Neapoli Voion, múzeá a hrad Agia Paraskevi

Neapoli Voion, nábrežie a kostol Agia TriadaNeapoli vidieť. A zažiť. To grécke, samozrejme. V Lakónii na východnom cípe Peloponézu. Užiť si neďaleké pláže a podniknúť zopár výletov do okolia: na hrad Agia Paraskevi, do dediny Velanidia a zájsť do dvoch múzeí.


Neapoli Voion – v tomto mestečku sme sa zvykli zastaviť, aby sme v plavebnej spoločnosti kúpili trajektové lístky na ostrov Kythira. Nikdy sme tam však nepobudli dlhšie. Tentoraz sa Neapoli stalo východiskovým bodom na naše potulky po okolí, na návštevu múzeí, taverien a kaviarní. (Úvodný záber s dominantou mestečka, pravoslávnym kostolom Sv. trojice, je z poslednej plavby. Zopár záberov mestečka nájdete aj v staršom článku.)

Trocha o meste

Príbeh mesta sa začína v druhom tisícročí pred naším letopočtom. Neapoli, kedysi nazývané aj Voies, leží v lone zátoky medzi ostrovom Elafonisos a polostrovom Kavo Maleas s výhľadom na ostrov Kythira, Kythirské a Myrtské more. Starú časť mesta postavili amfiteátrovite na dvoch kopcoch, na kopci Agia Triada, kde stojí kostol Agia Triada, teda Sv. Trojice, a na východnejšie položenom kopci Vrontas. 

Na mieste súčasného Neapoli stálo asi v 10. stor. pred n. l. starodávne mesto Voies. Vzniklo tak, že bohyňa Artemis poslala zajaca, aby naznačil, kde majú mesto Voies postaviť. Po páde Tróje cestou do Talianska vraj v zálive našiel útočisko mýtický Aeneas. Ten na Peloponéze založil zopár miest (napr. Tripoli). Mesto bolo zničené po zemetrasení v r. 375 pred n. l. Meno Vatika získalo v stredoveku, neskôr ho nazvali Pezoula – to ešte bolo dedinou.

V roku 1837 bavorský architekt Birbach zostavil nový plán ulíc a tak vzniklo Neapolis, nové mesto. Miestni obyvatelia sa v súčasnosti zaoberajú intenzívnou poľnohospodárskou činnosťou, rybolovom a, samozrejme, turizmom. Vyrábajú vynikajúci extra panenský olivový olej, jedinečnú červenú cibuľu, fialové baklažány a ďalšie plodiny. 

Neapoli Voion, taverna TzivaeriNeapoli Voin, káva z kaviarne, pečivo donesené z pekárneTaverny, kaviarne a obchodíky s ovocím a zeleninou lemujú veľkú časť nábrežia. Obchody, Hyper Agora, teda väčšie nákupné stredisko, a banku nájdete mimo nábrežia. Káva z kaviarne, pečivo z pekárne donesené odvedľa, bežná prax. To milujeme. A čo sme si dali v taverne Tzivaeri na nábreží? To určite spoznávate.

Archeologické múzeum

Malé archeologické múzeum nad mestom otvorili v roku 2009 v bývalej budove zdravotného strediska z 50. rokov. Skrýva archeologické nálezy z okolia Neapoli a Monemvasie. Väčšinou ide o nádoby, sošky, náhrobné kamene, šperky a kovové predmety z prehistorického a najmä z mykénskeho obdobia. Keďže sme boli v múzeu sami, mohli sme sa s dvoma príjemnými mladými slečnami nerušene porozprávať o Pavlopetri a zaujímavostiach v okolí.

Otvorené: utorok až nedeľa: 8:00 – 15:00 h (pondelok zatvorené).
Vstupné 2 €. http://www.amnv.gr/en

Námorné múzeum

K Námornému múzeu v Neapoli sa dostanete po veselom schodisku z nábrežia. Múzeum sídli hneď v prvej budove napravo. 

