skôr malý opevnený kláštor, čo malo v neskoro byzantskom období svoje opodstatnenie – opevnenie chránilo kostol pred nájazdmi pirátov.

Interiér kostola ukrýva vzácne byzantské ikony a majstrovsky vyrezávaný biskupský trón. V čase našej návštevy v ňom prebiehali rekonštrukčné práce. Sviatok kostola pripadá na 15. august.

Za zmienku stojí aj malý neskoro byzantský Kostol sv. Mikuláša v centre Petry. Nájdete ho neďaleko schodov ku kostolu Panagia Glykofilousa. Pochádza zo 16. storočia, má drevenú strechu a pôsobivý ikonostas (obrazovú stenu) vyrezávaný takisto z dreva. Jeho steny pokrývajú pôsobivé fresky zo života svätcov. Ich autorom je maliar Nikolaos Fitzis alebo Ritzis z Peloponézu, ktorý vymaľoval steny počas renovácie kostola v roku 1721. Kostol je trochu zanedbaný, čo mu dodáva patinu.

Na mieste, kde dnes stojí kaplnka, mal pustovňu mních Agathon z Jeruzalema. Po príchode v r. 803 tam ukryl posvätné relikvie a ikonu Panny Márie. Blízko kaplnky sa nachádza prameň, pri ktorom postavili malý kláštor a postupne aj osadu Agiasos.

Pravoslávny Kostol Panagia Agiasos stojí uprostred mestečka a patrí medzi najnavštevovanejšie kostoly na ostrove.

Pôvodne tam stál byzantský kostol, ktorý postavili v roku 1170. V roku 1806 ho zbúrali a začali stavať nový. Požiar, ktorý následne vypukol, prerušil tesárske práce. V roku 1815 kostol napokon dokončili. Ukrýva krásny drevený oltár a pozoruhodné ikony z 9. až 19. storočia. Svoj sviatok slávi 15. augusta a Sviatok povýšenia sv. kríža 14. septembra.

Oproti kostolu sa nachádza malé ľudové múzeum, ktoré stojí za návštevu. Obdivovali sme staré ikony, rukopisy, knihy, zlatom vyšívané rúcha, cirkevné kovotepecké práce a iné cenné predmety. Vstup je voľný a rovnako ako v kostole, platí zákaz fotenia.

Kostol Agia Triada postavil Erecios I. Demiris z iniciatívy hlavného admirála osmanskej flotily Suleimana Pašu okolo roku 1760. Vtedy budova slúžila ako mešita. V spodnej časti sa nachádzala vodná nádrž, ktorá zásobovala vodou pevnosť, prístav, kúpele a verejné fontány.

Kostol Agios Theofanis Sigrianis postavili pomerne nedávno, až v roku 1994. Ukrýva nádherné nástenné maľby v živých farbách. Svätý Teofán, mimochodom, zakladateľ kláštora Ypsilou, mal zaujímavý život. Po vylúčení z Konštantínopolského patriarchátu počas sporu medzi obrazoborcami sa utiahol do ústrania v neďalekej jaskyni vo Faneromeni.

Legenda o Panne Márii morskej panne inšpirovala nielen neznámeho maliara, ale aj prozaika Stratisa Myrivilisa, pôvodom zo Sikaminie, k napísaniu románu „Panagia Gorgona“ (1949).

Od kostolíka sme si vychutnali pohľad na malebnú časť Skala Sikaminie lemujúcu rybársky prístav s rušným nábrežím. Dovidieť od neho aj turecké pobrežie.

Je len na vašom rozhodnutí, či sa vydáte objavovať pokojnú atmosféru malebných kostolov ostrova Lesbos, kde sa byzantská architektúra snúbi s pravoslávnou tradíciou. Či už prídete za duchovným zážitkom, alebo len chcete obdivovať jedinečnú históriu a umenie týchto posvätných miest, každý kostol vám ponúkne svoj vlastný príbeh a nezabudnuteľný moment ticha uprostred rušného ostrovného života.

Na úvodnom obrázku je kostolík Panteleimon v kykladskom štýle, na ktorý sme natrafili v rybárskej osade Gavathas.

Na spodnom obrázku je pravoslávny Kostol svätého Juraja (Agios Georgios) za dedinou Stipsi.

Kostoly na Lesbose - Kostol Agios Georgios v Stipsi

Nabudúce článok o zaujímavých miestach na ostrove Lesbos.

Pridaj komentár

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.