Grias Pidima

Grias Pidima – pláž menom Skok starej ženy

Grias Pidima patrí medzi najzaujímavejšie a najfotogenickejšie pláže kykladského ostrova Andros.

Grias Pidima

Grias Pidima leží na juhovýchode ostrova pod strmým útesom nad dedinou v zálive Ormos Korthi. Z dediny k nej vedie asfaltová cesta, ktorá sa nad dedinou mení na štrkovú a následne poľnú. Nad cestou je vysekané malé parkovisko, ak je plné, autá pohodlne parkujú pozdĺž cesty.

Na pláž skrytú pod útesom vysokým asi 21 metrov vedie úzky, pomerne strmý chodník s dreveným zábradlím. Ten miestami striedajú schody vytesané do kameňa. Pláž je piesčitá s plytkým vstupom do mora a dominuje jej spomínaná skala, vysoká asi 15 metrov. More v modro-zelených odtieňoch je priezračné a čisté, teda pokiaľ vlny nevyplavia morské riasy ako v čase našej návštevy.

Na cestu dolu som si netrúfla, pretože som kdesi čítala, že je dosť náročná, a tak zísť na pláž sa podujal manžel. Zatiaľ som pokračovala ďalej po ceste necelých tristo metrov, odkiaľ som mala pláž a okolitú krajinu ako na dlani. 

Grias Pidima – tri mýty

Ku skale, ktorej názov znamená skok starej ženy, sa viaže viacero mýtov. Prvá verzia hovorí o starej žene, ktorá skočila zo skaly, pretože nezniesla samotu, lebo už tretí raz ovdovela. Podľa druhej verzie stará žena spáchala samovraždu skokom zo skaly, aby sa nedostala do rúk Turkom, ktorí ju prenasledovali.

Najobľúbenejšia je však verzia, ktorá súvisí hradom Faneromeni nad dedinou Kochylos. Hrad nepremožiteľne opevnili počas osmanskej nadvlády. Aby sa doň Turci dostali, uchýlili sa k podvodu. Poslali doň hradu starú ženu a jej tehotnú dcéru so zámienkou, že potrebujú pomoc. V noci žena otvorila Turkom bránu a tí pozabíjali všetkých obyvateľov pevnosti. Keď si starena uvedomila, aké zlo spáchala, oľutovala svoj čin a vrhla sa do mora. Na mieste dopadu sa zmenila na bizarnú skalu pripomínajúcu profil ženy so šatkou na hlave.

Prvé upozornenie: Grias Pidima je panenská pláž, preto jedlo a najmä pitnú vodu si treba vziať so sebou. Druhé upozornenie: Popoludní, približne po druhej hodine, sa pláž začína ponárať do tieňa.

Keď sa manžel vrátil z pláže, veselo mi oznámil, že som pokojne mohla ísť s ním. Vraj keď som prešla po chodníku do kaňonu v Sirraku, zvládla by som aj túto trasu ku skale. Zdolali ju aj malé deti, ktoré nájdete na niektorom zo záberov. OK, tak skúsim nabudúce.

Andros

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Grias Pidima: 37.782875, 24.957891

Zdroj mýtov

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.