Kythira – Chora a dediny

Kythira - v uličkách ChoryKythirská architektúra v sebe spája prvky architektúry Jónskych ostrovov, Kyklád a Peloponézu (Mani). Kythirské domy, benátske, byzantské a stredoveké pamiatky, hrady a kostoly, uličky s oblúkmi sú toho dôkazom.

Charakteristické pre dedinské domy sú vonkajšie kamenné schody, ktoré vedú na prvé poschodie, drevené verandy, kamenné okenné kvádre a vysoké, vyčnievajúce komíny na boku domu. (Vysoké komíny sa stavajú zámerne, aby vietor netlačil dym z ohniska späť do domu.)

Kythira – Chora 

Chora  Chora znamená hlavné mesto (alebo dedina) gréckeho ostrova, ktoré má rovnaký názov ako ostrov.

Kytjira - ChoraCHORA Pri vstupe do mestečka hneď naľavo sa nachádza archeologické múzeum. Práve ho renovovali.  Ulicou, ktorá odbočuje doľava, sa premiestnime na rozľahlé záchytné parkovisko. Cestou dolu pokračujeme popri budovách postavených počas benátskej a anglickej nadvlády. Väčšinou sú natreté nabielo s modrými dverami a okennými rámami. Úzke uličky lemujú malé obchody so suvenírmi, kythirským medom, keramikou, kaviarňami, barmi a tiež starožitníctvo, ktorého majiteľkou je sympatická žena pôvodom z Epirusu. Nechýbajú úrady, pošta, banka aj policajná stanica. Mnohé domy krášlia bugénviley a bazalka vysadená vo veľkých kvetináčoch. Na juhovýchodnom konci Chory stojí hrad s pomerne zachovanými objektmi. Je z neho pekný výhľad na pláž Kapsali, na ostrov Hytra aj na Choru.
Aktualizácia: múzeum otvorili v roku 2016.

Dedín je na ostrove asi 65, uvádzam tie najväčšie a najznámejšie.

Dediny, ktoré ležia pri mori

DIAKOFTI leží na východe Kythiry. Je vstupnou bránou na ostrov, ak naňDSC_0429_K dorazíte trajektom. Kedysi malá rybárska osada sa pomaly mení na dovolenkové stredisko. Vyrástli tu vilky, štúdiá aj malé hotely. V Diakofti sú asi tri taverny a minimarket. A čo je dôležité, medzi mólom a mostom vedúcim k prístavu, ktorý sa nachádza na ostrovčeku Makrikythiron, leží príjemná piesčitá pláž s pozvoľným vstupom do tyrkysovo-modrého mora, väčšinou pokojného. V jaskyni Chousti na konci pláže sa našla keramika z roku 3800 pred n. l. Zrejme tu uctievali Venušu. Neďaleko leží vrak nemeckej nákladnej lode Nordland, ktorá narazila na ostrovček Prasonissi v októbri 2000. Pod hladinou sa skrýva zvyšných 30 metrov. Tento vrak radi vyhľadávajú potápači.

DSC_0052_KAVLEMONAS je podľa nás najmalebnejšia dedina na ostrove. Možno preto, že sa tu podľa mýtov zrodila Afrodita (Loutro di Afroditi – Afroditin kúpeľ, na obr. vľavo). Avlemonas leží od Diakofti asi 8 km. Po úzkej betónovej ceste nám cesta trvala 18 minút. Nachádza sa tu viac taverien a ubytovacích zariadení než v Diakofti. Všetky domy sú bielo-modré podobne ako v klasických dedinách na Kréte, s ktorou má tento ostrov veľa spoločného. V zálive za dedinou je pekne zrenovovaná budova so slnečnými hodinami nad vstupnou bránou. Neďaleko stojí malá osemhranná benátska pevnosť a starobylá strážnica – vardiola. Asi dva kilometre pred Avlemonasom sa nachádzajú ruiny starovekého mesta Skantia s hrobkami.

Kythira - mestá a dediny, Agia PelagiaAGIA PELAGIA na severovýchode ostrova je najrýchlejšie sa rozvíjajúcim a najväčším turistickým strediskom na ostrove. Obchody so suvenírmi sa striedajú s hotelmi, štúdiami aj ďalšími ubytovacími zariadeniami. Nechýbajú taverny, bary, kaviarne, cukráreň a minimarkety, ktoré stoja pozdĺž cesty lemujúcej nábrežie. Okrem pláží Agia Pelagia a Neos Kosmos, ktoré sa nachádzajú priamo v mestečku, možno zájsť na neďaleké pláže Kalamitsi, Firi Amos, Lorentzo, Langada. Posledná v rade je Kaki Langada. Zo spomínaných pláží je najmenšia a leží na konci rokliny rovnakého mena. K týmto plážam však vedie kamenistá poľná cesta.