Vidieť môžete ukážky tradície námorníctva. Ak máte radi túto tematiku a v letnej horúčave oceníte príjemne klimatizované miestnosti, toto malé múzeum radi navštívite a možno tam budete opäť sami ako my.

Otvorené: utorok až nedeľa: 8:00 – 15:00 h (otvárací čas sa mení, treba si overiť telefonicky), vstupné 2 €. Fotografovať nie je povolené. https://www.visitvatika.gr/en/culture/nautical-museum.html

Hrad Agia Paraskevi

Pobyt na pláži je fajn. Dobre padne zaplávať si v príjemne teplom a pokojnom mori. No a po večeri v taverne sa zíde trocha prejsť. Tentoraz sme sa vybrali na prieskum hradu Agia Paraskevi vzdialeného asi 3,3 km od centra Neapoli pod dedinou Mesochori. 

Hrad Agia Paraskevi nad Neapoli Voion

Hrad postavili v neskorom byzantskom období (13. – 14. stor.) na strmej skale. Majitelia hradu vďaka svojej strategickej polohe ovládali všetky cesty okolo Neapoli. Počas franskej nadvlády Viliam II. z Villehardouinu (1246 – 1278) venoval hrad a okolie pánom z Monemvasie, zatiaľ čo o niekoľko rokov neskôr sa táto oblasť stala súčasťou Despotátu z Mystry (1259). 

Hrad tvorili najmenej tri budovy, kostol a trojpodlažná veža. Z hradu je nádherný výhľad na Lakónsky záliv, ostrovy Kythira a Elafonisos. Pod hradom stojí kostol Agia Paraskevi, podľa ktorého hrad nazvali. 

Na jar roku 2019 nadšenci histórie dokončili rekonštrukciu hradu. Dostavali niektoré hradné múry a položili nový kamenný chodník. Vstup je voľný.

Hotel Aquamarine

Po príchode z Kyparissie sme sa ubytovali v hoteli Aquamarine. Vyhliadli sme si ho už doma na bookingu. Nerezervovali sme ho z domu, pretože sme presne nevedeli, kedy do Neapoli dorazíme. Mali sme šťastie. V čase nášho príchodu bol hotel takmer prázdny. Tento hotel s raňajkami v cene leží asi 50 metrov od pláže Neratziona asi kilometer západne od Neapoli v tichom prostredí s výhľadom na ostrov Elafonisos. Táto oblasť ešte nepodľahla masovej výstavbe ani masovému turizmu, čo iste mnohí ocenia. 

Pláž Neratziona pri hoteli Aquamarine, v diaľke Neapoli.

Pláž Neratziona pri hoteli Aquamarine, v diaľke Neapoli.

Keď sme si večer sadli na terasu, začuli sme z vedľajšej izby známu reč. Zistili sme, že ide o manželský pár z Prahy, ktorý bol na cestách po Grécku asi dva mesiace. Radi sme sa zoznámili a pri pohári vína si vymenili zážitky a skúsenosti. Milí priatelia, ak nás čítate, touto cestou vás srdečne pozdravujeme. 🙂

Jaskyňa Kastania

Jaskyňa Kastania, vnútri bol zákaz fotografovať

Z Neapoli môžete podniknúť výlety na Mys Maleas, k fosílnemu palmovému lesu, na okolité pláže, o ktorých som písala v predošlých článkoch, aj na pláže, o ktorých som nepísala, lebo sme na nich neboli. Prípadne do jaskyne Kastania, či na neďaleký ostrov Elafonisos. Alebo do úchvatnej dediny Velanidia, o ktorej je nasledujúci článok.

Neapoli Voion

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Námorné múzeum Neapoli Voion: 36.508024, 23.063285
Archeologické múzeum Neapoli Voion: 36.512064, 23.064444
Hrad Agia Paraskevi: 36.530088, 23.072056
Hotel Aquamarine a pláž Neratzionas: 36.529502, 23.016787
Velanidia: 36.477965, 23.143988
Kastania: 36.545949, 23.124590
Skamenený palmový les: 36.439945, 23.142850

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.