Navštívte kláštor Kechrovouni a budete sa cítiť ako Alica v krajine zázrakov. Kostolíky, malé úhľadné domčeky, kvety a záhradky, schody úzke aj široké, tiché zákutia. Pokoj tohto miesta rušia len kroky občasných návštevníkov.
Ženský kláštor Kechrovouni (Μονή Κοιμήσεως Θεοτόκου Κεχροβουνίου – Kláštor Nanebovzatia Panny Márie) považujú za najväčší a najstarší spomedzi kláštorov v Grécku, a tým aj na Tinose. Údajne ho založili dcéry (tri sestry) bohatých Tinosanov v 11. – 12. storočí n. l., a možno aj o niečo skôr. Nazývajú ho aj Kyría ton Angelon, čiže Našej pani anjelov. Viac ráz bol zatvorený, no prežil do súčasnosti. Dnes tu žije asi päťdesiat mníšok – asketickým životom v tichu, modlitbe a práci.
Architektúra kláštora v sebe spája prvky tinoskej ostrovnej architektúry a architektúry benátskych opevnení. V kláštore je sedem kostolov, pričom hlavný kostol zasvätili Nanebovzatiu Panny Márie, odtiaľ aj názov kláštora. Nachádza sa tu cela svätej Pelagie, ktorej sa vo sne zjavilo miesto, kde Tinosania našli posvätnú ikonu Zvestovania. Sviatočným dňom kláštora je 23. júl.
Prechádzame sa úzkymi malebnými uličkami a podchodmi medzi minidomčekmi s celami mníšok a minizáhradkami. Biele fasády domov, pôvabné zákutia. Celý areál kláštora vyzerá podmanivo, čisto a úhľadne. Dediny, ktoré sme na Tinose navštívili, pôsobili úhľadne, no táto mníšska dedinka priam číro čisto. Poďte sa s nami prejsť!
V areáli kláštora sa nachádza cirkevné múzeum. Ukrýva zbierku starých krížov a ikon z 18. a 19. storočia a iné náboženské predmety ako sviečky, svietniky, kalichy, rúcha, sväté knihy a ďalšie predmety dennej potreby ako aj ručné práce mníšok, najmä výšivky.
Pred kláštorom sú rozložení predajcovia byliniek, medu a ďalších lákadiel. Mačky, ktoré sme v areáli kláštora nevideli, sa im motali popod nohy.
Kláštor je otvorený v čase od 7: 00 – 13:15 a od 16:15 – 19:00 hodiny. Vstup je voľný.
Dakujem za dalšie super čítanie,človek všeličo objaví z Tvojích dokumentov Katka
Ďakujem, Marika. Veď zatiaľ je stále čo objavovať. A to nás baví 🙂