Skopelos – naše výlety

Keďže na pláži vydržíme najviac poldruha hodiny, aj to zväčša v tieni alebo pod slnečníkom, snažíme sa ostrov spoznať trocha dôkladnejšie. Vďaka prenajatému džípu sme podnikli krátky výlet k majáku a výstup k pirátskym hrobom Sendoukia a na najvyšší vrchol ostrova Delphi. Bežným autom sa dajú podniknúť ďalšie výlety, napríklad na polostrov Nissi alebo na mys Amarandos.

DSC_0640_K

 

Úžasným zážitkom bola plavba loďou na ostrov Alonissos, počas ktorej nás chvíľu sprevádzali hravé delfíny.

DSC_0728_KMAJÁK
Maják je prvá budova, ktorú uvidíte pri príchode na ostrov, alebo posledná, keď sa od neho vzďaľujem. Teda ak nerátam medzipristátie trajektu či rýchlolode v Glosse. Pre istotu sme si prenajali džíp, a boli sme radi. Auto neodporúčam. Pred plážou Perivoliou, ku ktorej vedie asfaltka, treba odbočiť doľava na štrkovú cestu. Tá sa kľukatí cez les, sady, aj nízky porast asi dva kilometre až k majáku. Je však neprístupný. Bránka k nemu bola zabezpečená povrázkom, takže po našom odchode sme ju znova zaviazali pekne na mašličku. Cestou poletovali obrovské muchy alebo im podobný, otravný hmyz. Útočili však iba na auto nie na nás. 

DSC_0612_KSENDOUKIA
Výlet k tzv. pirátskym hrobom Sendoukia. Z cesty nad mestom Skopelos (smerom na Glisteri) po dedinku Pirgos vedie dobrá asfaltová cesta. Za Pirgosom začína poľná cesta, vedúca 0,8 km ku križovatke so značením. Tam sa treba vybrať prostrednou cestou. Potom 0.9 km už vedie pomerne kamenistá a štrková cesta. Na rázcestí, akejsi čistine s lavičkami, stojí ukazovateľ k Sendoukii, kde treba zaparkovať. Táto cesta nám trvala asi pol hodinu. Ďalej vedú dve cesty, vľavo k najvyššiemu vrcholu ostrova Delphi (je dosť rozbitá, podobná tej na thassoský Ypsarion), vpravo k dedinke Kalogheres. Pretože sme k hrobom netúžili kráčať v horúčave, vydali sme sa k nim skoro ráno. Chodník je dobre značený šípkami alebo nabielo zafarbenými kameňmi. Výstup trvá 15 – 20 minút. Za slnečného počasia je vám odmenou nádherný výhľad. Nanešťastie v to ráno nám vo výhľade bránili chuchvalce hmly, ktoré sa prevaľovali naokolo. 

DSC_0031_K

Neo Klima z vrcholu Delphi

DELPHI
Po riadne hrboľatej, kamenistej a dvojkilometrovej ceste na najvyšší vrch pohoria Delphi sa ocitnete pri ruinách farmárskej usadlosti Avghéri, pozostávajúcej z polorozpadnutého objektu resp. pece na sušenie ovocia, ovocného sadu a, zdá sa, stále udržiavanej zeleninovej záhradky. Zaparkujete niekde v tieni a stúpate hore asi dvadsať minút k vrcholu. My sme si zrejme vybrali strmšiu cestu vpravo. Dorazili sme k akejsi stavbe s rebríkom (zrejme mala byť rozhľadňou, provizórnym miestom na prespanie, bufetom, WC). Potom sme ešte kúsok na sever kráčali cez popadané stromy a trávnatý porast posiaty neodmysliteľnými kozími bobkami k vrcholu, odkiaľ je výhľad napríklad na Neo Klima. Výškový rozdiel: Avghéri 610 m – vrchol Delphi 676 m.

DSC_0199_KPO STOPÁCH FILMU MAMMA MIA
Počas svojej druhej návštevy ostrova sme náhodou naďabili aj na „papundeklové“ schody z filmu Mamma Mia, ktoré nikam nevedú. Dá sa k nim dostať cestou na pláž Glifoneri z Ag. Konstantinos. Asi uprostred cesty po pravej strane stojí kovová brána, ktorá sa otvára na princípe snímača pohybu. Autom sa dostanete až k dovolenkovým domom, kde treba zaparkovať. Pešo okolo kostolíkov Aghios Ioannis To Nissi a Aghios Modhestos sa po úbočí cez háj s olivami a mandľovníkmi dostanete k spomínaným schodom. Je odtiaľ výhľad na lode plaviace sa do Skopeloského zálivu a na jaskyňu nad morom, ktorú vidieť aj vo filme. „Kamenná“ brána z filmu s označením Villa Donna sa už od r. 2009 hrdo vypína pred tavernou na pláži Glisteri. (Najnovšie som sa dočítala, že taverna s pôvodným majiteľom tam už nefunguje.)

P1100384_K

Fotografie skaly s kostolíkom Ag. Ioannis, v ktorom sa konala filmová svadba, nájdete na spriatelenom webe http://www.reckovdetailech.cz/cs/oblasti/skopelos/fotogalerie/fotogalerie/album?albumId=335435 .

DSC03279_K 

Fotografie výbežku s borovicami zasa tuná: http://www.reckovdetailech.cz/cs/oblasti/skopelos/fotogalerie/fotogalerie/album?albumId=335545

DELFÍNY DSC04034_K
sme videli počas plavby na ostrov Alonissos. Lodný výlet do tzv. Morského parku Sporady vrelo odporúčam. Stačí sa deň – dva pred odchodom dohodnúť na nábreží s vyvolávačom niektorej z vyhliadkových lodí, ktoré vyrážajú na cestu zväčša okolo desiate predpoludním a vracajú sa okolo 17. 00 hodiny. Vidieť hravé delfíny cestou tam i späť je nezabudnuteľný zážitok. Občas ich zazriete už pri plavbe zo Skiathosu na Skopelos alebo z niektorých pláží, ako sa nám podarilo vlani na Adrinách. Fotogalériu z výletu takisto nájdete na spriatelenom webe http://www.reckovdetailech.cz/cs/oblasti/skopelos/fotogalerie/fotogalerie/album?albumId=340292

KAMENNÝ MOST
Na topografickej mape Skopelosu sa medzi značkami nachádza ikonka kamenného mostu. Hľadali sme ho po celom ostrove, no napokon sme naň natrafili v uličkách nad mestom. Rieku však pod ním nehľadajte. Oveľa starší, a zdá sa, že ten pravý kamenný most sa nachádza v „pralese“ medzi kláštormi Metamorfosis Sotira a Evangelismos.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.