Tyros a jeho kačky – Peloponéz 2015, 3. zastávka

Pohľad na Tyros, PeloponézPri spoznávaní Peloponézu sme sa na dva dni zastavili v Tyrose.

Táto tradičná rybárska dedina leží na východnom pobreží Peloponézu v oblasti Arkádie asi 33 kilometrov južne od Astrosu a 18 kilometrov severne od Leonidia.


DSC_0328_KPokiaľ ide o ubytovanie, ani tu sme nemali problém. Stačilo popýtať sa žien sediacich pred jedným z obchodov so suvenírmi. Tie nás odkázali na staršiu pani, ktorá sedela pred domom so svojimi susedmi takmer na konci dediny. Ukázala nám tri izby, z ktorých sme si, samozrejme,  vybrali  izbu s výhľadom na more.

Tyros je o niečo menšie prímorské stredisko než Astros. Má však dosť  ubytovacích kapacít, či už malých hotelov, štúdií alebo izieb na prenájom, ako aj taverien, cafe barov, minimarketov, obchodov so suvenírmi aj pekární. Centrom dediny je námestie s fontánou, kostolom a školou. Na konci dediny je malý prístav s polkruhovým divadlom z mramoru. Divadlo, ktoré sa ešte dokončovalo, nesie čestné meno slávnej gréckej herečky a tiež ministerky kultúry Meliny Mercouri. Podobné malé divadlá na spôsob antických sme na našich cestách videli vo viacerých mestečkách a dedinách Grécka.

Tyros a jeho maskoti

Tyros nemá jedného maskota, ako je pelikán Petros na Mykonose (alebo Markos Tinose), ale rovno niekoľkých maskotov. Sú to kačky, ktoré sa bezstarostne prechádzajú pomedzi stoly v tavernách a čakajú na omrvinky podobne ako mačky somráčky vo všetkých turistických strediskách.

More bolo priezračné, teplé a pokojné aj koláče a pečivo z pekárne a káva z cafe baru chutili znamenite. Cítili sme sa skvelo – až na jednu, pre nás podstatnú vec. Idylickú atmosféru tohto strediska znepríjemňovali nočné nájazdy motorkárov, ktoré nám trhali ušné bubienky a narúšali pokojný spánok.  Miestni občania (neboli to totiž iba mládenci, ale aj postarší pánkovia s dieťaťom a manželkou na zadnom sedadle) túrovali svoje motorky  z jedného konca dediny na druhý, v prístave sa otočili a rachotili naspäť.  No a keď už sme zaspávali, popod okná prefrčal ďalší frajer a bolo po spánku. Takto sa tí výtečníci premávali asi do druhej v noci. Nuž, nevyspali sme sa práve doružova.

Niečo podobné sme kedysi zažili  v Agia Marine na Kréte. Možno je to miestny druh športu. A možno sa niektorí ľudia takýmto spôsobom ochladzujú po horúcom dni. Naozaj netuším. V každom prípade sme sa na tretí deň pobrali ďalej. Našťastie zaujímavé miesta v okolí, ktoré sme chceli vidieť, sme navštívili. Ale o tom v ďalšom článku.

icon-car.png
Grécko 2015

nahrávam mapu - chvíľu strpenia prosím....

Grécko 2015 37.248368, 22.863235 Tyros

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.