Dediny vo vnútrozemí

Kythira - mestá a dediny, PotamosPOTAMOS je najväčšia dedina na ostrove, kde sa sústredilo najviac obchodov. Leží v severnej časti ostrova. Nájdete tu minimarkety s rôznym tovarom, služby, bankomat, taverny, bary, pekáreň aj obchod s ovocím a zeleninou. Na námestí v strede dediny sa každú nedeľu konajú trhy, kde obyvatelia predávajú lokálne produkty. V Potamose sme si obľúbili gyrosáreň. Okrem gyrosu ponúkali asi šesť druhov jedál plus šaláty, ktoré obmieňali. Občas sme nevedeli, ktoré si skôr vybrať, lebo všetky nielenže vyzerali lákavo, ale boli aj chutné. Začiatkom sezóny však podľa aktuálnych správ (vďaka Verunka), môže byť problém s výberom pre slabší odbyt. Parkovanie rieši veľké záchytné parkovisko, kam sa dostanete bočnou uličkou oproti námestiu. Ak máte radi mačky, vezmite im niečo pod zub. My sme ich tam narátali najmenej desať.

DSCN2074_KMILOPOTAMOS sa nachádza na západnej strane ostrova a nazvali ho podľa 24 vodných mlynov, ktoré tu kedysi stáli. Pri vstupe do dediny sa nachádza záchytné parkovisko. Uprostred dediny stojí kostolná veža so slnečnými hodinami. Okolo nej na malom námestí a na mini hlavnej ulici sú sústredené kaviarne, taverny, obchody so suvenírmi a lokálnymi produktmi. Z Milopotamosu za pár minút prejdeteme k vodopádu Neraida. Po veľmi príjemnej prechádzke v tieni stromov sa  popri potoku dostaneme k budove vodného mlyna, ktorý zrenovoval jeho majiteľ Filippis. Okolo mlyna je udržiavaná záhrada, v ktorej rastú a dozrievajú banánovníky. Keby sme pokračovali roklinou na sever a severozápad, našli by sme ešte niekoľko opustených mlynov a starých kamenných mostov. A ešte ďalej na západe nad roklinou stojí kostol Panagia Orfani. Časť interiéru je vytesaná do skaly. Z Milopotamosu je kúsok do dediny Kato Chora s ruinami benátskeho hradu. 

DSCN2035_KDedina KARAVAS na severe ostrova vznikla až koncom 18. storočia. Obklopená zeleňou je známa prameňmi Amir Ali. Podľa povesti sa jeden Kythirčan vzoprel zákonom osmanského vládcu, ktorý od nevesty vyžadoval právo prvej noci. Kythirčan chcel ušetriť svoju nastávajúci, a preto šiel k vládcovi prezlečený za ženu. Samozrejme, nedopadol dobre. Turek mu pri prameňoch sťal hlavu. Posvätným stromom tejto dediny je pomarančovník.

Ďalšie dediny vo vnútrozemí

DSC_0009_KLIVADI leží neďaleko Chory a patrí k tým väčším dedinám. Nájdete tu obchod s elektronikou, výbornú pekáreň, cukráreň, taverny a kaviarne, čerpaciu stanicu, požičovňu áut aj kanceláriu lodnej spoločnosti Vitzentos Kornaros. Za dedinou po pravej strane smerom na sever je lekáreň. Neďaleko Livadi leží dedina Kato Livadi s kostolom Agios Sotiras. Vedľa neho stojí nízka budova Múzea byzantského a postbyzantského umenia. Na sever od Kato Livadi stojí most Katouni s trinástimi oblúkmi, ktorý postavili za vlády

DSC_0645_K

ARONIADIKA je dedina na križovatke medzi Diakofti, Potamosom a Chorou. Stojí tu najväčší supermarket na ostrove. Je tu gyrosáreň, taverna, obchod s kythirským medom a veľmi pekný štýlový kafenion – kaviareň. Oproti kafenionu je antikvariát. Ak budete mať šťastie a bude otvorený, jeho majiteľ vám dovolí pokochať sa jeho zbierkou. Dominantou dediny je nedávno zrenovovaný kostol Agios Sotiras. Svojou farebnosťou pripomína ruské pravoslávne kostoly. Vidno ho z každej svetovej strany.
 
Kythira - Chora a dedinyKythira - Chora a dedinyMedzi Aroniadikou a Potamosom leží vinárstvo Firrogi, kde sme občas zašli na víno. Ponúkajú nielen biele, ružové a červené víno, ale aj olivový olej a množstvo ďalších lokálnych produktov.

DSC_0232_KZKythira - Chora a dediny, Mitata, kosttol Agia TriadaMITATA  sa nachádza takmer uprostred Kythiry a asi 18 km od Chory v príjemnej zeleni viníc a olivových hájov. Keďže stojí na vyvýšenine, je z nej krásny výhľad do širokého okolia: na roklinu Tsakonas s malými jaskyňami, na pramene Amir Ali a Portokalia, Karavas, aj dedinu Viaradika. Kostol Agia Triada s krásnou modrou kopulou poškodilo zemetrasenie, ktoré postihlo ostrov v januári 2006. Domáci okrem viniča pestujú nektárinky, nazývané Afroditine prsia, a každý august usporadúvajú slávnosti vína. Mitata je jednou z najstarších dedín na ostrove. Podľa nájdených dokumentov vznikla v 12. storočí. 

Zdroj: https://www.justgreece.com/greek-islands/kythira.php

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.