Predchádzajúci článok sme ukončili príchodom do prístavu v Patitiri. Keď sa blížime k ostrovu, prvé mesto, ktoré vidíme, je Chora. Dominuje kopcu na juhozápade.
Patitiri
Patitiri sa stalo hlavným mestom po zemetrasení, ktoré postihlo ostrov 3. marca 1965. Následné zosuvy pôdy vystrašili obyvateľov Chory (starého mesta Alonissos) natoľko, že sa rozhodli založiť nové hlavné mesto neďaleko prístavu.
Patitiri znamená v gréčtine lis na hrozno. Je to symbolické, pretože ostrovania sa oddávna venovali pestovaniu viniča a práve v jeho okolí sa nachádzali lisovne hrozna a sklady vína. Ako to bolo s pestovaním viniča sa viac dozviete v článku o ostrove.
Patitiri tvoria dve hlavné ulice s rôznymi obchodmi, pekárňami, poštou, policajnou stanicou, zdravotným strediskom, potápačskými centrami, bankou a bankomatom. A samozrejme nábrežie s tavernami, barmi a cestovnými agentúrami. Tu nájdete najviac ubytovacích a stravovacích zariadení.
Nad nábrežím stojí výrazná kamenná stavba, sídlo Historického a folklórneho múzea. V jeho zbierke sa nachádzajú predmety získané z pirátskych a vojenských lodí zo 16. storočia, ako aj tradičné predmety z každodenného života na ostrove. Múzeum sme navštívili v roku 2009, takže tento rok sme dali prednosť výletom.
Otvorené: v sezóne od 11:00 – 20:00 h, vstupné 4 €/3 €.
V malom prístave kotvia výletné lode, plachetnice aj rybárske lode, zatiaľ čo vo veľkom trajekty plaviace sa z Volosu (so zastávkami na Skiathose a Skopelose) alebo z Mantoudi.
Chora
Na začiatku Chory po pravej strane je záchytné parkovisko a za ním pekne upravený cintorín celý z mramoru. Do Chory jazdí miestna doprava, ale dostanete sa tam aj taxíkom alebo chodníkom pre peších – z Patitiri asi za 50 minút až hodinu.
Chora so zvyškami kamenných byzantských múrov sa amfiteátrovite rozkladá na svahoch kopca. Od stredoveku až po 19. storočie sa nazývala aj Chiliodromia, v preklade „tisíc ciest“, alebo Liadromia a Heliodromia, „slnečné cesty“. Od prístavu v Patiriri je vzdialená asi 4 kilometre. Po zemetrasení bola niekoľko rokov neobývaná. Postupne si niektoré domy kúpili najmä Angličania a Nemci, ale aj Gréci, ktorí ich zrenovovali, pričom zachovali pôvodné architektonické prvky. Jedným z málo zachovaných kostolov je byzantský Kostol narodenia Krista (Naós tou Xristou) z 12. storočia. Kostol sv. Nikolaa (Agios Nikolaos) a Kostol sv. Juraja (Agios Georgios), oba zo 17. storočia. Chora láka návštevníkov malebnými uličkami, obchodmi so suvenírmi, tavernami a kaviarňami s výhľadom na okolitú krajinu a západ slnka. Nájdete tu aj obchod s potravinami a bankomat.
Chora nie je veľmi veľká. S tou skopeloskou sa nedá porovnať. Má svoje čaro, škoda, že prechádzka dláždenými uličkami netrvá dlho. Nahliadli sme do kostolov, do obchodov s výrobkami miestnych umelcov a nakoniec posedeli v kaviarni s výhľadom. Raz sme zašli do Chory navečer, aby sme videli toľko spomínaný západ slnka. Asi sme neprišli v tom správnom čase alebo období, pretože slnko zapadalo niekde za Skopelosom. A tak sme sa kochali aspoň pohľadom na spiace mačky a svetlom zapadajúceho slnka spoza stromov cintorína.
Dediny, aké poznáme z iných častí Grécka, na ostrove nenájdete. Votsi, Steni Vala a Kalamakia sú rybárske osady na pobreží, preto sa o nich zmienim v článku o plážach. Na tie sa môžete tešiť v nasledujúcom článku.
Katko, milé a krásné jako vždy, ty mramorové bílé hřbitovy mne facinují. Tento je obzvlášť krásný.
Ivanka, to áno. Mám dojem, že je to tým mramorom rovnakej farby. A ďakujeme.