Výlet k starým mlynom, Kythira

K starým mlynom

V predošlých rokoch sme plánovali zájsť nielen k vodopádu Neraida, ale aj k starým mlynom nad dedinou Milopotamos. Vždy sme prišli len po prvý mlyn, a preto sme si povedali, že je načase zájsť ďalej.

K starým mlynomPohľad z okna štúdia v Diakofti nás trocha vyľaká. Obloha vyzerá hrozivo. Podobné tmavé oblaky sa však počas našich pobytov zvykli v priebehu predpoludnia rozpadnúť, a tak sadáme do auta a vyrážame do Milopotamosu. 

Netušíme, že nad náhornou plošinou uprostred ostrova visia ďalšie oblaky. Ich prvé kvapky nás zastihli asi po piatich kilometroch jazdy. Čo teraz? Vrátiť sa? V diaľke sa už ale črtá modrá obloha a dážď po chvíľke ustáva. Rozhodli sme sa teda pokračovať v ceste. Vzduch bude aspoň sviežejší a trocha sa ochladí. Ako veľmi sme sa mýlili.

Dážď na Kythire

Po necelej polhodine sme v Milopotamose. Po daždi ani stopa. Iba vzduch je akýsi vlhkejší. Kráčame po hlavnej ulici okolo kostola, malých butikov a taverien.
Milopotamos, Kythira

K vodopádu Neraida

Pri ukazovateli schádzame na dobre značený turistický chodník. Po piatich minútach sme pri vodopáde Neraida, miestnymi nazývaný aj Fonissa, čo znamená vrahyňa. Podľa legendy sa nad vodopádom pobili dve ženy. Zrazu jedna do druhej sotila. Nešťastná žena po páde z dvadsaťmetrovej výšky zahynula.

Keď zjari na ostrove hojne prší, pod vodopádom vznikne jazierko, kde sa ľudia radi kúpu. Tento rok boli slabé zrážky, vodopád stíchol. Rovnako ako v roku 2013. Miesto tak pôsobí mĺkvo a ponuro, ešte aj slnko sa skrylo za oblak. 

Časť chodníka po prvý mlyn sme zdokumentovali v starších článkoch z roku 2013  a 2014. Za vodopádom Neraida začína roklina, ktorou preteká malá riečka. Jej prameň vyviera v strede Milopotamosu (alebo ak chcete Mylopotamosu – Gréci písanie i-y veľmi neriešia. Milopotamos znamená v preklade rieka mlynov.) Nuž, v lete je to skôr nenápadný potok. Riečku v dávnejších časoch lemovalo dvadsaťpäť mlynov, v ktorých sa mlela pšenica a ktoré zamestnávali stovky miestnych obyvateľov. V súčasnosti sa z mlynov zachovalo iba šesť. Prvý z nich zrenovoval súčasný majiteľ Fillipas.

K starým mlynom

Trasa k starým mlynom vedie po úzkom chodníku nad korytom riečky. Jej tok vytvoril jedinečnú scenériu s viacerými vodopádmi a lagúnami obklopenými hustou zeleňou. Asi v polovici cesty sa roklina stáča doľava. V ohybe rokliny stojí kostolík Panagia Orfani. Asi po pätnástich minútach chôdze chodník končí. Pod ním leží pláž Kalami dostupná iba po zlanení alebo od mora.

V čase našej túry je koryto riečky miestami úplne suché. Jej dno nám pripomína vodou vyhladené skalnaté podložie na bájnej rieke Acheron. Prechádzame okolo rozpadnutých kamenných budov a hútame, ako asi vyzerali, keď boli plné života. Dnes pôsobia smutne, ba až strašidelne. Ktovie ako dlho ešte vydržia. Musíme si dávať dávať pozor, aby na nás niečo nespadlo.

Preskúmali sme všetky mlyny aj zopár starých kamenných mostov. Na doplnenie atmosféry pridávam k fotografiám krátke video.


Dážď pred začiatkom túry nepriniesol očakávané osvieženie, ani ochladenie. Je lepkavé teplo a ovzdušie presýtené takým vlhkom, že je čas vrátiť sa. Sme takí mokrí,  že si môžeme žmýkať tričká. Šťastie, že máme so sebou aj košele. Prezlečieme sa a vraciame do dediny druhou trasou.

K starým mlynom, Kythira

K starým mlynomTaverna Platanos

Vojdeme do obchodu, ktorý nás lákal cestou k rokline. Majiteľka ponúka ručne robené voňavé mydlá, olivové a éterické oleje aj bylinkové čaje. Nás zaujali bylinkové čaje a pekne naaranžované sušené žlté kvety semprevivum, ktoré sú symbolom ostrova. 

Cestou k autu míňame tavernu Platanos. Pozrieme na seba a akoby na povel mierime k voľnému stolu pod asi stotridsaťročným platanom. Čašníčka nám okamžite prináša džbán vody. Objednávame si bravčové mäso vo vínovo-medovej omáčke, pečené zemiaky, kuracie souvlaki obalené slaninou a tzatziki. Štedré porcie jedla sú skvelým zavŕšením dnešnej túry.  

Mapky
Podrobná mapka trasy je na stránke nadšencov turistiky na Kythire.

icon-car.png
K starým mlynom

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

K starým mlynom 36.247042, 22.944431

Zdroje
http://www.bbc.com/travel/story/20131210-the-island-of-aphrodites-ancestors

3 názory na “Výlet k starým mlynom, Kythira

  1. Ivana

    Velmi pěkné Katko jako vždy. Příjemná procházka, která zahřeje u srdíčka když je venku taková zima 🙂

    1. ladybee Autor

      Ivanka, tá prechádzka vtedy zahriala aj nás, dnes zohrieva už len spomienka 🙂 Áno, je to Agia Triada, na ktorú snme šli len vďaka info od teba. Je naozaj pekná.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.