Kláštor Agios Minas, Chios

Kláštor Agios Minas je ďalší z kláštorov, ktoré sme na Chiose navštívili. Má za sebou tragickú históriu. Bol svedkom tzv. chioského masakra, keď v roku 1822 počas vojny za nezávislosť osmanská armáda upálila tritisíc Chiosanov, ktorí v ňom hľadali útočisko.

Kláštor Agios Minas

Kláštor Agios Minas, ktorý stojí na kopci 9 km južne od hlavného mesta, postavili v rokoch 1572 až 1595. V časoch rozkvetu mal tento pravoslávny kláštor svojho patriarchu, okolo dvesto mníchov, mníšske cely, zvonicu, knižnicu, školu, banku a tiež cisterny, sklady, pece a stajne.

Na nádvorí kláštora nás privítala mladá žena, nebola to však mníška. Ukázala nám, kde čo je a potom sa išla venovať ďalším hosťom. Prešli sme sa ku kostolu, na ktorého dlažbe dodnes vidno stopy preliatej krvi obetí, nakukli do kaplnky na nádvorí kláštora, ktorá skrýva kosti upálených nešťastníkov a nakoniec vošli do malého múzea chioského masakra.

Utrpenie ľudí a hrôzy, ktoré sa v kláštore odohrali, sú tu popísané a zobrazené veľmi sugestívne. Pri vstupe nás upútala kópia obrazu „Masaker na Chiose“ od Eugena Delacroixa. Originál je vysoký viac ako štyri metre a nachádza sa v Louvri.

V marci roku 1822, rok po začatí bojov za nezávislosť Grécka spod tureckej nadvlády, sa na Chios preplavili ostrova Samos grécki revolucionári. Pridala sa k nim aj časť revolučne naladených obyvateľov Chiosu, aby spolu zaútočili na Turkov, ktorí žili na ostrove. Krátko na to pristála na brehoch Chiosu turecká flotila, ktorej vojaci začali vraždiť obyvateľov hlavného mesta, rabovať a páliť domy. Miestni sa bežali skryť na vidiek a do kláštorov. V Agios Minas sa zhromaždilo tritisíc obyvateľov, na ktorých počas liturgie 2. apríla zaútočili Turci. Napriek počiatočnému odporu ich Turci premohli. Niektorých zavraždili a tých, ktorí sa snažili ukryť v kostole, zaživa upálili. Neušetrili ani ženy a deti, snažiace sa ukryť v kláštore.

Silné zemetrasenie v roku 1881 spôsobilo v kláštore veľké škody, no v roku 1992 už boli okrem zvonice všetky budovy opravené alebo prestavané. V roku 1952 pre nedostatok mníchov zmenili kláštor na ženský. Vtedy v ňom žilo 25 mníšok, v súčasnosti vraj zostali už iba dve.

Vďaka návšteve kláštora sme lepšie pochopili a hlbšie precítili, čím všetkým si Chiosania v minulosti prešli. Kláštor Agios Minas má svoj sviatok 11. novembra v deň oslobodenia ostrova.

Našla som veľmi zaujímavý článok nielen o masakri a boji za nezávislosť, kde sa dozviete viac.

Info
https://www.hellenicaworld.com/Greece/Geo/en/MoniAgiouMinaChios.html

Chios - kláštor Agios Minas

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Agios Minas: 38.302415, 26.118793

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.