Nemea novodobá je dnes známa množstvom viníc a produkciou kvalitných vín z tamojších vinárstiev. Do histórie sa však zapísala ako náboženská svätyňa a dejisko nemejských hier. Radi sa túlame po archeologických náleziskách a múzeách, preto dnes navštívime starodávnu Nemeu.
Nemea leží v Arkádskych horách na severe Peloponézu v úrodnom údolí rieky Elissos vo výške 333 m nad morom asi 17 km od známejších Mykén.
Prvý raz sme do Nemey dostali v roku 2012. V pláne sme mali návštevu Mykén, ale keďže nebola ďaleko, tak sme k nej odbočili. Práve prebiehali archeologické práce a rekonštrukcia ďalších stĺpov Diovho chrámu. Cez plot sme stihli cvaknúť len pár záberov.
Tento rok sme mali väčšie šťastie, i keď nie celkom. Za Diovým chrámom si totiž nejakí filmári rozložili techniku a stany s cateringom, všade bedlivo strážila ochranka, takže sme chrám nemohli obísť, ani si pozrieť zblízka. Tak pridám niekoľko základných informácií.
Ako vznikli nemejské hry
Nemea sa oddávna spájala s mýtom o nemejskom levovi, ktorého zabil silný a udatný Herakles. Zabiť leviu obludu, ktorá chytala mladé ženy a na ne lákala mužov, bola jeho prvá z dvanástich úloh. Tie musel splniť pre mykénskeho kráľa Eurysthea, aby odčinil hriechy spáchané v šialenstve, ktoré naňho zoslala pomstychtivá Héra. Na počesť Heraklesa potom vznikli nemejské hry.
Podľa druhého mýtu boli predchodcom nemejských hier pohrebné hry založené na pamiatku malého Ofelta. Ofeltés bol synom nemejského kráľa Likúrgosa a jeho manželky Euridiky. Jeho pestúnka Hypsipylé ho na chvíľu položila na zem, aby ukázala smädným vojakom cestu k prameňu. A to nemala robiť, pretože podľa delfského orákula sa Ofeltés nesmel dotknúť zeme, kým nezačne chodiť. Ofelta, ktorý spal v záhone zeleru, napadol obrovský had a udusil ho. Na jeho počesť nosili rozhodcovia tmavý odev a víťazov korunovali zelerovým vencom.
Chrám Dia Nemejského
Nemejský Zeus bol iným bohom ako ten z Olympu. Bol bohom pastierov, zatiaľ čo ten Olympský bol bohom bohov a známym záletníkom.
Diov chrám postavili v roku 330 pred n. l. Vnútri stála jeho obrovská socha a dlhočizný oltár. Je zaujímavé, že chrám nezničilo zemetrasenie. Keď sa hry v 2. stor. pred n. l., presunuli do Argosu, miesto začalo chátrať a drevená strecha pokrytá škridlami sa postupne rozpadla. V 5. stor. n. l. sa zrútila väčšina stĺpov, lebo miestni rozobrali bloky zo stylobátu (posledný stupeň podnože stĺpu) a z materiálu si stavali obydlia.
Mimochodom, pred rokmi by ste narátali iba tri stĺpy. S čiastočnou rekonštrukciou chrámu sa začalo v roku 2000, a v súčasnosti je stĺpov deväť. Vďaka hojnosti mramoru pováľaného naokolo, časom možno pribudnú aj ďalšie.
Tunel k štadiónu
Cez 36 metrový tunel, vysoký takmer 2,5 metra, postavený v roku 320 pred n. l., sme prešli k atletickému štadiónu. Pred ním stála šatňa a nad ním sa nachádzali rady sedadiel, kam sa zmestilo až 30 000 divákov. Dodnes sa zachovala kamenná štartovacia čiara. Športovci pretekali nahí. Pokrývala ich iba vrstva olivového oleja, ktorým sa natierali.
V areáli sa nachádzali ubytovne pre športovcov, jedálne, telocvičňa, kúpeľný dom, pokladnice, kamenná nádrž na zachytávanie vody, posvätný háj s Ofeltésovou svätyňou, kam pútnici nosili obetovať svoje zvieratá, a tiež hipodróm, kde sa konali konské dostihy.
V malom archeologickom múzeu s nádvorím sú vystavené bronzové športové potreby, ako napríklad hroty oštepov, disky, mince, votívne hlinené sošky a keramika.
Vstupné 6/3 €, otváracie hodiny nájdete na stránke http://odysseus.culture.gr/h/1/eh155.jsp?obj_id=3399
Trocha z histórie Nemey
Oblasť Nemey bola osídlená už 6 000 rokov pred n. l., no obdobie najväčšieho rozkvetu zažila medzi 6. až 3. storočím pred n. l. Vtedy sa tam každé dva roky po letnom slnovrate (od roku 573 pred n. l. do roku 271 pred n. l.) na počesť boha Dia uskutočňovali panhelénske atletické hry. Podobné športové podujatia sa konali v Olympii, Istmii a Delfách. Hoci nemejské hry boli najmladšie, aj ich víťaz mal podľa aténskeho práva nárok na jedlo zdarma až do smrti. Neskôr sa k športovým disciplínam pridala súťaž v speve a v hre na flautu a lýru.
V roku 1996 došlo zásluhou archeológa Stephena Millera (1942 – 2021) k oživeniu nemejských hier. Odvtedy sa hry konajú každé štyri roky. Muži aj ženy každého veku (tie kedysi nemohli súťažiť) pretekajú v bielych tunikách previazaných povrazom a bosí. Víťazi dostanú palmový list a okolo hlavy bielu stužku a v záverečnom ceremoniáli spomínaný zelerový veniec.
Zdroje
https://www.worldhistory.org/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nemejsk%C3%A9_hry
https://nemeangames.org/ancient-nemea/temple-and-sanctuary-of-zeus.html